Egyedi tételek okozták az OTP-csoport 33,4 milliárd forintos veszteségét az első negyedévben, mivel a számviteli szabályok szerint a jövőben várható veszteségeket le kellett írni – mondta a bankcsoport vezérigazgató-helyettese egy sajtóbeszélgetésen.
Bencsik László kiemelte: az oroszországi leányvállalatra 33 milliárd forint értékű, míg az ukrajnai egységnél 49 milliárd forint kockázati költséget számoltak el veszteségként.
Korrekciós tételek nélkül a csoport adózott eredménye 88,6 milliárd forint volt, ami ugyan csökkenést jelent negyedéves és éves összehasonlításban is, azonban az orosz és az ukrán kitettséget figyelmen kívül hagyva javult az eredmény – jegyezte meg.
A vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy az OTP Magyarországon 94 milliárd forintos “robusztus” eredményt ért el, igaz a teljesítmény tartalmaz egy jelentős értékvesztés felszabadítását is. A hazai érdekeltségen kívül a bolgár és a horvát bank hozzájárulása volt jelentősebb az eredményhez – fűzte hozzá.
A pénzintézet tőkemegfelelési mutatója 16,2 százalékra csökkent a negatív eredmény hatására és az elszámolt tételek miatt, azonban még mindig jóval magasabb a szabályozó hatóság által előírt szintnél – húzta alá.
Egy “szélsőségesen negatív” forgatókönyv bekövetkezte esetén, ha mind a két háború által érintett érdekeltséget be kellene zárni, az a szavatoló tőkére már csak 30 bázispontos hatást gyakorolna a korábbi 140-150 bázisponttal szemben – mondta Bencsik László. Az MTI kérdésére hozzátette, hogy az előzetesen elkönyvelt kockázati költségek okozzák a csökkenést.
A vezérigazgató-helyettes tájékoztatott arról, hogy az év egészében az orosz és az ukrán teljesítmények nélkül a tavalyihoz hasonló, annál valamivel alacsonyabb pénzügyi mutatókat várnak.
Az árfolyamszűrt teljesítő hitelállomány növekedése csoportszinten megközelítheti a 10 százalékot 2022-ben – részletezte. Jelezte azt is, hogy Ukrajnában ugyan nagyon nagy a bizonytalanság, az év folyamán további veszteségekkel csoportszinten nem számolnak.
Az OTP menedzsere beszélt arról is, hogy a csoport tagjai az elmúlt években jelentős volumenű magyar állampapírt vásároltak ezáltal segítve a kormány gazdaságpolitikáját; a teljes állampapír-portfolió 3700 milliárd forint értékű, ebből 3600 milliárd forintban van.
A bankszektor az elmúlt 12 évben, 2021 végéig szektorszinten 856 milliárd forint profitot termelt osztalék nélkül számolva, azzal együtt több mint kétszeresét, 1873 milliárd forintot – mutatott rá.
Kérdésre válaszolva a vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy a kormányzati nyilatkozatok alapján viszonylag gyors megállapodásra számít a kormány és az Európai Unió között, aminek jelentős pozitív hatása lenne az ország kockázati megítélésére, a kamatokra és hozamokra. Magyarországon nagyon konzervatív a hitelállomány, a jegybank szabályozó tevékenységének köszönhetően a hitelek 80 százaléka fix kamatozású, ami a jelenlegi helyzetben “jó az ügyfelek és a rendszerkockázat szempontjából is” – fűzte hozzá.