Kezdőlap Világgazdaság Az utolsó vevők egyikeként India árengedményt akar az orosz olajra
No menu items!

Az utolsó vevők egyikeként India árengedményt akar az orosz olajra

India állami finomítói havonta mintegy 15 millió hordó olajat vehetnek át, ha Oroszország belemegy az árkövetelésekbe. Illusztráció: Bigstock

Sajtóhírek szerint India próbál nagyobb árengedményeket kiharcolni az orosz olajra, hogy kompenzálja az Oroszországgal való üzletkötés kockázatát. A dél-ázsiai országnak jó esélyei vannak, hiszen az orosz nyersolaj kevés megmaradt vásárlója közé tartozik.

Az ügyet ismerő személyek a Bloombergnek elmondták: India hordónként 70 dollárnál alacsonyabb áron szeretne orosz szállítmányokat kapni, hogy kompenzálja a két ország közötti magas szintű tárgyalások során felmerülő további akadályokat, például a vásárlások finanszírozásának biztosítását. A Brent globális referenciaolajjal jelenleg hordónként 105 dollár közelében kereskednek.

A világ harmadik legnagyobb olajimportőrének állami és magánfinomítói összesen több mint 40 millió hordó orosz nyersolajat vásároltak a február végi ukrajnai invázió óta – mondták a nevük elhallgatását kérő források. Ez 20 százalékkal több, mint az Oroszországból Indiába irányuló áramlás a 2021-es esztendő egészében.

India – amely kőolajának több mint 85 százalékát importálja – az orosz nyersolaj kevés megmaradt vásárlója közé tartozik, amely Vlagyimir Putyin rezsimjének kulcsfontosságú bevételi forrása.

Az európai kereslet elpárolgása komoly nyomást gyakorol az orosz olajiparra, a kormány előrejelzése szerint a termelés akár 17 százalékkal is csökkenhet idén.

Az Indiába irányuló orosz kőolaj-áramlásokat jelenleg nem szankcionálják, de a szigorodó nemzetközi korlátozások olyan területeken, mint a tengeri biztosítások és az Újdelhire gyakorolt amerikai nyomás megnehezíti a kereskedelmet. Narendra Modi miniszterelnök eddig ellenállt a nyugati bátorításnak, hogy csökkentse a Moszkvával való kapcsolatát, mert így erősen kedvezményes áron juthatott olajhoz. India emellett nagymértékben függ az orosz fegyverimporttól.

India állami finomítói havonta mintegy 15 millió hordó olajat – a teljes import mintegy tizedét – vehetnek át, ha Oroszország belemegy az árkövetelésekbe – mondták a források. Szerintük a kormányhoz kapcsolódó feldolgozóknak előnyös lenne bármilyen potenciális megállapodás. Az olyan magánfinomítók, mint a Reliance Industries és a Nayara Energy jellemzően egyénileg szerzik be az alapanyagot.

De Moszkva is keresi a módját annak, hogy hogyan tudná fenntartani az Indiába irányuló szállítást – mind nyugatról a Balti-tengeren keresztül, mind pedig a nyáron jobban elérhetővé váló orosz távol-keleti útvonalakon – mondták az ügyet ismerő személyek.

Sőt a két ország azt is vizsgálja, hogy a nyersolaj egy részét a távol-keleti Vlagyivosztokon keresztül irányítsák át. Bár a tengeri út onnan Indiába gyorsabb lenne, ez valószínűleg jelentős költségekkel és logisztikai akadályokkal járna.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Erőteljes mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék hétfőn

Meredek csökkenéssel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék.

ViennaUP 2025: Az Innováció Fesztiválja Bécsben

Újra megrendezik Bécsben 2025. május  5-13. között a ViennaUP fesztivált. A rendezvény remek lehetőséget biztosít vállalkozók, befektetők és kreatív szakemberek számára, hogy új ötleteket fedezhessenek fel és kapcsolatokat építsenek.

A Gazdasági Kamarák Egyeztető Fórumán fókuszban az amerikai vámintézkedések gazdasági hatásai

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter idén második alkalommal hívta össze a Gazdasági Kamarák Egyeztető Fórumát, ezúttal az Egyesül Államok által bejelentett vámintézkedésekre tekintettel kibővített formában került sor az ülésre

Kevesebben érdeklődnek a panellakások iránt

Az aktuális kínálatban egyre gyakoribb az 1,2-1,7 millió forintos négyzetméteráron hirdetett, jó vagy lakható állapotú panellakás, ezeknél azonban Duna House szerint piaci körülmények és a kereslet nem minden esetben indokolja a drágulás mértékét,

Hírek

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.