Kezdőlap Világgazdaság Az utolsó vevők egyikeként India árengedményt akar az orosz olajra
No menu items!

Az utolsó vevők egyikeként India árengedményt akar az orosz olajra

India állami finomítói havonta mintegy 15 millió hordó olajat vehetnek át, ha Oroszország belemegy az árkövetelésekbe. Illusztráció: Bigstock

Sajtóhírek szerint India próbál nagyobb árengedményeket kiharcolni az orosz olajra, hogy kompenzálja az Oroszországgal való üzletkötés kockázatát. A dél-ázsiai országnak jó esélyei vannak, hiszen az orosz nyersolaj kevés megmaradt vásárlója közé tartozik.

Az ügyet ismerő személyek a Bloombergnek elmondták: India hordónként 70 dollárnál alacsonyabb áron szeretne orosz szállítmányokat kapni, hogy kompenzálja a két ország közötti magas szintű tárgyalások során felmerülő további akadályokat, például a vásárlások finanszírozásának biztosítását. A Brent globális referenciaolajjal jelenleg hordónként 105 dollár közelében kereskednek.

A világ harmadik legnagyobb olajimportőrének állami és magánfinomítói összesen több mint 40 millió hordó orosz nyersolajat vásároltak a február végi ukrajnai invázió óta – mondták a nevük elhallgatását kérő források. Ez 20 százalékkal több, mint az Oroszországból Indiába irányuló áramlás a 2021-es esztendő egészében.

India – amely kőolajának több mint 85 százalékát importálja – az orosz nyersolaj kevés megmaradt vásárlója közé tartozik, amely Vlagyimir Putyin rezsimjének kulcsfontosságú bevételi forrása.

Az európai kereslet elpárolgása komoly nyomást gyakorol az orosz olajiparra, a kormány előrejelzése szerint a termelés akár 17 százalékkal is csökkenhet idén.

Az Indiába irányuló orosz kőolaj-áramlásokat jelenleg nem szankcionálják, de a szigorodó nemzetközi korlátozások olyan területeken, mint a tengeri biztosítások és az Újdelhire gyakorolt amerikai nyomás megnehezíti a kereskedelmet. Narendra Modi miniszterelnök eddig ellenállt a nyugati bátorításnak, hogy csökkentse a Moszkvával való kapcsolatát, mert így erősen kedvezményes áron juthatott olajhoz. India emellett nagymértékben függ az orosz fegyverimporttól.

India állami finomítói havonta mintegy 15 millió hordó olajat – a teljes import mintegy tizedét – vehetnek át, ha Oroszország belemegy az árkövetelésekbe – mondták a források. Szerintük a kormányhoz kapcsolódó feldolgozóknak előnyös lenne bármilyen potenciális megállapodás. Az olyan magánfinomítók, mint a Reliance Industries és a Nayara Energy jellemzően egyénileg szerzik be az alapanyagot.

De Moszkva is keresi a módját annak, hogy hogyan tudná fenntartani az Indiába irányuló szállítást – mind nyugatról a Balti-tengeren keresztül, mind pedig a nyáron jobban elérhetővé váló orosz távol-keleti útvonalakon – mondták az ügyet ismerő személyek.

Sőt a két ország azt is vizsgálja, hogy a nyersolaj egy részét a távol-keleti Vlagyivosztokon keresztül irányítsák át. Bár a tengeri út onnan Indiába gyorsabb lenne, ez valószínűleg jelentős költségekkel és logisztikai akadályokkal járna.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.