A brit külügyminiszter és más vezető szigetországi politikusok is egyetértenek abban, hogy amennyiben a londoni alsóház elutasítja a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről kidolgozott megállapodást, az egész Brexit-folyamat leállhat.
Az alsóház a jövő héten, várhatóan kedd este szavaz a Brexit-megállapodásról, de egyelőre nincs meg a többség az EU-val elért 585 oldalas egyezség elfogadásához.
Jeremy Hunt a BBC brit közszolgálati rádió pénteki hírmagazinjának nyilatkozva elismerte, hogy a parlamenti aritmetika nehézségeket jelent a megállapodás elfogadtatásában. Kijelentette ugyanakkor: ha a képviselők elutasítják a Brexit-egyezményt, annak nem valamilyen másféle Brexit lenne a következménye, hanem “Brexit-bénultság”, amely végső soron elvezethet oda, hogy “nem lesz semmiféle Brexit”.
A külügyminiszter szerint ez “hihetetlen kárt” okozna a nép és a politika közötti bizalmi viszonyában, és Nagy-Britannia külföldi megítélésének sem tenne jót, ha nem tudná teljesíteni saját döntését a kilépésről.
A brit EU-tagságról 2016 júniusában tartott népszavazáson a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége arra voksolt, hogy az Egyesült Királyság lépjen ki az EU-ból.
Az elmúlt időszakban Theresa May miniszterelnök is több nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy ha az alsóház nem fogadja el a Brexit-feltételekről szóló megállapodást, az annak a kockázatával járna, hogy
Nagy-Britannia megállapodás nélkül kerül ki az Európai Unióból, vagy egyáltalán nem lesz Brexit.
Liam Fox külkereskedelmi miniszter a minap egy lapinterjúban úgy fogalmazott: ha a parlament nem fogadja el a Brexit-megállapodást, akkor nem sokkal haladná meg az 50 százalékot annak az esélye,hogy az Egyesült Királyság a Brexit március végén esedékes időpontjában valóban kilép az Európai Unióból.
Fox is úgy vélekedett, hogy a jövő héten esedékes alsóházi szavazáson két választás lehetséges: a Brexit-megállapodás elfogadása, vagy az, hogy nem lesz Brexit – jelentette az MTI londoni tudósítója.