Kezdőlap Pénzvilág Brexit: teljes kudarcot szenvedett Theresa May?
No menu items!

Brexit: teljes kudarcot szenvedett Theresa May?

A brit sajtóvélemények szerint Theresa May miniszterelnök váratlan és megalázó vereséggel volt kénytelen hazatérni az előző napi informális salzburgi EU-csúcsról.

A találkozó utáni sajtóértekezletén Donald Tusk, az uniós állam- és kormányfők alkotta Európai Tanács elnöke működésképtelennek nevezte a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) utáni időszak kapcsolatrendszerére kidolgozott brit javaslatcsomag egyes kritikus fontosságú, mindenekelőtt a kereskedelmi szabályozásról szóló elemeit.

A The Times című konzervatív brit napilap szerint Theresa May újabb lázadással lehet kénytelen szembenézni saját konzervatív párti hátországán belül a salzburgi csúcson a többi uniós vezető részéről elszenvedett megaláztatás után.

A brit kormány nyáron kidolgozott javaslatcsomagja jóval szorosabb kapcsolattartást indítványoz az EU-val, mint amilyent a keményvonalas tory Brexit-tábor látni szeretett volna. A brit indítvány egyik legsarkalatosabb eleme az, hogy London közös szabadkereskedelmi térség létrehozását és ehhez közös szabályok kialakítását javasolja az EU-nak a fizikai áruk forgalmának szabályozására, olyan módon, mintha Nagy-Britannia és az Európai Unió “kombinált vámtérséget” alkotna.

A The Times szerint Donald Tusk a brit kormánytisztviselőket is váratlanul érő “rajtaütéssel” bélyegezte működésképtelennek és vetette el ezt a javaslatcsomagot, válságot okozva a brit kormányon belül is, amelynek több prominens tagja azt fontolgatja, hogy megpróbálja rávenni Mayt a “chequersi csomag” ejtésére.

A javaslatcsomagot júliusban, a brit kormányfők vidéki rezidenciáján, Chequersben fogadták el egy kihelyezett kabinetülésen.

A Konzervatív Párt keményvonalas Brexit-táborának frontembere, Boris Johnson ezután lemondott külügyminiszteri tisztségéről, azzal a véleményével indokolva döntését, hogy a chequersi javaslatcsomaggal az Egyesült Királyság “a gyarmati státus felé vette az irányt”.

Nem sokkal később távozott posztjáról David Davis volt Brexit-ügyi miniszter is.

A The Times név nélkül idéz egy EU-párti tory képviselőt, aki szerint a kérdés most az, hogy a Salzburgban történteket Theresa May “miként élheti egyáltalán túl”. A képviselő szerint ugyanis a salzburgi csúcs a Brexit-tábort erősítette, és megkérdőjelezte a kormányfő vezetői szerepét, olyan helyzetet teremtve, amely 48 órával korábban még nem létezett.

A lap szerint Theresa Maynek égetően szüksége lett volna jó hírekre, ehelyett azonban megalázva tért haza Salzburgból, miután hibák sorozatát követte el az uniós hangulat félreértelmezésével.

A Financial Times című londoni gazdasági napilap pénteki értékelése is azt emelte ki, hogy Donald Tusk a brit kormány számára váratlan ultimátummal állt elő, kilátásba helyezve, hogy ha London néhány héten belül nem tesz döntő jelentőségű lépéseket az ír-északír határ ellenőrzésének kérdésében – amely jelenleg a Brexit-tárgyalások legsarkalatosabb vitapontja -, akkor a tárgyalási folyamat lefullad.

A lap szerint az EU eddig súlyt helyezett arra, hogy csak mérsékelt bírálatokkal illesse a chequersi javaslatcsomagot, nem akarván súlyosbítani Theresa May hazai problémáit. Az uniós vezetés azonban most úgy döntött, hogy a kétértelmű beszéd ideje lejárt, és ezentúl nem fogják enyhíteni a Londonra gyakorolt nyomást, akkor sem, ha ezzel közvetve Boris Johnsonhoz Brexit-táborát erősítik – áll a Financial Times elemzésében.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.

Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet