Hirdetés
Kezdőlap Mozaik Brutális árháború kezdődött a kínai mesterséges intelligencia piacon
No menu items!

Brutális árháború kezdődött a kínai mesterséges intelligencia piacon

Kínában az elektromos járművektől kezdve a biciklimegosztáson át a buborékos teáig a látszólag egyik napról a másikra megjelenő több száz hasonszőrű cég nyomja le a kiskereskedelmi árakat. Most pedig a mesterséges intelligenciával (AI) működő chatbotok azok a legújabb termékek, amelyek belépnek a romboló küzdelembe. Ami meglepőnek tűnhet, mert Kína problémája eddig nem a a ChatGPT-hez hasonló, tartalom-előállítók túltermelése volt, hanem éppen azok hiánya. A szakértők 2023 elején még úgy vélték, hogy az LLM-em (Large Language Modell) vagyis a Nagy Nyelvi Modelleken alapuló kínai mesterséges intelligenciák egy évtizedes lemaradásban voltak az amerikai élvonalhoz képest.

 

Az, hogy a helyzet alapjaiban változott meg mára, jól mutatja, hogy ugyanezek a szakértők ma úgy számolnak, hogy a két kontinens közötti modellkülönbség egy évre vagy még kevesebbre zsugorodott. Az lmsys Chatbot Arena, amely az LLM-ek teljesítményét rangsorolja, öt kínai LLM-et sorol a világ 20 legjobbja közé. Egyes mérések szerint a SenseTime, egy sanghaji AI cég által létrehozott SenseNova 5.0 nevű modell megelőzi azt az LLM-et, amely a májusi frissítésig a logikai gondolkodás és a kreatív írás terén a Chatgpt-et hajtotta. Februárban az Askci piackutató cég előrejelzése szerint a kínai LLM-ek idén 22 milliárd jüan (3 milliárd dollár) bevételt fognak generálni, szemben a 2023-as 15 milliárd jüan bevétellel. 2028-ra pedig akár ötször ennyit is termelhetnek.

Mindezek a szemet gyönyörködtető technológiai előrelépések és a gazdagság ígérete rengeteg AI reménységet motivált arra, hogy beszálljon. Az Economist tudósítása szerint a kormányzati becslések azzal számolnak, hogy az ázsiai ország jelenleg több mint 100 modellel büszkélkedhet, több mint egymilliárd paraméterrel, ami nagyjából olyan összetett, mint a Facebook anyavállalata, a Meta által kifejlesztett nyílt forráskódú, újgenerációs Llama Nagy Nyelvi Modelljének egyes változatai.

A kínai mesterséges intelligencia fejlesztők ezeket a modelleket most már mindenféle termékké alakítják. De ellentétben Amerikával, ahol az OpenAI egyértelmű technológiai vezető szerepet tölt be, Kínában a felhasználóknak nincs ilyen iparági viszonyítási alapjuk, amely segítene nekik különbséget tenni a különféle termékek között – mondja Jeffrey Ding, a George Washington Egyetem kínai AI-kutatója. És mivel a technológia alapján nem tudnak versenyezni, ezért az ár alapján versenyeznek.

Május 6-án a High-Flyer, kvantumfedezeti alap, amely saját modellt épített, a legújabb változat árait 1000 tokenenként vagyis egy jüancent századrésze (az LLM árképzés preferált egysége) alá csökkentette. Ez körülbelül 1%-a annak, amit az OpenAI a legmenőbb modelljéért, a GPT-4 Turboért kér. Május 15-én a ByteDance – amely a TikTok és annak kínai testvérvideó-alkalmazása, a Douyin tulajdonosa – hasonló kedvezménnyel kezdte el kínálni legújabb modelljét. Egy héttel később az Alibaba e-kereskedelmi konglomerátum 97%-kal csökkentette a zászlóshajójának számító LLM árát. Órákkal később a Baidu bejelentette, hogy Ernie chatbotjai minden üzleti felhasználó számára ingyenesek lesznek. A Tencent, Kína legnagyobb internetes cége szintén ingyen adja egyik LLM-jét.

A Tencent egyik vezetője most “a száz modell háborújáról” beszél. Lee Kai-fu, egy tajvani technológiai befektető és az “ai Superpowers” című, 2018-as bestseller szerzője arra figyelmeztetett, hogy ez a konfliktus “vesztes-vesztes” konfliktus. Több ügyfelet vonzani – és ezáltal több adatot felhalmozni, amelyeken egyre okosabb algoritmusokat lehet képezni – nem sokat számít, ha az ebből eredő alacsonyabb bevételek miatt sokkal kevesebb pénzt lehet költeni a képzéshez szükséges drága számítástechnikai erőforrásokra. Ez a probléma mindenhol sújtja a modellkészítőket, de a kínaiak számára különösen súlyos. Az amerikai szankciók ugyanis megakadályozzák őket abban, hogy hozzáférjenek az amerikai gyártású, a világon a legerősebb és leghatékonyabb AI-chipekhez.

Hosszabb távon az árháború legvalószínűbb következménye a kínai mesterséges intelligencia ipar konszolidációja néhány mély zsebű digitális óriás, például az Alibaba, a Baidu, a ByteDance és a Tencent kezében. Az ígéretes kisebb modellgyártók, mint például a Baichuan, a Moonshot és a Zhipu ai kiszorulhatnak a hazai piacról – nem is beszélve arról, hogy ahogy az OpenAI és más feltörekvő cégek, például az Anthropic és a Mistral nyugaton megmutatták, hogy az újoncok a gépi tanulás terén már többször is túlszárnyalták az inkumbenseket.

A kínai kihívók közül ezért néhányan inkább a nemzetközi piacokon próbálhatnak szerencsét. A 01ai, Lee Kai-fu legújabb vállalkozása már jelezte, hogy ha az árháború elszabadul, kész külföldön keresni a növekedést. Sok hazai rivális azonban nehezen tudna eligazodni a külföldi technológiai piacokon, ezért a hiperversenyes hazai piacon ragadnak. Így miközben Kínában most száz cég virágozhat, sok közülük sokkal hamarabb elsorvadhat, mint ahogy azt létrehozóik várták.

Érsek M. Zoltán

Illusztráció: Bigstock

A zöld fordulat, az ESG törvény bevezetése alapjaiban változtatja meg a gazdaság szereplőinek jelenét, jövőjét. Mit jelent az ESG keretrendszer (Environmental -környezeti-, Social -társadalmi- és Governance -irányítási)? Miért lett megkerülhetetlen a nagyvállalatok mellett már a KKV-ék számára is? Miként befolyásolják az Ön cégének kötelezettségeit és lehetőségeit a fenntarthatóság egyre szigorodó elvárásai? Erről is szól AzÜzlet, ESG és fenntarthatóság a gyakorlatban című konferenciájaTovábbi információ és jelentkezés ide kattintva érhető el.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Hungarikum lett a kocsi, a szaloncukor és a hatvani Aranyfácán sűrített paradicsom

A Hungarikum Bizottság döntésével 92-re emelkedett a Hungarikum Gyűjteményében található elemek száma, a Magyar Értéktárban pedig 154 kiemelkedő nemzeti értéket tartunk számon.

Történelmi győzelem az Európai Unió természetvédelme számára

A törvény elfogadása azért is időszerű eredmény, mert az ENSZ biológiai sokféleséggel foglalkozó konferenciáján (CBD COP16) még ebben az évben be lehet mutatni, hogy Európa hajlandó az éghajlatváltozás és a biológiai sokféleség válságának kezelésében élen járni, vállalva globális kötelezettségvállalásait.

Ijesztő mértékben nő a banki csalások összege, a cégeket is csúnyán rászedik

Gyakran előfordul az is, hogy banki ügyintézőnek adják ki magukat a csalók, és arra kérik az ügyfelet, telepítsen vírusirtót a gépére, mert csalás áldozata lett.

Útimorzsák Azerbajdzsánból: szárnyal a „kék arany”

Az Oroszországgal és Iránnal szemben bevezetett nyugati gazdasági szankciók...
Hirdetés

Hírek

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Devizapiac – Vegyes forintmozgás csütörtök reggel

Reggel hétkor az euró árfolyama 388,20 forintra gyengült a szerda kora esti 388,30 forintról. A svájci frank jegyzése 392,93 forintról 393,75 forintra emelkedett, a dollár pedig 359,02 forintról 359,57 forintra drágult.

Devizapiac – Forintgyengülés reggel

Gyengült a forint jegyzése a főbb devizákkal szemben

Devizapiac – Alig változott a forint árfolyama hétfő reggelre

A forint jegyzése erősebben áll az egy héttel korábbi kezdésnél.

Gazdaság

Az MNB bezárja a követelésvásárlót, de az adósok kötelezettsége megmarad

Az MNB visszavonta a Centrál Workout Pénzügyi Zrt. faktoring végzésére vonatkozó tevékenységi engedélyét és elrendelte végelszámolását. A pénzügyi vállalkozás – az MNB többszöri kötelezése,...

MNB alelnök: 2021 óta a nyugat-európai inflációs nyomás duplájával kell megküzdeni

 Az elmúlt évek válságai ellenére a régió gazdaságai továbbra is felzárkózó pályán haladnak, sikeresen megőrizték pénzügyi stabilitásukat, miközben az inflációt is gyorsan sikerült a...

Az amerikai jegybank senkit nem lepett meg

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve, a Fed, szerdán változatlanul tartotta a kamatlábakat, miközben a kamatcsökkentés kezdetét legfeljebb decemberre tolta ki. Így a...

Csökkentek a nem fizető hitelek, rövidebb a bankok feketelistája

A bankok feketelistája, a negatív KHR (régebbi nevén BAR-lista) is egyre rövidebb.