Hirdetés
Kezdőlap Mozaik Brutális árháború kezdődött a kínai mesterséges intelligencia piacon
No menu items!

Brutális árháború kezdődött a kínai mesterséges intelligencia piacon

Kínában az elektromos járművektől kezdve a biciklimegosztáson át a buborékos teáig a látszólag egyik napról a másikra megjelenő több száz hasonszőrű cég nyomja le a kiskereskedelmi árakat. Most pedig a mesterséges intelligenciával (AI) működő chatbotok azok a legújabb termékek, amelyek belépnek a romboló küzdelembe. Ami meglepőnek tűnhet, mert Kína problémája eddig nem a a ChatGPT-hez hasonló, tartalom-előállítók túltermelése volt, hanem éppen azok hiánya. A szakértők 2023 elején még úgy vélték, hogy az LLM-em (Large Language Modell) vagyis a Nagy Nyelvi Modelleken alapuló kínai mesterséges intelligenciák egy évtizedes lemaradásban voltak az amerikai élvonalhoz képest.

 

Az, hogy a helyzet alapjaiban változott meg mára, jól mutatja, hogy ugyanezek a szakértők ma úgy számolnak, hogy a két kontinens közötti modellkülönbség egy évre vagy még kevesebbre zsugorodott. Az lmsys Chatbot Arena, amely az LLM-ek teljesítményét rangsorolja, öt kínai LLM-et sorol a világ 20 legjobbja közé. Egyes mérések szerint a SenseTime, egy sanghaji AI cég által létrehozott SenseNova 5.0 nevű modell megelőzi azt az LLM-et, amely a májusi frissítésig a logikai gondolkodás és a kreatív írás terén a Chatgpt-et hajtotta. Februárban az Askci piackutató cég előrejelzése szerint a kínai LLM-ek idén 22 milliárd jüan (3 milliárd dollár) bevételt fognak generálni, szemben a 2023-as 15 milliárd jüan bevétellel. 2028-ra pedig akár ötször ennyit is termelhetnek.

Mindezek a szemet gyönyörködtető technológiai előrelépések és a gazdagság ígérete rengeteg AI reménységet motivált arra, hogy beszálljon. Az Economist tudósítása szerint a kormányzati becslések azzal számolnak, hogy az ázsiai ország jelenleg több mint 100 modellel büszkélkedhet, több mint egymilliárd paraméterrel, ami nagyjából olyan összetett, mint a Facebook anyavállalata, a Meta által kifejlesztett nyílt forráskódú, újgenerációs Llama Nagy Nyelvi Modelljének egyes változatai.

A kínai mesterséges intelligencia fejlesztők ezeket a modelleket most már mindenféle termékké alakítják. De ellentétben Amerikával, ahol az OpenAI egyértelmű technológiai vezető szerepet tölt be, Kínában a felhasználóknak nincs ilyen iparági viszonyítási alapjuk, amely segítene nekik különbséget tenni a különféle termékek között – mondja Jeffrey Ding, a George Washington Egyetem kínai AI-kutatója. És mivel a technológia alapján nem tudnak versenyezni, ezért az ár alapján versenyeznek.

Május 6-án a High-Flyer, kvantumfedezeti alap, amely saját modellt épített, a legújabb változat árait 1000 tokenenként vagyis egy jüancent századrésze (az LLM árképzés preferált egysége) alá csökkentette. Ez körülbelül 1%-a annak, amit az OpenAI a legmenőbb modelljéért, a GPT-4 Turboért kér. Május 15-én a ByteDance – amely a TikTok és annak kínai testvérvideó-alkalmazása, a Douyin tulajdonosa – hasonló kedvezménnyel kezdte el kínálni legújabb modelljét. Egy héttel később az Alibaba e-kereskedelmi konglomerátum 97%-kal csökkentette a zászlóshajójának számító LLM árát. Órákkal később a Baidu bejelentette, hogy Ernie chatbotjai minden üzleti felhasználó számára ingyenesek lesznek. A Tencent, Kína legnagyobb internetes cége szintén ingyen adja egyik LLM-jét.

A Tencent egyik vezetője most “a száz modell háborújáról” beszél. Lee Kai-fu, egy tajvani technológiai befektető és az “ai Superpowers” című, 2018-as bestseller szerzője arra figyelmeztetett, hogy ez a konfliktus “vesztes-vesztes” konfliktus. Több ügyfelet vonzani – és ezáltal több adatot felhalmozni, amelyeken egyre okosabb algoritmusokat lehet képezni – nem sokat számít, ha az ebből eredő alacsonyabb bevételek miatt sokkal kevesebb pénzt lehet költeni a képzéshez szükséges drága számítástechnikai erőforrásokra. Ez a probléma mindenhol sújtja a modellkészítőket, de a kínaiak számára különösen súlyos. Az amerikai szankciók ugyanis megakadályozzák őket abban, hogy hozzáférjenek az amerikai gyártású, a világon a legerősebb és leghatékonyabb AI-chipekhez.

Hosszabb távon az árháború legvalószínűbb következménye a kínai mesterséges intelligencia ipar konszolidációja néhány mély zsebű digitális óriás, például az Alibaba, a Baidu, a ByteDance és a Tencent kezében. Az ígéretes kisebb modellgyártók, mint például a Baichuan, a Moonshot és a Zhipu ai kiszorulhatnak a hazai piacról – nem is beszélve arról, hogy ahogy az OpenAI és más feltörekvő cégek, például az Anthropic és a Mistral nyugaton megmutatták, hogy az újoncok a gépi tanulás terén már többször is túlszárnyalták az inkumbenseket.

A kínai kihívók közül ezért néhányan inkább a nemzetközi piacokon próbálhatnak szerencsét. A 01ai, Lee Kai-fu legújabb vállalkozása már jelezte, hogy ha az árháború elszabadul, kész külföldön keresni a növekedést. Sok hazai rivális azonban nehezen tudna eligazodni a külföldi technológiai piacokon, ezért a hiperversenyes hazai piacon ragadnak. Így miközben Kínában most száz cég virágozhat, sok közülük sokkal hamarabb elsorvadhat, mint ahogy azt létrehozóik várták.

Érsek M. Zoltán

Illusztráció: Bigstock

Hirdetés
Nemzetközi ESG konferencia közhelyek nélkül, csak a lényegről.
A legjobb magyar és nemzetközi előadókkal a bevezetés és a sikeres napi gyakorlat jó példái. Mert: a fenntarthatóság, az ESG, ma már mérettől függetlenül minden vállalkozás számára megkerülhetetlen! Mert az ESG messze több, mint a fenntarthatóság! Mert folyamatosan nő az érintettek köre! Mert a beszállítóktól is elvárják az ESG megfelelést! Mert a német beszállítói törvény új korszakot hoz a magyar KKV-knak is. Mert folyamatosan születtek, születnek az új jogszabályok. Ezért segíti a cégeket AzÜzlet november 26.-i ESG konferenciája, ahol Ön is mindent megtudhat az ESG keretrendszerről, kapcsolatokat építhet és személyesen is kérdezhet a téma legjobb előadóitól.
https://azuzletkonferenciakozpont.hu/esg-a-bevezetes-buktatoi-es-sikeres-napi-gyakorlat-konferencia/
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A DZT bevezeti az innovatív MI-influenszert az Úticél Németország számára

A DZT weboldalán már 2020-óta egy a mesterséges intelligencia által támogatott chatbot válaszolja meg az ügyfelek kérdéseit a nap minden órájában.

Mozi a bécsi Mozart-házban

Az eseménysorozat a Mozart-ház és a bécsi Lengyel Intézet szervezésében valósul meg.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Fokozódhat a kereslet a lakáspiacon jövőre

A rövid távra kiadott lakások koncentráltan Budapesten az V., VI., VII., és a VIII. kerületében jelennek meg nagyobb számban, itt a lakásállomány 10 százalékát is elérhetik.
Hirdetés

Hírek

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...