Ki fizette a ex-Renault-elnök esküvőjét? Erre a kérdésre keresik a választ a francia nyomozók, akik házkutatást tartottak Carlos Ghosn, a Renault-Nissan cégcsoport korábbi elnökének villájában az előkelő párizsi elővárosban, l’Étang-la-Villeben.
Menyegző a lá Marie Antoinette
Az ügyészség március óta nyomoz a minden tekintetben elnöki menyegző ügyében. A Renault 2016-ban szponzori szerződést kötött a Versailles-i kastélyt üzemeltető közhasznú társasággal. 2,3 millió euróval járult hozzá a kastély felújításhoz. A megállapodás íratlan része lehetett, hogy Ghosn Versaillesban tartja a lagziját. A megállapodást követően, nem egészen két hónappal később a Nagy Trianon kastélyban nősült – másodszor.
Az esküvő már annak idején szalagcímekről gondoskodott. A francia bulvársajtóban részletesen foglalkozott a Marie Antoinette-stílusában megrendezett menyegzővel és az arra, Carole Nahas, a forradalomban guillotine alatt végzett királynő megjelenését idéző ruhájával és frizurájával.
Ghosn az 50 ezer euró bérleti díjat utólag, az eljárás megindulása után fizette ki. Ügyvédje szerint azért nem korábban, mert nem kapott számlát. „Azt hitte, hogy a Versaillest fenntartó társaság nászajándékaként ingyen használhatta a kastélyt.”
Japán ügyek
Ghosn Japánban, házi őrizetben követi a franciaországi nyomozást. A szigetország hatóságai tavaly novemberbe vették őrizetbe korrupciós vádakkal. Idén márciusban 4,5 millió dollár óvadék ellenében szabadult az előzetes letartóztatásból. Az eljárás lezárultáig azonban nem hagyhatja el az országot.
A japán ügyészség tavaly azzal vádolta meg a 65 éves menedzsert, hogy a Nissan vezetőjeként szerzett jövedelmének csak töredékét vallotta be. Sajtóhírek szerint 5 év alatt 40 millió eurót titkolt el a japán adóhatóságok elől. Egy további vádpont szerint privát luxusingatlanjait a világ legkülönbözőbb pontjain az autógyártóval fizettette ki. Természetesen feketén.
Idén januárban a japánok újabb eljárást indítottak. Ezúttal hűtlen kezelés gyanújával: Ghosn elnökként 15 millió dollárt fizetett a Renault-Nissan kasszájából egy ománi cégnek marketingfeladatok ellátása címén, amelyből a hatóságok gyanúja szerint az arabok 5 millió eurót visszautaltak az elnök magánszámlájára.
Korábban az általa tető alá hozott Renault-Nissan-Mitsubishi konszernt is nehéz helyzetbe hozta. Először ugyanis tőzsdei manipuláció gyanújával indítottak ellene és egy bizalmas munkatársa, Greg Kelly ellen eljárást.
Az eljárások hatására Ghosn január lemondott. Azóta kettős vezetése van a konszernek.
A korábbi Michelin elnök, Jean-Dominique Senard a Nissanért, a japán-francia konszern korábbi alelnök, Thierry Bolloré pedig a Renaultért felel. Az új vezetés teljes együttműködésről biztosították a japán és a francia hatóságokat. Saját belső vizsgálatuk szerint nem történt tőzsdei manipuláció és az elnöki javadalmak kifizetése is szabályszerű volt.
Ghosn minden vádat tagad és „összeesküvésről” beszél.