Kezdőlap Autóipar Csatát nyertek a kínai autók az oroszországi háborúban

Csatát nyertek a kínai autók az oroszországi háborúban

Egyre gyakoribbak a kínai márkák az orosz utakon. Fotó: Bigstock

Miután az ukrajnai háború miatt a Toyota, a Volkswagen és más vezető autómárkák kivonultak Oroszországból, kínai versenytársak léptek a helyükre. Oroszországban ma már minden harmadik autó Kínából származik.

Az orosz autópiac tavaly példátlan zuhanást élt át. A kiváltó ok Vlagyimir Putyin ukrajnai inváziója és az azt követő kivonulási hullám volt, amely a világ számos vezető autómárkáját érintette.

Egy évvel a háború kezdete után azonban már vannak arra utaló jelek is, hogy kik tölthetik be az orosz autópiacon keletkezett űrt: a kínai márkák. A háború kitörése óta ugyanis Kína autógyártói jelentősen növelték piaci részesedésüket Oroszországban. Tavaly az olyan gyártók, mint a Geely, a Chery és a Great Wall 17 százalékra növelték részesedésüket – írja a Spiegel a Bloomberg adataira hivatkozva.

Valójában azonban a kínai konszernek sokkal jobban bővítették pozíciójukat. Az idén januári eladási adatokból kiderül, mennyire erős a pozíciójuk valójában: a kínai gyártók már közel 38 százalékos piaci részesedéssel rendelkeztek.

Ezzel olyan márkák kivonulása miatt keletkezett űrt töltik be, mint a Volkswagen (mínusz 94 százalék az új regisztrációkban), a Hyundai (mínusz 98 százalék) és a Toyota (mínusz 99 százalék).

Ennek ellenére Oroszországnak és Kínának még nem sikerült teljesen kiváltania a nyugati, koreai és japán márkákat: a kínai eladások jelentős növekedése ellenére az oroszországi új forgalomba helyezések januárban összességében még mindig 63 százalékkal maradtak el a tavalyi év azonos hónapjától.

Az orosz Lada-gyártó Avtovaz januárban sem érte el a tavalyi termelési adatokat, eladási számai három százalékkal voltak alacsonyabbak. Ez azonban már siker: számos nyugati beszállító kivonulása után az Avtovaznak hetekre teljesen fel kellett függesztenie a termelést üzemeiben.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az albérletpiac átalakulására számítanak a szakértők a következő hónapokban

A keresleti viszonyok változásával jelentősen átalakulhat az albérletpiac a következő hónapokban.

SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója

A SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója - idén májusban közel 10 százalékkal többet költöttek a SZÉP-kártyákról tavalyhoz képest.

Jelentősen nő a hitelösszeg az Otthon Start Programban

Az Otthon Start Programban az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, ezzel jobban igazodik a megemelkedett ingatlanárakhoz.

Regélő kisvonatokkal ünneplik Jókai Mór születésének 200. évfordulóját

Kilenc városban indulnak Jókai-tematikus városnéző járatok
Hirdetés

Hírek

Jelentősen nő a hitelösszeg az Otthon Start Programban

Az Otthon Start Programban az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, ezzel jobban igazodik a megemelkedett ingatlanárakhoz.

Amit a 3%-os hitelről tudni kell, de nem beszélnek róla

Szeptembertől indul a legfeljebb 3%-os kamatozású lakáshitel, mely legfeljebb...

Augusztus végéig folyósítják az eddig elbírált támogatásokat a Demján Sándor 1+1 Programban

Július végéig 45 milliárd forintot, augusztus végéig pedig az eddig elbírált 105 milliárd forintot folyósítják a Demján Sándor 1+1 Program nyertes vállalkozásai számára.

19,8 százalékkal nőttek globálisan a chipeladások

Globálisan 58,98 milliárd dollár értékben adtak el chipeket májusban, ami 19,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Áprilisához képest a növekedés 3,5 százalék volt.

Történelmi rekordot döntött a magyar tőzsde vezető részvényindexe, a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezető részvényindexe, a BUX első alkalommal lépte át a 100 000 pontos záróértéket szerdán, ezzel a legnagyobb tőkeértékű és forgalmú hazai részvények árfolyamának változását követő BUX a százszorosára nőtt 1991-es 1000 pontos indulási értékéről.

A tervezettnél korábban indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait a Wizz Air

A Wizz Air a tervezettnél korábban, szeptember 15. helyett augusztus 8-tól indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait – közölte a légitársaság.

Vállalkozások hozzájutnak a Demján Sándor 1+1 Program forrásaihoz

Már több mint 1300 vállalkozás kapott támogató döntést a Demján Sándor 1+1 Program keretében, a jóváhagyott 105 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból 10 milliárd forintot már megkaptak a cégek, a teljes keret kifizetése augusztus végéig befejeződik.

Alig változott szerda reggelre a forint árfolyama

Lényegében nem változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.