A Brent olaj ára idén valószínűleg eléri a hordónkénti 150 dollárt, mivel az ukrajnai háború okozta kínálati sokk egybeesik a kereslet bővülésével, amelyet a járványügyi korlátozások feloldása után utazni indulók hajtanak – véli Doug King veterán nyersanyagkereskedő.
A világnak kevés lehetősége van arra, hogy több nyersolajat termeljen ki, és nem sok jele van annak, hogy a fogyasztás csökkenne – mondta King, aki a 425 millió dolláros Merchant Commodity Fundot vezeti, amely az idei év első két hónapjában 28 százalékos hozamot ért el.
“A repülőgép-üzemanyag iránti kereslet vissza fog térni, mivel az utazás kedv is vissza fog térni” – mondta egy Bloomberg által szemlézett interjúban. “Azt hiszem, az embereknek van pénzük, amit el fognak költeni. Tehát nem várom a kereslet enyhülését ezeken az árakon sem” – tette hozzá.
Az olaj ára már azelőtt is magasan állt, hogy Oroszország megszállta volna Ukrajnát, mivel a kínálat nehezen tudott lépést tartani a világjárvány okozta kereslet fellendülésével. Az egyik legnagyobb nyersolajtermelő országra kiszabott pénzügyi büntetések és az iparág nagy részének önszankciója miatt a Brent – a globális referenciaárfolyam – március elején a 140 dolláros hordónkénti árhoz közelített, bár mostanra 115 dollár közelébe csökkent.
A Merchant alap 2021-ben 74 százalékos hozamot ért el, amivel King azon fedezeti alapkezelők közé tartozik, akik tavaly nagy nyereséget értek el a nyersanyagárak fellendüléséből.
King továbbra is nagy lehetőséget lát a nyersanyagokban, amelyek árai szerinte erősen felfelé tolódnak, mivel az ellátási láncok általában véve még mindig “teljesen feszültek“.
A tavalyi globális gázszűkülés más üzemanyagforrásokra és iparágakra, például a műtrágya- és feldolgozóiparra gyakorolt óriási hatásai valószínűleg csak a következő hat-tizenkét hónapban fognak enyhülni, a háború pedig “sokkal robbanékonyabbá teszi a helyzetet” – mondta. Az új olajforrások feltárása szintén korlátozott.
“Ez nem olyan helyzet, mint 2007-2008-ban, amikor mindenhol felfedezőket láttunk, a multinacionális cégeket, amelyek az olajmezőkre mentek, és ezt meg azt fejlesztettek” – mondta, hozzátéve, hogy az ESG megváltoztatta a dolgokat. “Az árupiacok, amelyek nem reagálnak az árjelzésekre, eléggé bizonytalan helyzetet jelentenek” – tette hozzá.