Kezdőlap Ingatlan Drágulást hozhat a kedvezményes lakásáfa megszűnése

Drágulást hozhat a kedvezményes lakásáfa megszűnése

Az új lakások kedvezményes áfakulcsának év végi megszűnésével jelentősen drágulhatnak az újépítésű ingatlanok, sőt a használtpiacon is felszökhetnek az árak – állapította meg a Duna House legfrissebb elemzésében.

Az összefoglaló szerint az 5 százalékos kedvezményes lakásáfa decemberi kivezetésével jelentősen lelassulhat az ingatlanértékesítés, az új fejlesztések elmaradása szűkülő kínálatot eredményezhet, és veszélybe kerülhet az ingatlanállomány megújulási mutatója is, amely már jelenleg is elmarad az európai átlagtól.

Benedikt Károly

Benedikt Károly elemzési vezető elmondta: az egészséges piaci folyamatok fenntartása érdekében javasolt lenne az újépítésű piac szabályozásának felülvizsgálata és módosítása.

A Duna House szerint azzal, hogy újra 27 százalékra emelkedik a lakásáfa, tovább drágulnak az újépítésű ingatlanok. Mint írják, az általános 10-15 százalékos beruházási árrés nem bírja el ezt a mértékű áfaemelést. A beruházó így részlegesen vagy még inkább teljesen a vevőkre hárítja az emelést, de az is elképzelhető, hogy az üzleti tervek felülvizsgálata után nem kezd új építésbe. Az előbbi esetében a használt és újlakás árainál újra nagyobbra nyílhat az árolló, amely a használtpiac felé tolhatja a keresletet, ott okozva esetlegesen árfelhajtó hatást.

Már most is van különbség a fővárosban a használt és új lakások négyzetméterárai között, a pesti oldalon a Duna House utolsó negyedéves adatai alapján egy használt téglaépítésű lakás négyzetmétere 636 ezer forintos átlagáron cserélt gazdát, míg Budán ugyanez 847 ezer forint volt.

Újépítésű lakások esetében egész Budapestet nézve az átlagár négyzetméterenként 857 ezer forint,

ugyanakkor már most a főváros öt kerületében, az I., II., VI., VII., XIII., egymillió feletti négyzetméterárral lehet számolni, további 7 kerületben ez az ár 700 ezer forint feletti.

Benedikt Károly hangsúlyozta, hogy a fővárosi ingatlanállománynak szüksége van a folyamatos megújulásra, amelyhez elengedhetetlenek az újépítésű projektek megléte elérhető áron. 2020-ban nem csak Budapesten lehet ilyen szempontból kritikus a helyzet, partnereik a nagyobb vidéki városokban is egyre szűkebb újépítésű ingatlanpiacról számolnak be – jegyezte meg.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Jön az Otthon Start Program, emelkedik az értékhatár házvásárlásnál

Lakásnál a 100 millió forintos ingatlanárkorlát marad, viszont házak esetén ezt felemelik 150 millió forintra.

Javította a magyar Raiffeisen-leánybank egyes osztályzatait a Moody’s

A nemzetközi hitelminősítő pénteken Londonban bejelentette, hogy a Raiffeisen Bank Zrt. elsőbbségi fedezetlen kötelezettségeinek besorolását az eddigi "Baa3"-ról a befektetésre ajánlott sávon belül egy fokozattal "Baa2"-re javította. Az osztályzat kilátása változatlanul stabil.

Csaknem 100 milliárd forintból fejlődhet tovább az élelmiszeripar

Megszülettek az első támogatói döntések a komplex élelmiszeripari fejlesztések kapcsán, 49 beruházás több mint 95 milliárd forint támogatásban részesül

A Colonnade biztosító megkezdte az Unitravel fizetésképtelensége miatti kárigények feldolgozását

Megkezdte a kárigények feldolgozását a Colonnade Insurance S.A. Magyarországi Fióktelepe, mint az Unitravel Kft. vagyoni biztosítékát nyújtó biztosító, miután a Fővárosi Kormányhivatal július 10-én hivatalos határozatot hozott az utazási iroda fizetésképtelenségének megállapításáról
Hirdetés

Hírek

Jön az Otthon Start Program, emelkedik az értékhatár házvásárlásnál

Lakásnál a 100 millió forintos ingatlanárkorlát marad, viszont házak esetén ezt felemelik 150 millió forintra.

Csaknem 100 milliárd forintból fejlődhet tovább az élelmiszeripar

Megszülettek az első támogatói döntések a komplex élelmiszeripari fejlesztések kapcsán, 49 beruházás több mint 95 milliárd forint támogatásban részesül

A Colonnade biztosító megkezdte az Unitravel fizetésképtelensége miatti kárigények feldolgozását

Megkezdte a kárigények feldolgozását a Colonnade Insurance S.A. Magyarországi Fióktelepe, mint az Unitravel Kft. vagyoni biztosítékát nyújtó biztosító, miután a Fővárosi Kormányhivatal július 10-én hivatalos határozatot hozott az utazási iroda fizetésképtelenségének megállapításáról

Tradicionális cigányzene köszönti a turistákat a forgalmas közlekedési csomópontokon

A múlt század romantikus hangulatát idézve cigányzenekarok muzsikálnak október 31-ig a legforgalmasabb közlekedési csomópontokon az országban

120 ezer diák dolgozik a nyáron: itt vannak a legjellemzőbb órabérek

Nem meglepő módon a nyári szezon a legintenzívebb időszak a diákmunkások számára, de ma már közel sem igaz, hogy kizárólag erre az időszakra koncentrálódik a diákmunka.

Befejeződött a Magyar Nemzeti Bank aranytartalékának ellenőrzése

Befejeződött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) aranytartalékának ellenőrzése; a Magyarországon őrzött 94,73 tonna aranytartalék kifogástalan állapotban van

Jelentősen nő a hitelösszeg az Otthon Start Programban

Az Otthon Start Programban az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, ezzel jobban igazodik a megemelkedett ingatlanárakhoz.

Amit a 3%-os hitelről tudni kell, de nem beszélnek róla

Szeptembertől indul a legfeljebb 3%-os kamatozású lakáshitel, mely legfeljebb...
Hirdetés

Gazdaság

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése a dollárral szemben péntek reggel az intézményi befektetők keresletének a hatására.

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,