Kezdőlap Építőipar Drágultak a használt lakások - emelkedik a lakáspiaci forgalom
No menu items!

Drágultak a használt lakások – emelkedik a lakáspiaci forgalom

Idén az első negyedévben már tapasztalható a kilábalás Magyarországon a lakáspiacon, mert a tavalyi 23 százalékos csökkenést követően, 2024 első három hónapjában 36 százalékkal nőtt az eladott lakások száma az előző év azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a honlapján.

A Lakáspiaci árak, lakásárindex, 2024. I. negyedév című elemzés szerint míg a tavalyi forgalom a fővárosban 27 százalékkal maradt el az előző évitől, idén az első három hónapban itt már 57 százalékos bővülést mértek.

2023-ban a nem panel társasházi lakások forgalma 26 százalékkal csökkent, a családi házak és a panellakások eladásának visszaesése egyaránt 20 százalékos volt. Idén az év elején azonban a társasházi lakások piaca több mint másfélszeresére bővült (panel és nem panel együtt), miközben a családi házaké 21 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Közölték, a teljes lakáspiac 2023-as árszintje 6,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ezen belül a használt lakások éves szinten 5,1, az újak 16,3 százalékkal emelkedtek.

A 2023. évi lassúbb ütemű áremelkedés után 2024 első negyedévében az előző negyedévhez képest 5,3 százalékra gyorsult a használt lakások drágulása, az új lakások pedig 4,6 százalékkal kerültek többe, mint egy negyedévvel korábban.

Tavaly csaknem 5800, 2024 első negyedévében pedig mintegy 800 eladott új lakás adata érkezett be eddig, ezek alapján a KSH megállapította, hogy az országos átlagár a tavalyi 62 millióról 65,8 millió forintra emelkedett idén év elejére. A négyzetméterár 2023 átlagában még 1 millió forint alatt maradt, 2024 január-márciusában pedig megközelítette az 1,2 millió forintot.

Budapesten egy új lakás négyzetméterára 2023-ban megközelítette az 1,3 millió forintot, 2024 I. negyedévében viszont már 1,5 millió forint közelébe emelkedett, a vármegyeszékhelyeknél ez az érték a 2023. évi 737 ezerről 832 ezer forintra nőtt.
Idén az első negyedévben egy használt lakás átlagos ára 31,4 millió forint volt, 2,2 millió forinttal több, mint tavaly. A négyzetméterár éves összevetésben 84 ezer forinttal, 521 ezer forintra nőtt 2024 első három hónapjában.

A KSH idei első negyedéves elemzése mellett az Eurostat friss adatait is vizsgálta az OTP Ingatlanpont, amely csütörtökön az MTI-nek eljuttatott közleményében jelezte, ismét emelkedő pályára állt az uniós lakásárindex, a magyar lakáspiac pedig az erősebben drágulók közé tartozik.

Az Eurostat szerint a drágulási versenyt Lengyelország vezette 18 százalékkal, ezt követte Bulgária és Litvánia 16, illetve 9,9 százalékkal. Idén az év első negyedévében a lakásár emelkedés magyarországi üteme egy év alatt 9,1 százalékos volt, ami Horvátországgal holtversenyben a negyedik legmagasabb érték az EU-ban.

Ez utóbbi hazai adattal összhangban Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője emlékeztetett, hogy a KSH számítása szerint márciusban az éves infláció 3,6 százalék volt, ezáltal mostanra a reáldrágulás is visszatérhetett a hazai lakáspiacra.

Az Eurostat közölte, 2024 első negyedében az új otthonok ára Magyarországon átlagosan 14,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg az átlagos uniós drágulás 6,4 százalék volt. A használt otthonok hazai forgalmában pedig 8,2 százalékos drágulást jelzett az árindex, ami szintén magasabb az uniós átlagértéknél – ismertette az OTP Ingatlanpont.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Egy lánc, ami nem szakadhat el. A hatékony ellátási lánc menedzsment titka

Századunkban globális szinten a termelő és a szolgáltató vállalatok többsége először a COVID-19 járvány idején szembesült az alapanyagok, a részegységek, az alkatrészek tartósabb hiányával, a beszállítások akadozásával, leállásával.

Itt az albérletszezon: Budapesten inkább kivárnak

Hol, mekkora első lakás jön ki 35 millió forintból? Az új program hatása már a budapesti albérletpiacon is érezhető

Több tízezer forintot és értékes ajándékokat is nyerhetnek

A két tanév közötti hetekben rengeteg diák számára válik aktuálissá egy bankszámla megnyitása. Ez több okból is szükséges lehet – erre érkezhet a diákmunkából származó jövedelem, de a felsőoktatási tanulmányok megkezdéséhez is elengedhetetlen egy saját bankszámla megléte.

Ilyen a karakuri monozukuri Motomachiban: a Toyota dolgozói önállósága sokat segít

A tökéletesség nem állapot, hanem vágyott cél – noha ez a kijelentés akár buddhista életfilozófiának is beválna, jelen esetben a Toyota egyik mintaüzemének működésére vonatkozik.
Hirdetés

Hírek

Pepco csőd: csak a német Pepco leányvállalat dobta be a törülközőt

Alig két évvel azután, hogy a lengyel Pepco diszkontlánc ambiciózus terjeszkedési tervekkel lépett be a német piacra, most fizetésképtelenségi eljárást indított a német leányvállalata ellen.

Az Európai Bizottság szerint törvényt sértett a Temu

A Temu a platformján található illegális termékek kapcsán megsértette a digitális szolgáltatásokról szóló rendeletet – állapította meg előzetesen a Bizottság. 

Nem szárnyal a gazdaság: ismét lejtmenetben a nagyvállalatok hangulata

Újfent megközelítette a tavaly év végén mért állapotot a hazai nagyvállalatok gazdasági kilátásairól és várakozásairól képet adó K&H nagyvállalati növekedési index, 4 pontos csökkenéssel jelenleg -6 ponton áll.

Itt az albérletszezon: Budapesten inkább kivárnak

Hol, mekkora első lakás jön ki 35 millió forintból? Az új program hatása már a budapesti albérletpiacon is érezhető

Több tízezer forintot és értékes ajándékokat is nyerhetnek

A két tanév közötti hetekben rengeteg diák számára válik aktuálissá egy bankszámla megnyitása. Ez több okból is szükséges lehet – erre érkezhet a diákmunkából származó jövedelem, de a felsőoktatási tanulmányok megkezdéséhez is elengedhetetlen egy saját bankszámla megléte.

Továbbra is hasít a bölcsődei térítési díj támogatása

A kisgyermeket nevelő szülők munkaerőpiacra való visszatérését segítő program már több mint 11 ezer család számára jelentett kézzelfogható segítséget.

Fontos mérföldkő a magyar mezőgazdaság generációs megújításában

A magyar mezőgazdaság generációs megújítása a hazai agrárium jövője és hazánk élelmiszer-önellátásának jövőbeli biztosítása szempontjából is rendkívül fontos. Az Agrárminisztérium emiatt kiemelt ügynek tekinti a magyar gazdatársadalom fiatalításának ösztönzését, így ezen cél elérését a támogatási rendszer több eleme is segíti. Ezek közül az egyik, a 10 milliárd forintos keretösszeggel most megjelent, vissza nem térítendő támogatást kínáló, „Gazdaságátadási együttműködés támogatása” című felhívás is.

A székelyföldi gazdák mindig számíthatnak a kormány segítségére

Történjen bármi, számunkra alapvetés, hogy minden magyar felelős minden magyarért, mi ennek szellemében cselekszünk és segítünk a parajdi bányakatasztrófa miatt nehéz helyzetbe került gazdáknak is – jelentette ki Nagy István agrárminiszter, pénteken, Alsósófalván.
Hirdetés

Gazdaság

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése a dollárral szemben péntek reggel az intézményi befektetők keresletének a hatására.

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.