Az energiaárak németországi emelkedése miatt adócsökkentést szorgalmaz a bajor tartományi miniszterelnök. Markus Söder javaslata szerint átmenetileg 7 százalékra kellene csökkenteni az üzemanyagok általános forgalmi adóját.
A Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke a Berliner Morgenpost című lap hírportálján közölt nyilatkozatában a formálódó új szövetségi kormányra az energiapiacon váró feladatokról elmondta: nem szabad tétlenül nézni, ahogy a télhez közeledve egyre drágul az energia.
Az új szövetségi kormánynak – amelyben a CSU és a testvérpárt Kereszténydemokrata Unió (CDU) várhatóan nem lesz benne – a 19 százalékos kulcs helyett a kedvezményes, 7 százalékos áfakulcs alá kell sorolnia az üzemanyagokat, legalábbis átmenetileg.
A villamos energia árának emelkedése miatt pedig ki kell vezetni, nullára kell csökkenteni a megújuló források kiaknázásának ösztönzését szolgáló járulékot – az úgynevezett megújuló energia törvény (EEG) után EEG-hozzájárulásnak nevezett díjat -, és az európai uniós előírások által szabályozott mozgásteret maximálisan kihasználva a lehető legalacsonyabb szintre kell csökkenteni az áramszolgáltatókat terhelő úgynevezett villamosenergia-adót – fejtette ki Markus Söder.
Hozzátette, hogy a hátrányos helyzetű lakossági fogyasztóknak külön támogatást kell biztosítani a fűtési költségekhez. A gazdasági szereplők terheinek növekedéséről azt mondta, hogy az ipari áram árában meg kell határozni egy felső szintet, amelyet nem léphetnek át a szolgáltatók.
A földgáz világpiaci árának elszabadulásával kapcsolatban úgy vélte, “ésszerű” lenne, ha rövidesen kiadnák az engedélyeket az orosz földgázt Németországba Ukrajna és Lengyelország kikerülésével, a Balti-tenger alatt szállító Északi Áramlat vezetékrendszer új vezetékpárja, az Északi Áramlat-2 üzembe helyezéséhez.
Az Északi Áramlat-2 biztonságos alapot jelent ahhoz, hogy Németországban stabilan rendelkezésre álljon a gáz – húzta alá Markus Söder a Berliner Morgenpostnak és a kiadó – a Funke médiacsoport – többi lapjának adott nyilatkozatában. Kiemelte, hogy Németországnak nagy szüksége van gáztüzelésű erőművekre, méghozzá a szénfelhasználás és az atomenergia használatának fokozatos megszüntetése és egy sor további tényező, köztük a digitalizáció és az elektromobilitás miatt növekvő villamosenergia-igény miatt.
Németországban hónapok óta egyre nagyobb gond az energia drágulása. A szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) adatai szerint októberben 18,6 százalékkal többet kellett fizetni az energiáért, mint egy éve. A lakossági fogyasztók különösen nehéz helyzetben vannak, mert az áram és az üzemanyag ára is meredeken emelkedik.
Az energiaszolgáltatók, valamint a pénzügyi és a távközlési szolgáltatók és a biztosítók árainak összehasonlításával foglalkozó legnagyobb német szakportál, a Verivox számításai szerint egy átlagos, háromszemélyes német háztartás energiaköltsége az októberi árak alapján éves szinten 4549 eurót (1,6 millió forint) tesz ki. Ez 35 százalékos emelkedés éves összehasonlításban.