Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Északi Áramlat 2 - Lengyel gigabírság a Gazpromnak... és több EU-s cégnek
No menu items!

Északi Áramlat 2 – Lengyel gigabírság a Gazpromnak… és több EU-s cégnek

Az Északi Áramlat 2 nyomvonala

29 milliárd zloty – átszámítva 2312 milliárd forint, a magyar állam 2020-as költségvetésének nagyjából tíz százaléka. Ekkora bírságot szabott ki a lengyel versenyfelügyelet hatóság (UOKiK) az orosz állami gázkereskedő óriásra, a Gazpromra az Északi Áramlat 2 gázvezeték építésére létrehozott projektcég miatt. Ehhez képest már aprópénznek tűnik az a 234 millió zloty (18 milliárd forint) amelyet az ügyletben részt vevő nagy nyugati energetikai cégre szabott ki a versenyhatóság – írja az euronews.

Lengyelország döntése ebben a kérdésben az Európai Uniót is váratlanul érte, és nagyon kellemetlen az Északi Áramlat 2 másik fő érdekeltjének, Németországnak is.

Északi Áramlat 2 – német érdek

Az Északi Áramlat 2 többszörösére növelné az Északi Áramlat gázvezeték kapacitását, amely az Oroszországgal az utóbbi időben rossz viszonyba került hagyományos tranzitországok (Ukrajna, Lengyelország) megkerülésével az Északi-tengeren át Oroszországból egyenesen Németországba szállít földgázt.

Miért kapta a bírságot a Gazprom?

Az Északi Áramlat 2 nem csak az orosz Gazprom üzlete, hanem több nyugat-európai, elsősorban német vagy osztrák cégé (benne van az ÖMV, a Shell, a Wintershall, a Uniper (az E.On leválasztott fosszilis energia üzletága) és az egykor GDF Suez néven futó francia gázvállalat, az Engie).

Kezdetben az volt a terv, hogy ezek egy közös vállalatot hoznak létre a gázvezeték építésére és üzemeltetésére a Gazprommal. 2016-ban a lengyel versenyhatóság azt mondta, hogy ez a konstrukció versenyszűkítő hatású lenne a lengyel gázpiacra (hiszen az iparág legnagyobb szereplőinek szövetségéről van szó) ezért nem engedélyezné.

Putyin a Gazprom vezetőjével, Alekszej Milerrel – az Euronews illusztrációja

Ezután a beruházás olyan formában valósult meg, hogy a projektcég teljes egészében a Gazpromé lett, a partnerek pedig kölcsönt nyújtottak az építkezéshez, amely tulajdonrésszé alakulhat, ha a Gazprom a hitelt nem fizeti vissza. A lengyel versenyhatóság szerint ezzel bújtatott módon ugyan, de kvázi-részvényessé váltak a társaságban, és emiatt kapták a lehető legmagasabb, a forgalom 10%-ára tehető bírságot. Kérdés ugyanakkor, hogy a bíróságon meg lehet-e ezt az érvelést védeni, illetve ha ott sikerrel jár a versenyhatóság, hogyan hajt be ennyi pénzt a Gazpromtól.

Az amerikai cseppfolyós gáz is játszik

Ukrajnán és Lengyelországon kívül van még egy ellensége az Északi Áramlat 2-nek: az Egyesült Államok, mivel ők a cseppfolyós földgáz tengeri szállításával egyre inkább konkurensei az oroszoknak, ezért gyakorlatilag szankciókat hirdettek azokra a vállalatokra, amelyek segítenének befejezni a már majdnem elkészült gázvezetéket. Áttételesen az amerikai cseppfolyós gáz az oka annak is, hogy ez a bírság megszülethetett, ugyanis 2015 óta majdnem 30%-kal csökkent Lengyelország függése az orosz importgáztól. Ez azonban gyengítheti a lengyel versenyhivatal jogi érvelését, ami pont azon alapszik, hogy a Gazprom milyen óriási mértékben befolyásolja a lengyel gázpiacot.

Az Északi Áramlat 2 olyan értelemben is szimbolikus ügy, hogy a legfontosabb hivatkozási alapja az EU-n belül Oroszországhoz közeledni akaró országoknak. Először merült fel Németországban, hogy akár az Északi Áramlat 2 megtorpedózásával is nyomást gyakorolhatnának Oroszországra –  fogalmaz a lap.

Hirdetés
Nemzetközi ESG konferencia közhelyek nélkül, csak a lényegről.
A legjobb magyar és nemzetközi előadókkal a bevezetés és a sikeres napi gyakorlat jó példái. Mert: a fenntarthatóság, az ESG, ma már mérettől függetlenül minden vállalkozás számára megkerülhetetlen! Mert az ESG messze több, mint a fenntarthatóság! Mert folyamatosan nő az érintettek köre! Mert a beszállítóktól is elvárják az ESG megfelelést! Mert a német beszállítói törvény új korszakot hoz a magyar KKV-knak is. Mert folyamatosan születtek, születnek az új jogszabályok. Ezért segíti a cégeket AzÜzlet november 26.-i ESG konferenciája, ahol Ön is mindent megtudhat az ESG keretrendszerről, kapcsolatokat építhet és személyesen is kérdezhet a téma legjobb előadóitól.
https://azuzletkonferenciakozpont.hu/esg-a-bevezetes-buktatoi-es-sikeres-napi-gyakorlat-konferencia/
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Kövér László: a haza kötőereje a nemzet lelki, erkölcsi, kulturális természetű állapotától függ

Miközben a nemzetpolitika alapjai változatlanok, a külső környezet változásaihoz...

Zártkörű részvénykibocsátást tervez a Shopper Park Plus Nyrt. (SPP) a Concorde Értékpapír segítségével

Az SPP tavaly novemberben vezette be részvényeit a BÉT Prémium kategóriájába, amely a budapesti tőzsde történetének első euró alapú részvénykibocsátása volt. A

Jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér

Az államtitkár úgy fogalmazott, több beruházás megvalósulása is várható, Debrecen környékén például 2030-ig 30 ezer új álláshely jön létre.

700 millió palackot gyűjtött össze a MOHU hat hónap alatt

A MOHU 40 milliárd forint értékben építette ki a palack visszaváltó rendszer első szakaszát.
Hirdetés

Hírek

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...