Negyedéves bázison gyorsult a GDP-növekedés az euróövezetben és az EU-ban egyaránt az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat jelentése alapján. A foglakoztatás negyedéves növekedési üteme az euróövezetben nem változott, az Európai Unióban viszont kissé gyorsult.
Magyarország a foglalkoztatásban a legnagyobb, a bruttó hazai termékben a második legnagyobb negyedéves növekedést érte el az első negyedévben az Európai Unióban.
Az első negyedévben szezonális kiigazítással 0,4 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az előző negyedévhez képest az euróövezet 19 tagállamában és 0,5 százalékkal emelkedett az Európai Unió 28 tagállamában az Eurostat harmadik becslése szerint.
Az előző negyedévben, 2018 negyedik negyedévében az euróövezetben 0,2 százalék, az EU-ban 0,3 százalék volt a negyedéves GDP-növekedés.
Az éves GDP-növekedés szezonális kiigazítással az euróövezetben 1,2 százalékos, az Európai Unióban 1,5 százalékos volt az idei első negyedévben. A tavalyi negyedik negyedévben az euróövezet éves GDP-növekedése 1,2 százalék, az EU éves növekedése 1,5 százalék volt.
Az első negyedévben a legnagyobb negyedéves GDP-növekedést Horvátország érte el, 1,8 százalékosat. A rangsorban a második és harmadik helyre Magyarország és Lengyelország került egyaránt 1,5 százalékos GDP-növekedéssel negyedéves bázison.
A foglalkoztatás az első negyedévben az előző negyedévhez képest az euróövezetben és az Európai Unióban egyaránt 0,3 százalékkal nőtt. A tavalyi negyedik negyedévben az euróövezetben 0,3 százalék, az EU-ban 0,2 százalék volt a foglalkoztatás negyedéves növekedése.
Az egy évvel korábbihoz képest az euróövezetben 1,3 százalékkal, az EU-ban 1,2 százalékkal nőtt a foglalkoztatás az idei első negyedévben. Az előző negyedévben, 2018 negyedik negyedévében szintén 1,3 és 1,2 százalék volt a foglalkoztatás éves növekedése a két régióban.
A legnagyobb növekedést az előző negyedévihez képest Magyarország érte el a foglalkoztatásban az idei első negyedévben, 1,0 százalékosat. Spanyolországban 0,7 százalékkal nőtt a foglalkoztatás az első negyedévben az előző negyedévhez képest, Görögországban, Litvániában és Hollandiában pedig egyaránt 0,6 százalékkal.
A foglalkoztatás negyedéves csökkenését csak Litvániában regisztrálták az első negyedévben, 0,1 százalékosat. Finnországban és Svédországban stagnált a foglalkoztatás, az összes többi uniós tagországban növekedett.
Az első negyedévben 240,7 millióan folytattak kereső foglalkozást az Európai Unióban, ebből 159,5 millióan az euróövezetben, ami mindkét régió esetében rekordnak számít.
A pénzügyi-gazdasági válság alatt kialakult mélyponthoz képest, ami az euróövezet esetében 2013 második negyedéve, az Európai Unióban pedig 2013 első negyedéve volt, az euróövezetben 10,8 millióval, az EU-ban 16,6 millióval nőtt a foglalkoztatás az idei első negyedévig. (MTI)