Még mindig rengeteg kétes eredetű pénz “pihen” Nagy-Britanniában, ugyanis több tízezer ingatlan van névtelen befektetők tulajdonában. Közülük jó néhányan a Kreml befolyási köréhez tartoznak – áll a Transparency International friss jelentésében.
A Transparency International UK szerint közel 52 ezer ingatlan van az Egyesült Királyságban névtelen befektetők tulajdonában, akik közül néhányan közel állnak az orosz vezetéshez. A szervezet kedden közzétett jelentése szerint az ingatlanok összértéke meghaladja a 7,5 milliárd eurót. Különösen a londoni luxusingatlanokat vásárolták “gyanús pénzzel“, átláthatatlan offshore cégeken keresztül – áll a Spiegel által idézett közleményben.
A brit ingatlanokba fektetett összeg több mint ötöde, mintegy 1,5 milliárd font “gyanús oroszországi forrásokból származó pénz“, vagyis “szankciókkal sújtott és a Kremlhez közel álló” személyek is érintettek – írja a jelentés.
Figyelmen kívül hagyott előírások
A Transparency szerint a szóban forgó ingatlanok tulajdonosai között szerepel Ilham Alijev azerbajdzsáni elnök és felesége, Mehriban Alijeva alelnök, valamint Manuel Domingos Vicente volt angolai alelnök is.
Nagy-Britanniát rendszeresen bírálják, hogy nem tesz eleget annak érdekében, hogy megállítsa a kétes forrásokból származó pénzek beáramlását az országba. Az Ukrajna elleni orosz agresszióval szemben London fokozta a fellépését, és tavaly többek között olyan törvényt fogadott el, amely arra kényszeríti a vállalatokat, hogy nyilvánosságra hozzák, ki a tényleges tulajdonosuk.
A Transparency International szerint azonban “a vállalatok majdnem fele” nem tette ezt meg a január 31-i határidőig. Az érintett vállalatok “vagy teljesen figyelmen kívül hagyták a törvényt, vagy olyan információkat adtak meg, amelyek lehetetlenné teszik, hogy a nyilvánosság megtudja, ki a tulajdonosuk“. A Transparency szerint a vállalatok “részben kleptokraták, oligarchák és szankciókkal sújtott személyek tulajdonában vannak“.
A Transparency International felszólította a londoni kormányt, hogy zárja be a pénzmosás elleni küzdelemben a törvényben lévő kiskapukat, és aktívan szerezzen érvényt az elfogadott szabályoknak. Az Egyesült Királyságban az ingatlanvagyon tulajdonosainak közzététele “rendkívül fontos ahhoz, hogy megváltoztassuk Nagy-Britannia piszkos pénzek központjaként betöltött szerepét” – írták.