Kezdőlap Világgazdaság Fed: marad a nulla közeli dollárkamat
No menu items!

Fed: marad a nulla közeli dollárkamat

Nem változtatott laza monetáris politikáján az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer. A Federal Reserve (Fed) azt ígérte, minden tőle telhetőt megtesz a gazdasági fellendülés támogatására.

A Fed monetáris döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság csütörtökön végződő, kétnapos ülésén a piaci várakozásokkal összhangban a március 15. óta érvényes 0,00-0,25 százalékos sávban hagyta az irányadó kamatot. A döntés egyhangú volt.

A testület megismételte, hogy kész teljes eszköztárát bevetni az amerikai gazdaság támogatására “ezekben a nehéz időkben“, előmozdítva ezáltal a teljes foglalkoztatottság és az árstabilitás céljainak megvalósítását.

A bizottság közleményében egy szót sem ejtett az elnökválasztásról, amelynek kimenetele még mindig bizonytalan. Azt azonban megismételte, hogy a koronavírus-járvány súlyos emberi és gazdasági nehézségeket okoz az Egyesült Államokban és szerte a világban. A gazdasági helyzet alakulása pedig nagy mértékben függ majd az új koronavírussal kapcsolatos fejleményektől.

A gazdasági aktivitás és a foglalkoztatási helyzet továbbra is javul, de jóval elmarad az év eleji szintektől” – mutatott rá a bizottság.

Hozzátették, hogy a gyengébb kereslet és az olajárak csökkenése alacsonyan tartja az inflációt. A járvány miatti közegészségügyi válság továbbra is súlyos hatást gyakorol a gazdasági tevékenységre, a foglalkoztatásra és az inflációra rövid távon, emellett jelentős kockázatokat jelent a középtávú gazdasági kilátásokra.

A nyíltpiaci bizottság gyakorlatilag szó szerint megismételte a szeptemberi ülése után kiadott közleményét. Megismételte, hogy kész bevetni “teljes eszköztárát” a gazdaság támogatására, és azt ígérte, hogy nem nyúl a kamatokhoz mindaddig, amíg a teljes foglalkoztatottságot vissza nem állítják, és az infláció nem közelít a 2 százalékos célhoz. A Fed folytatja az állampapír-vásárlásokat legalább havi 120 milliárd dollár értékben, és használja más eszközeit és programjait amíg csak szükség van rá a gazdasági helyzet alakulásának függvényében.

Az amerikai gazdaság februárban süllyedt recesszióba. Az Egyesült Államok bruttó hazai terméke 5,0 százalékos évesített ütemben csökkent az első negyedévben, a második negyedévben pedig 31,4 százalékkal, majd július-szeptemberben 33,1 százalékkal nőtt, részben a kormányzat több mint 3000 milliárd dolláros gazdaságösztönző csomagjának köszönhetően.

Az újabb gazdaságösztönző intézkedések hiányában és az új koronavírussal megfertőződöttek számának drasztikus emelkedésével a gazdaság növekedése meredeken lassult a negyedik negyedév elején.

Októberben a vártnál sokkal kevésbé nőtt a foglalkoztatottság, és az amerikai gazdaság kétharmadát lefedő szolgáltatási ágazat teljesítménye csökkent.

Bár az októberivel együtt május óta közel 12 millió állást sikerült visszaállítani, ez még mindig csak valamivel több mint fele a koronavírus-járvány első két hónapjában felszámolt 22 millió munkahelynek. Elemzők attól tartanak, hogy a járvány fellángolása miatt tovább lassulhat a foglalkoztatottság növekedése.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.