A The New York Times Economy oknyomozó riportja
Nem várt érdeklődéssel és egyre fokozódó ellenállással találják szembe magukat az Egyesült Államok technológiai iparának vezető nagyvállalatai.
A Google, a Microsoft és az Amazon saját dolgozói, fejlesztő mérnökei szeretnék tudni, hogy mire is használják fel a high-tech mogulok az alkalmazottaik által kifejlesztett technológiákat?
A szakemberek egyenest választ várnának arra, hogy vajon a tudtuk és beleegyezésük nélkül Kína használja majd cenzúrázásra vagy megfigyelésre a fejlesztéseiket, esetleg a saját kormányuk öl majd embereket az okos technológiákkal a különböző titkos katonai projektjei során? – ezt a kényes kérdést járják körbe a The New York Times gazdasági kiadásának oknyomozó újságírói.
Kate Conger és Cade Metz megszólaltatja többek között a Google egyik volt vezető fejlesztőmérnökét, de idéz a világhíres Stanford M.I.T. egyetem 100 diákja, továbbá más vezető egyetemek hallgatói által szerkesztett memorandumból is, amelyben a diákok bojkottálják a Google állásinterjúit, ha nem hagy fel egy szigorúan titkos kormányprogramban való részvételével. Hangsúlyozzák, hogy ellenzik a fejlett technológiák fegyverként való felhasználását.
A Google az újságírók szerint mindössze annyit válaszolt a kiáltványra, hogy „nem kívánja megújítani a szerződést, ha az majd lejár.”
Nem véletlenül gondolják így a diákok – derül ki a cikkből – hiszen a Clarifai nevű New York-i mesterséges intelligenciát fejlesztő start-up cégtől kiszivárgott információk szerint, az „elemzés”, „megfigyelés” illetve „életmentés” hangzatos kifejezésekkel beharangozott, Project Maven kódnevű kormányprogram zárt körű megbeszélésén, kertelés nélkül emberek meggyilkolásáról beszélt a Védelmi Minisztérium képviselője.
A megbeszélés után az egyik mérnök azonnal felmondott. Mint a cikkben megszólaltatott szakemberek elmondják, az az alapvető problémájuk, hogy soha nem lehetnek biztosak abban, hogy a fejlesztéseik nem kerülnek bele a különböző titkos programokba.
A nagy high-tech vállalatok vezetői, illetve szóvivői vagy nem kommentálták az újságírók kérdéseit, vagy válaszként mellébeszéltek.
„Mindig is voltak titkos programjaink.(…)Azt hiszem, sokszor előfordulnak viták, különböző események, amikor emberek egy munka kutatófázisában tartanak, így egy ilyen helyzetben teljességgel átláthatóvá tenni valamit, az problémákat okozhat.” – egy, a The New York Times-hoz augusztusban eljuttatott belső feljegyzés szerint, így kommentálta az eseményeket Sundar Pichai a Google vezérigazgatója, a zárt körű vezetőségi megbeszélésükön.