Kezdőlap Tech Az okos technológiák fejlesztői aggódnak: áldják vagy átkozzák majd neveiket?
No menu items!

Az okos technológiák fejlesztői aggódnak: áldják vagy átkozzák majd neveiket?

A The New York Times Economy oknyomozó riportja

Nem várt érdeklődéssel és egyre fokozódó ellenállással találják szembe magukat az Egyesült Államok technológiai iparának vezető nagyvállalatai.

A Google, a Microsoft és az Amazon saját dolgozói, fejlesztő mérnökei szeretnék tudni, hogy mire is használják fel a high-tech mogulok az alkalmazottaik által kifejlesztett technológiákat?

A szakemberek egyenest választ várnának arra, hogy vajon a tudtuk és beleegyezésük nélkül Kína használja majd cenzúrázásra vagy megfigyelésre a fejlesztéseiket, esetleg a saját kormányuk öl majd embereket az okos technológiákkal a különböző titkos katonai projektjei során? – ezt a kényes kérdést járják körbe a The New York Times gazdasági kiadásának oknyomozó újságírói.

Kate Conger és Cade Metz megszólaltatja többek között a Google egyik volt vezető fejlesztőmérnökét, de idéz a világhíres Stanford M.I.T. egyetem 100 diákja, továbbá más vezető egyetemek hallgatói által szerkesztett memorandumból is, amelyben a diákok bojkottálják a Google állásinterjúit, ha nem hagy fel egy szigorúan titkos kormányprogramban való részvételével. Hangsúlyozzák, hogy ellenzik a fejlett technológiák fegyverként való felhasználását.

A Google az újságírók szerint mindössze annyit válaszolt a kiáltványra, hogy „nem kívánja megújítani a szerződést, ha az majd lejár.”

Nem véletlenül gondolják így a diákok – derül ki a cikkből – hiszen a Clarifai nevű New York-i mesterséges intelligenciát fejlesztő start-up cégtől kiszivárgott információk szerint, az „elemzés”,  „megfigyelés” illetve „életmentés” hangzatos kifejezésekkel beharangozott, Project Maven kódnevű kormányprogram zárt körű megbeszélésén, kertelés nélkül emberek meggyilkolásáról beszélt a Védelmi Minisztérium képviselője.

A megbeszélés után az egyik mérnök azonnal felmondott. Mint a cikkben megszólaltatott szakemberek elmondják, az az alapvető problémájuk, hogy soha nem lehetnek biztosak abban, hogy a fejlesztéseik nem kerülnek bele a különböző titkos programokba.

A nagy high-tech vállalatok vezetői, illetve szóvivői vagy nem kommentálták az újságírók kérdéseit, vagy válaszként mellébeszéltek.

„Mindig is voltak titkos programjaink.(…)Azt hiszem, sokszor előfordulnak viták, különböző események, amikor emberek egy munka kutatófázisában tartanak, így egy ilyen helyzetben teljességgel átláthatóvá tenni valamit, az problémákat okozhat.” – egy, a The New York Times-hoz augusztusban eljuttatott belső feljegyzés szerint, így kommentálta az eseményeket Sundar Pichai a Google vezérigazgatója, a zárt körű vezetőségi megbeszélésükön.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot a nemzetgazdasági miniszter

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot kedden Budapesten az Országgyűlésnek.

Rekordév küszöbén: Törökország így indította a 2025-ös évet

Törökország újra bizonyít: már az első negyedévben 8,8 millió látogatót és 9,5 milliárd dolláros turisztikai bevételt ért el

Kiemelkedő lakásépítési engedély Budapesten az első negyedévben

2025 első negyedévében 2704 új lakás épült, ami 2,7 százalékos csökkenés az előző év azonos időszaki, alacsony bázishoz képest.

Már csak két hét van az szja-bevallás beadására

Már csak két hét van az szja-bevallás beadására: május 20-án éjfélig lehet átnézni, elfogadni, módosítani és kiegészíteni a dokumentumot.
Hirdetés

Hírek

Benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot a nemzetgazdasági miniszter

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot kedden Budapesten az Országgyűlésnek.

Rekordév küszöbén: Törökország így indította a 2025-ös évet

Törökország újra bizonyít: már az első negyedévben 8,8 millió látogatót és 9,5 milliárd dolláros turisztikai bevételt ért el

Jó hír a devizahitelesek számára

Az árfolyamkockázat hiányos tájékoztatása miatt a devizahiteles szerződések érvénytelenek.Ennek értelmében az adósok csak a kapott tőkével tartoznak, míg az árfolyamkülönbözet és a kamatok terhét a pénzintézeteknek kell viselniük. 

A hűvösebb észak felé fordulnak a nyaralók: Skandinávia az új nyári úti cél

Az elmúlt évek mediterrán hőhullámai és a klímaváltozás hatására egyre több európai utazó a hűvösebb északi desztinációk, ezen belül is főleg a skandináv térség felé fordul a nyári hónapokban. A "coolcation" (hűsítő nyaralás) 2025 egyik legmeghatározóbb utazási trendjévé vált, egyre többen keresik a kellemes hőmérsékletű pihenőhelyeket a tikkasztó meleg elől menekülve.

Vidéken aktívabbak az ingatlanvásárlók

Az ingatlanvásárlók a főváros és Pest vármegye mellett azokban a vármegyékben aktívabbak, ahol óriásberuházások történtek, és már minden negyedik nyaralót kereső budapesti a Duna-menti településeket részesíti előnyben.

A Microsoft hétfőtől megszünteti a Skype-ot

A Microsoft korábbi bejelentésének megfelelően hétfőtől megszűnik a Skype, az internetalapú telefon- és videoszolgáltatás. A cég honlapján közzétett hírlevél szerint a Microsoft a Teams-et fejleszti tovább.

Mi legyen az állampapír-pénzzel, ha nem akar kockáztatni?

Jellemzően kockázatos befektetésekbe kerültek a PMÁP-ból kivett megtakarítások. Az elmúlt hetek tőzsdei turbulenciái láttán viszont sokan kereshetnek biztonságosabb helyet a pénzüknek.

Wagner Tibor: a megapixel világcsúcsok után új szegmenssel támad a Xiaomi

Több mint öt év után új korszak kezdődik a hazai telekom piac meghatározó személyisége, Wagner Tibor karrierjében. A Xiaomi magyarországi piacának felépítője és country managere vezető üzleti tanácsadóként folytatja a munkát a kínai cégnél.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.