Kezdőlap Tech Az okos technológiák fejlesztői aggódnak: áldják vagy átkozzák majd neveiket?
No menu items!

Az okos technológiák fejlesztői aggódnak: áldják vagy átkozzák majd neveiket?

A The New York Times Economy oknyomozó riportja

Nem várt érdeklődéssel és egyre fokozódó ellenállással találják szembe magukat az Egyesült Államok technológiai iparának vezető nagyvállalatai.

A Google, a Microsoft és az Amazon saját dolgozói, fejlesztő mérnökei szeretnék tudni, hogy mire is használják fel a high-tech mogulok az alkalmazottaik által kifejlesztett technológiákat?

A szakemberek egyenest választ várnának arra, hogy vajon a tudtuk és beleegyezésük nélkül Kína használja majd cenzúrázásra vagy megfigyelésre a fejlesztéseiket, esetleg a saját kormányuk öl majd embereket az okos technológiákkal a különböző titkos katonai projektjei során? – ezt a kényes kérdést járják körbe a The New York Times gazdasági kiadásának oknyomozó újságírói.

Kate Conger és Cade Metz megszólaltatja többek között a Google egyik volt vezető fejlesztőmérnökét, de idéz a világhíres Stanford M.I.T. egyetem 100 diákja, továbbá más vezető egyetemek hallgatói által szerkesztett memorandumból is, amelyben a diákok bojkottálják a Google állásinterjúit, ha nem hagy fel egy szigorúan titkos kormányprogramban való részvételével. Hangsúlyozzák, hogy ellenzik a fejlett technológiák fegyverként való felhasználását.

A Google az újságírók szerint mindössze annyit válaszolt a kiáltványra, hogy „nem kívánja megújítani a szerződést, ha az majd lejár.”

Nem véletlenül gondolják így a diákok – derül ki a cikkből – hiszen a Clarifai nevű New York-i mesterséges intelligenciát fejlesztő start-up cégtől kiszivárgott információk szerint, az „elemzés”,  „megfigyelés” illetve „életmentés” hangzatos kifejezésekkel beharangozott, Project Maven kódnevű kormányprogram zárt körű megbeszélésén, kertelés nélkül emberek meggyilkolásáról beszélt a Védelmi Minisztérium képviselője.

A megbeszélés után az egyik mérnök azonnal felmondott. Mint a cikkben megszólaltatott szakemberek elmondják, az az alapvető problémájuk, hogy soha nem lehetnek biztosak abban, hogy a fejlesztéseik nem kerülnek bele a különböző titkos programokba.

A nagy high-tech vállalatok vezetői, illetve szóvivői vagy nem kommentálták az újságírók kérdéseit, vagy válaszként mellébeszéltek.

„Mindig is voltak titkos programjaink.(…)Azt hiszem, sokszor előfordulnak viták, különböző események, amikor emberek egy munka kutatófázisában tartanak, így egy ilyen helyzetben teljességgel átláthatóvá tenni valamit, az problémákat okozhat.” – egy, a The New York Times-hoz augusztusban eljuttatott belső feljegyzés szerint, így kommentálta az eseményeket Sundar Pichai a Google vezérigazgatója, a zárt körű vezetőségi megbeszélésükön.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.