Megjelent a rendelet arról a levélről, amelyben az önkéntes nyugdíjpénztáraknak tájékoztatniuk kell a tagjaikat a megtakarításuk lakáscélú felhasználásának részleteiről. Az is kiderül belőle, mit finanszíroznak meg előre, és mit csak utólag a pénztárak. A felújítások és az építkezések költségeit például csak utólag fizetik ki, de aki lakásvásárlást tervez vagy előtörlesztené a hitelét, előre is kaphat pénzt a nyugdíjpénztártól – derül ki a Bank360.hu összefoglalójából.
Megjelent a Magyar Közlönyben a Nemzetgazdasági Minisztérium rendelete, amely tartalmazza azt a formalevelet, amelyet minden önkéntes nyugdíjpénztárnak el kell küldenie a tagjaik számára arról, hogyan használható fel lakáscélra 2025-ben a nyugdíjpénztári megtakarítás. Több mint egymillió pénztártag van, ennyi embert érint ez az intézkedés.
A levél két fontos adatot is tartalmazza majd: azt az egyenleget, amely a levél megírásának napján érvényes volt, és azt a másikat, amelyik 2024. szeptember 30-án állt fenn. Utóbbi összeget jogosultak a pénztártagok a jövő év folyamán lakáscélra fordítani. Összesen hétféle lakáscélt határoz meg a levél:
- banki lakáscélú és szabad felhasználású jelzáloghitelek törlesztése, előtörlesztése és végtörlesztése
- munkáltatói lakáscélú kölcsön törlesztése, előtörlesztése és végtörlesztése
- új lakáscélú hitelnél önerő biztosítása
- Magyarországon lévő lakás vagy ház felújítása
- Magyarországon lévő lakás vagy ház megvásárlása
- magyarországi építési telek vásárlása
- magyarországi otthonépítés
A Bank360.hu arra hívja fel a figyelmet, hogy a lakáscélú kifizetés abban az esetben igényelhető, ha az ingatlan az ingatlan-nyilvántartás alapján a pénztártag vagy házastársa vagy gyermeke(i) teljes vagy részleges tulajdonában áll, vagy a hitelszerződés, illetve adásvételi szerződés következtében a tulajdonába kerül.
A kifizetés iránti kérelmet és a szükséges dokumentumokat, számlákat 2025. január 1-jétől 2025. december 31-ig legfeljebb három alkalommal lehet benyújtani, az önkéntes nyugdíjpénztár a beadást követő 60 napon belül köteles teljesíteni a kifizetéseket.
Emellett azt is tartalmazza a levél, hogy a pénztártag utoljára mikor fizetett be tagdíjat az intézménybe, és az is szerepel benne, hogy a pénztár kizárólag a levélben szereplő formanyomtatványt, továbbá a leggyakoribb kérdésekben (GYIK) és az alábbi táblázatban szereplő dokumentumokat kérheti be a kérelem elbirásálához.
Szerepel még a levélben egy link arra a kormányzati portálra, amely a leggyakoribb kérdésekre választ ad, és a nyugdíjpénztár telefonszáma is. Emellett egy részletes felsorolás arról, milyen otthonfelújításokra vehető igénybe ez a megtakarítás. A levél tartalmazza ezen túl azt a mellékletet is, amelyet kitöltve be kell adni a pénztárba, ha valaki kifizetést szeretne igényelni.