Kezdőlap Mozaik Gazdaság: november elején minden eldől Kínában és a világban
No menu items!

Gazdaság: november elején minden eldől Kínában és a világban

A 14. Országos Népi Kongresszus második ülésszakának nyitó ülését tartják a Nép Nagy Csarnokában, Pekingben, Kína fővárosában, 2024. március 5-én. (Xinhua/Wang Yuguo)

Kína legfőbb törvényhozói a jövő hónap elején ülnek össze. A piacok a nagy érdeklődéssel várt találkozót kulcsfontosságú fórumnak tekintik a gazdaság élénkítését célzó további ösztönzők intézkedések bejelentésére.

 

A kínai Országos Népi Kongresszus Állandó Bizottsága pénteken közölte, hogy november 4. és november 8. között tartja következő ülését – írja a The Wall Street Journal, a kínai állami Xinhua hírügynökség nyomán. Mivel Kína legfőbb törvényhozó testülete jogosult jóváhagyni olyan költségvetési ösztönzőket, amelyek elemzők szerint kulcsfontosságúak a gazdasági növekedés felpörgetéséhez, a piacok már türelmetlenül várták a híreket az ülés időpontjáról.

A Xinhua hírügynökség nem tett említést a költségvetési ösztönzőkről, csak annyit jelzett, hogy a törvényhozók egy sor törvényjavaslatot és a különböző kormányzati ügynökségek jelentéseit fogják áttekinteni.

Továbbra sem világos, hogy az Államtanács, a kínai kabinet, benyújt-e valamilyen költségvetési csomagot jóváhagyásra. A befektetők és a közgazdászok arra számítanak, hogy a törvényhozó testület az év végéig jóváhagy egy jelentős, több milliárd dolláros költségvetési expanziós tervet, miután a kínai pénzügyminiszter a hónap elején utalt arra, hogy a központi kormányzat több államkötvény kibocsátására is lehetőséget ad. A fiskális fellendítés mértékére vonatkozó becslések azonban eltérőek, és a pontos intézkedések és a végrehajtási tervek körül nagyfokú a bizonytalanság.

Ezzel kapcsolatban Lan Fo’an pénzügyminiszter újságíróknak azt mondta, hogy „meglehetősen nagy” mozgástér áll rendelkezésre a kiadások növelésére. Az elmúlt évek legmerészebb intézkedéseit ígérte a helyi önkormányzatok adósságterheinek enyhítésére, a gyengélkedő ingatlanpiac támogatására és a nagybankok feltőkésítésére. Ezeket pozitív lépéseknek tekintették a gazdaság néhány mélyen gyökerező kihívásának kezelése felé, de a részletek hiánya továbbra is szkepticizmust kelt az ösztönző erőfeszítések hatékonyságával kapcsolatban.

Lan megjegyzéseit úgy értelmezték, mint annak jelét, hogy Peking a kormány költségvetésének középtávú felülvizsgálatát szorgalmazhatja, hogy a gazdaságot kiszabadítsa a fogyasztást és a beruházásokat évek óta fojtogató, elhúzódó ingatlanválság szorításából. A hónapokig tartó, csepegtetett politikai intézkedések után Kína szeptember végén erőteljesebb megközelítésre tért át. Azóta a szabályozó hatóságok számos ösztönző intézkedést vezettek be, például kamatcsökkentést és ingatlanpiaci könnyítéseket, amelyek felpörgették a részvénypiacokat.

Sok közgazdász azonban kételkedik abban, hogy bármilyen javulás tartós lesz, hacsak nem hajtanak végre strukturális reformokat és bátor költségvetési expanziót. Egy biztos, a kínai gazdaság élénkülése nemcsak az ázsiai ország belügye: az egész világgazdaságra pozitív kihatással lehet.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot a nemzetgazdasági miniszter

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot kedden Budapesten az Országgyűlésnek.

Rekordév küszöbén: Törökország így indította a 2025-ös évet

Törökország újra bizonyít: már az első negyedévben 8,8 millió látogatót és 9,5 milliárd dolláros turisztikai bevételt ért el

Kiemelkedő lakásépítési engedély Budapesten az első negyedévben

2025 első negyedévében 2704 új lakás épült, ami 2,7 százalékos csökkenés az előző év azonos időszaki, alacsony bázishoz képest.

Már csak két hét van az szja-bevallás beadására

Már csak két hét van az szja-bevallás beadására: május 20-án éjfélig lehet átnézni, elfogadni, módosítani és kiegészíteni a dokumentumot.
Hirdetés

Hírek

Benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot a nemzetgazdasági miniszter

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter benyújtotta a 2026. évi költségvetési törvényjavaslatot kedden Budapesten az Országgyűlésnek.

Rekordév küszöbén: Törökország így indította a 2025-ös évet

Törökország újra bizonyít: már az első negyedévben 8,8 millió látogatót és 9,5 milliárd dolláros turisztikai bevételt ért el

Jó hír a devizahitelesek számára

Az árfolyamkockázat hiányos tájékoztatása miatt a devizahiteles szerződések érvénytelenek.Ennek értelmében az adósok csak a kapott tőkével tartoznak, míg az árfolyamkülönbözet és a kamatok terhét a pénzintézeteknek kell viselniük. 

A hűvösebb észak felé fordulnak a nyaralók: Skandinávia az új nyári úti cél

Az elmúlt évek mediterrán hőhullámai és a klímaváltozás hatására egyre több európai utazó a hűvösebb északi desztinációk, ezen belül is főleg a skandináv térség felé fordul a nyári hónapokban. A "coolcation" (hűsítő nyaralás) 2025 egyik legmeghatározóbb utazási trendjévé vált, egyre többen keresik a kellemes hőmérsékletű pihenőhelyeket a tikkasztó meleg elől menekülve.

Vidéken aktívabbak az ingatlanvásárlók

Az ingatlanvásárlók a főváros és Pest vármegye mellett azokban a vármegyékben aktívabbak, ahol óriásberuházások történtek, és már minden negyedik nyaralót kereső budapesti a Duna-menti településeket részesíti előnyben.

A Microsoft hétfőtől megszünteti a Skype-ot

A Microsoft korábbi bejelentésének megfelelően hétfőtől megszűnik a Skype, az internetalapú telefon- és videoszolgáltatás. A cég honlapján közzétett hírlevél szerint a Microsoft a Teams-et fejleszti tovább.

Mi legyen az állampapír-pénzzel, ha nem akar kockáztatni?

Jellemzően kockázatos befektetésekbe kerültek a PMÁP-ból kivett megtakarítások. Az elmúlt hetek tőzsdei turbulenciái láttán viszont sokan kereshetnek biztonságosabb helyet a pénzüknek.

Wagner Tibor: a megapixel világcsúcsok után új szegmenssel támad a Xiaomi

Több mint öt év után új korszak kezdődik a hazai telekom piac meghatározó személyisége, Wagner Tibor karrierjében. A Xiaomi magyarországi piacának felépítője és country managere vezető üzleti tanácsadóként folytatja a munkát a kínai cégnél.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.