Kína legfőbb törvényhozói a jövő hónap elején ülnek össze. A piacok a nagy érdeklődéssel várt találkozót kulcsfontosságú fórumnak tekintik a gazdaság élénkítését célzó további ösztönzők intézkedések bejelentésére.
A kínai Országos Népi Kongresszus Állandó Bizottsága pénteken közölte, hogy november 4. és november 8. között tartja következő ülését – írja a The Wall Street Journal, a kínai állami Xinhua hírügynökség nyomán. Mivel Kína legfőbb törvényhozó testülete jogosult jóváhagyni olyan költségvetési ösztönzőket, amelyek elemzők szerint kulcsfontosságúak a gazdasági növekedés felpörgetéséhez, a piacok már türelmetlenül várták a híreket az ülés időpontjáról.
A Xinhua hírügynökség nem tett említést a költségvetési ösztönzőkről, csak annyit jelzett, hogy a törvényhozók egy sor törvényjavaslatot és a különböző kormányzati ügynökségek jelentéseit fogják áttekinteni.
Továbbra sem világos, hogy az Államtanács, a kínai kabinet, benyújt-e valamilyen költségvetési csomagot jóváhagyásra. A befektetők és a közgazdászok arra számítanak, hogy a törvényhozó testület az év végéig jóváhagy egy jelentős, több milliárd dolláros költségvetési expanziós tervet, miután a kínai pénzügyminiszter a hónap elején utalt arra, hogy a központi kormányzat több államkötvény kibocsátására is lehetőséget ad. A fiskális fellendítés mértékére vonatkozó becslések azonban eltérőek, és a pontos intézkedések és a végrehajtási tervek körül nagyfokú a bizonytalanság.
Ezzel kapcsolatban Lan Fo’an pénzügyminiszter újságíróknak azt mondta, hogy „meglehetősen nagy” mozgástér áll rendelkezésre a kiadások növelésére. Az elmúlt évek legmerészebb intézkedéseit ígérte a helyi önkormányzatok adósságterheinek enyhítésére, a gyengélkedő ingatlanpiac támogatására és a nagybankok feltőkésítésére. Ezeket pozitív lépéseknek tekintették a gazdaság néhány mélyen gyökerező kihívásának kezelése felé, de a részletek hiánya továbbra is szkepticizmust kelt az ösztönző erőfeszítések hatékonyságával kapcsolatban.
Lan megjegyzéseit úgy értelmezték, mint annak jelét, hogy Peking a kormány költségvetésének középtávú felülvizsgálatát szorgalmazhatja, hogy a gazdaságot kiszabadítsa a fogyasztást és a beruházásokat évek óta fojtogató, elhúzódó ingatlanválság szorításából. A hónapokig tartó, csepegtetett politikai intézkedések után Kína szeptember végén erőteljesebb megközelítésre tért át. Azóta a szabályozó hatóságok számos ösztönző intézkedést vezettek be, például kamatcsökkentést és ingatlanpiaci könnyítéseket, amelyek felpörgették a részvénypiacokat.
Sok közgazdász azonban kételkedik abban, hogy bármilyen javulás tartós lesz, hacsak nem hajtanak végre strukturális reformokat és bátor költségvetési expanziót. Egy biztos, a kínai gazdaság élénkülése nemcsak az ázsiai ország belügye: az egész világgazdaságra pozitív kihatással lehet.