Kezdőlap Francia kapcsolat Gazdaságilag is erős francia–magyar kötelék
No menu items!

Gazdaságilag is erős francia–magyar kötelék

Nem csupán szimbolikus jelentősége van annak, hogy nem sokkal a KLM után az Air France is az elsők között indította újra budapesti járatait. Magyarország és Franciaország ugyanis ezer szállal kötődik egymáshoz, a gazdasági kapcsolat pedig hagyományosan erős volt az utóbbi években is.

A francia–magyar gazdasági kapcsolatok erejét jól mutatja, hogy két évvel ezelőtt az országok közötti kereskedelemből származó összege kicsit több mint két százalékkal nőtt, megközelítve ezzel a 7,8 milliárd eurót, így Franciaország Magyarország nyolcadik legnagyobb kereskedelmi partnere volt.

2018-ban a Magyarországra irányuló francia export 2,9 százalékkal 3,5 milliárd euróra emelkedett, míg a Magyarországról érkező francia import 1,5 százalékkal 4,26 milliárd euróra nőtt. Franciaország a magyar termékek 7. legnagyobb exportpiaca és 10. legfontosabb beszállítója volt. Magyarország Franciaország 26. legfontosabb piaca és 28. legnagyobb beszállítója. Bár a gépjármű-forgalmazás 31,6 százalékos emelkedést mutatott (252,85 millió euró), és az autóalkatrész-forgalmazás is 43,8 százalékkal 148,39 millió euróra emelkedett, a repülőgép-eladás 42,4 százalékkal 52,5 millió euróra csökkent. Ez a tétel nagyban függ a Wizz Air légitársaságnak eladott Airbusoktól.

Franciaország fontos befektető Magyarországon. A Banque de France adatai szerint a magyarországi francia jelenlét 1999 és 2016 között háromszorosával nőtt, 947 millió euróról 2,7 milliárd euróra. A legutóbbi beruházások alapján Franciaország a 4. legnagyobb külföldi befektető itt Németország, az Egyesült Államok és Ausztria után, megelőzve Hollandiát és Luxemburgot.

A magyarországi francia beruházások elsődleges területei az élelmiszeripar, az energetika, az elektronika, valamint a gyógyszer-, autó-, vegy- és építőipar. A befektetések alapvetően nagyvállalatokhoz – például a Legrandhoz, az Auchanhoz, a Groupamához, a Valeóhoz, a PSA-hoz, a Michelinhez – kötődnek, de az elmúlt években a francia kkv-k magyarországi beruházási aktivitása is némi élénkülést mutat.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a francia GMD Group járműalkatrészeket gyártó alumíniumöntödéjének avatóünnepségén a Dorogi Ipari Parkban. FORRÁS: MTI/MÁTHÉ ZOLTÁN

2016-ban közel 600 francia irányítású vállalat működött Magyarországon, amelyek mintegy 40 ezer főt foglalkoztattak. Egy másik összesítés szerint a francia–magyar kapcsolat tovább erősödik majd. A francia vállalatok ugyanis összesen 40 milliárd forintos beruházásokat terveznek a közeli jövőben. Elsősorban a kutatás-fejlesztésre, az innovációra és a technológiai színvonal emelésére fókuszálnak majd, ami segíthet a magyar gazdaság versenyképességének további javulásában.

Stratégiai partnerek

A magyar kormány 2012. július 20-án kötött első stratégiai megállapodását napjainkig további 85 követte. Közülük több aláírás francia cégekhez kötődik. A Veiola (Dalkia) Energia Zrt., a Sanofi-Aventis Magyarország Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. (és a Chinoin Gyógyszer- és Vegyészeti Termékek Gyára Zrt.), a Schneider Electric csoport 2013-ban, a Servier Hungária 2014-ben, a Le Bélier 2015-ben kötött stratégiai partnerségi megállapodást a magyar kormánnyal.

 

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

MSZÉSZ elnök: a nemzetközi versenyképességhez növelni kell a szállodaipar profitabilitását

A szállodai szakma pozitív jövőképének kulcsa az ember, a...

Győrben nyitotta meg második BYD értékesítési pontját az AutoWallis Csoport

Győrben nyitotta meg második BYD értékesítési pontját, az első vidéki BYD bemutatótermét az AutoWallis

Horvátország 122 külföldi várossal, rekord számú járattal várja a turistákat a 2025-ös nyári szezonban  

A Horvát Idegenforgalmi Közösség adatai szerint Horvátország a 2025-ös nyári repülési szezonban, március végétől október végéig, 122 külföldi várossal lesz közvetlen légi összeköttetésben.

Az MBH Bank 123 forint osztalékot fizethet részvényenként

Az MBH Bank igazgatósága törzsrészvényenként 123 forint osztalék kifizetését javasolja a társaság közgyűlésének a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett előterjesztés szerint.
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet