A vadőrnél lévő mobiltelefont meglátva vágta pózba magát az a két nőstény gorilla, amely két lábra állva szelfizett gondozóival a múlt hétvégén a Kongói Demokratikus Köztársaságban működő Virunga Nemzeti Parkban.
“Elengedtük őket séta közben, hogy nyugodtak legyenek, viszont érdekelte őket, hogy mi történik körülöttük. Egyszer csak felálltak, én meg elővettem a telefonomat, mert nem akartam elszalasztani ezt a kivételes lehetőséget” – idézte fel a fotót készítő Mathieu Shamavu, a parkon belül működő, az árván maradt hegyi gorillákról gondoskodó Senkwekwe Központ munkatársa.
“Amikor meglátták, hogy előveszem a telefonomat, abbahagyták, amit épp csináltak, és a kamerába néztek” – tette hozzá a vadőr.
A két nőstény gorillát, Ndakazit és Ndezét 2007 óta nevelik a Senkwekwe Központ gondozói. Az akkor még kölyök állatok családját orvvadászok ölték meg.
A Közép-Afrika vulkanikus hegységei között elterülő parkban él a világ hegyi gorilla (Gorilla beringei beringei) populációjának több mint fele. A veszélyeztetett hegyi gorilla a keleti gorilla három alfajának egyike. Az állatokra komoly fenyegetést jelentenek az orvvadászok és a fegyveres csapatok.
Mivel az állatok fiatalkorukban kerülnek a központba, ezért a gondozóiktól lesnek el mindent. “A viselkedésüket tekintve szeretnek utánozni mindent, ami körülöttük történik, mindent, amit csinálunk” – mondta Shamavu, hozzátéve, hogy a gondozók igyekeznek a lehető legtöbb hozzáférést biztosítani a gorilláknak a természetes környezetükhöz, ám elkerülhetetlen, hogy az állatok “szinte ugyanúgy viselkedjenek, mint az emberek“.
Az árván maradt gorilláknak folyamatos gondoskodásra van szükségük, ezért a vadőrök a közelükben élnek és velük töltik a napjaikat. “Mindig együtt vagyunk, mi etetjük őket, sétálunk velük, a mi kíséretünkkel töltenek időt a természetes környezetükben, mi gondoskodunk a védelmükről” – mondta Shamavu. Hozzátette: “ez az oka annak, hogy a gorillák hozzá vannak szokva a jelenlétünkhöz, a védelmezőik jelenlétéhez, és senki más, egyetlen újságíró, egyetlen látogató sem lett volna képes elkészíteni egy ilyen képet”.
A park vezetőségének reményei szerint a gorillás szelfi segít jobban megismertetni a nagyközönséggel a parkot és annak tevékenységét, valamint többeket arra fog sarkallni, hogy segítse a hegyi gorillák és egyedülálló természetes élőhelyük megóvására tett erőfeszítéseket.
A park tavaly bezárt, miután fegyveresek elraboltak néhány turistát és megölték az őket védelmező vadőrt. Idén februárban nyitott ki újra, ám alig egy hónappal később milicisták végeztek az egyik vadőrrel – értesült az MTI.