Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Gyémánt helyett szénnel lett a világ harmadik leggazdagabb embere
No menu items!

Gyémánt helyett szénnel lett a világ harmadik leggazdagabb embere

Néhány évvel ezelőtt Indián kívül kevesen hallottak Gautam Adaniról. Mostanra az indiai üzletember – aki először gyémántkereskedőként próbált szerencsét, majd a szén felé fordult – a világ harmadik leggazdagabb embere lett.

Ez az első alkalom, hogy egy ázsiai ember bejutott a Bloomberg Billionaires Index első három helyezettje közé. Honfitársa, Mukesh Ambani és a kínai Jack Ma soha nem jutott ilyen messzire. Adani 137,4 milliárd dolláros vagyonával megelőzte a francia Bernard Arnault-t, és már csak Elon Musk és az amerikai Jeff Bezos van mögötte a rangsorban.

Gautam Adani

A 60 éves Adani az elmúlt néhány évet azzal töltötte, hogy a szénszállítással foglalkozó konglomerátumát bővítette, és az adatközpontoktól kezdve a cementig, a médiáig és a timföldig mindenféle területen megmerítkezett. A csoportja tulajdonában van India legnagyobb magánszektorbeli kikötő- és repülőtér-üzemeltetője, városi gázforgalmazója és szénbányászata. Bár az ausztráliai Carmichael bányát a környezetvédők bírálták, novemberben ígéretet tett arra, hogy 70 milliárd dollárt fektet be a zöld energiába, hogy a világ legnagyobb megújulóenergia-termelőjévé váljon.

Miközben birodalma a világ egyik legnagyobb konglomerátumává bővült – ami a figyelemre méltó vagyongyarapodást táplálja -, a gyors növekedés miatt egyre nagyobb aggodalmak merültek fel. Adani üzletkötési hullámát túlnyomórészt adósságból finanszírozta, és birodalma “mélyen túlhitelezett”, írja a CreditSights e havi jelentésében.

Egyes törvényhozók és piaci megfigyelők aggodalmukat fejezték ki az Adani-csoport vállalatainak átláthatatlan részvényesi struktúrái és az elemzői lefedettség hiánya miatt is. A részvények mégis szárnyaltak – némelyikük 2020 óta több mint 1000%-kal, az értékelések pedig elérték a nyereség 750-szeresét -, mivel a mágnás olyan területekre összpontosított, amelyeket Narendra Modi miniszterelnök kulcsfontosságúnak tart India hosszú távú céljainak eléréséhez.

A zöld energiára és az infrastruktúrára való áttérés olyan cégek befektetéseit hozta meg, mint a Warburg Pincus és a TotalEnergies SE, és ezzel Adani belépett abba a világba, amelyeket korábban az amerikai technológiai mogulok uraltak. Az elmúlt hónapokban a szén árának emelkedése tovább gyorsította a felemelkedését.

Összességében Adani csak 2022-ben 60,9 milliárd dollárral gyarapította vagyonát, ötször többel, mint bárki más. Februárban előzte meg Ambanit, mint a leggazdagabb ázsiai, áprilisban lett százmilliárdos, és a múlt hónapban megelőzte Bill Gatest, mint a világ negyedik leggazdagabb emberét.

Adani részben azért tudta megelőzni a világ leggazdagabb amerikai milliárdosainak egy részét, mert a közelmúltban fellendítették jótékonysági tevékenységüket. Gates júliusban közölte, hogy 20 milliárd dollárt utal át a Bill és Melinda Gates Alapítványnak, míg Warren Buffett már több mint 35 milliárd dollárt adományozott a jótékonysági szervezetnek.

Ők ketten, Gates volt feleségével, Melinda French Gates-szel együtt 2010-ben indították el a Giving Pledge (Adakozási ígéret) kezdeményezést, amelyben megfogadták, hogy életük során vagyonuk nagy részét elajándékozzák. A jótékonykodásra fordított dollármilliárdok miatt a Bloomberg vagyoni rangsorában lejjebb kerültek. Gates most az ötödik, Buffett pedig a hatodik helyen áll.

Adani is növelte jótékonysági adományait. Júniusban ígéretet tett arra, hogy 60. születésnapja alkalmából 7,7 milliárd dollárt adományoz társadalmi célokra. (Bloomberg)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Microsoft gigabefektetése a mesterséges intelligenciába

A Kearney globális tanácsadó cég becslése szerint az AI 2030-ra közel 1 billió dollárral járulhat hozzá a délkelet-ázsiai bruttó hazai termékhez (GDP).

Csökken a kereslet, olcsóbb lehet a benzin

A benzin iránti kereslet globális növekedése idén lelassulhat az elektromos autók kínai és USA-beli térnyerése miatt.

Májustól az Accent Hotels üzemelteti a Cardoner Hotelt és a Tihany Yacht Clubot

Két új szállodával bővült az Accent Hotels portfóliója.

Itt a kínai versenyképesség alig rejtett titka  

A kínai gyártók kilencszer több állami támogatást kapnak, mint nyugati társaik - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) számításaiból, amelyek segítenek megmagyarázni az ország teljes dominanciáját oly sok ágazatban, a napelemektől az akkumulátorokon át az acélig.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.