Kezdőlap Egészség-ügy Gyorsteszt-kételyek a Covid kapcsán
No menu items!

Gyorsteszt-kételyek a Covid kapcsán

Illusztráció: Bigstock

A koronavírus-járvány immár két éve a mindennapjaink szerves részét képezi, ezért betegség esetén sokan azonnal gyorstesztet vásárolnak, hogy kiderüljön, koronavírus-fertőzés áll-e a rosszullét hátterében. Ám mivel a gyorstesztek nem képesek száz százalékos pontossággal kimutatni a vírus jelenlétét, megbízhatóságukkal kapcsolatban számos kétely felmerült. Íme néhány fontos tudnivaló az otthoni gyorstesztekről.

Mikor érdemes gyorstesztet használni?

A gyorstesztek előnye, hogy azonnal – körülbelül 15 perc alatt – eredményt adnak, így pozitív eredmény esetén gyorsan önkéntes karanténba vonulhat.

A hátrányuk, hogy a fertőzés nagyon korai szakaszában nem biztos, hogy olyan pontosak, mint más tesztek – például a PCR -, amelyek eredményeire egy vagy több napot is várni kell.

A gyorstesztelés bármilyen okból elvégezhető, de a következő esetekben ajánlott:

  • Ha koronavírusos tünetei vannak, beleértve a köhögést, légszomjat, lázat és egyéb légúti tüneteket
  • Ha legalább 15 percig 2 méteres távolságon belül tartózkodott valakitől, akinél később a diagnosztizálták a koronavírus-fertőzést
  • Ha olyan tevékenységet végzett, amely során nem tudott távolságot tartani, például utazott, zsúfolt beltéri helyen tartózkodott, esetleg nagy összejöveteleken vagy tömegrendezvényeken vett részt

Sokan, akik tünetmentesek, a munkahelyükön, az iskolában, illetve utazás vagy családi rendezvények előtt, után is gyorstesztelést végeznek.

Hányféle otthoni teszt létezik?

Jelenleg – legalább – tíz vény nélkül kapható antigénteszt van forgalomban, ezek általában 3000-3500 forintba kerülnek.

Az antigénteszt a SARS-CoV-2 vírus által termelt fehérjéket mutatja ki, amelyeket orrtamponnal lehet felvenni.

Léteznek vény nélkül kapható molekuláris tesztek is, amelyek hasonlóak a PCR-hez, és hamarabb kimutatják a vírust, mint az antigénteszt, de ezek többe kerülnek.

Pontosak és megbízhatóak a gyorstesztek?

Általában igen. Tudni kell azonban, hogy a gyorsteszteknél nagyobb valószínűséggel fordulnak elő téves negatív eredmények a korai szakaszban, mint a laboratóriumi teszteknél, például a PCR-nél.

Itt fontos megjegyezni, hogy a vírust a korai napokban is terjesztheti, ha a gyors antigénteszt hamis negatív eredményt ad.

A téves pozitív eredmények sokkal ritkábbak. A hamis pozitív eredmény esélye azonban márkánként változhat.

Ennek ellenére, ha a gyorsteszt pozitív eredményt ad, feltételezhető a koronavírus-fertőzöttség. Ilyenkor azonnal karanténba kell vonulni, majd PCR-rel is elvégezni a tesztet.

Összességében a gyorstesztek körülbelül 30-40 százalékkal pontatlanabbak, mint a PCR-tesztek, és pontosabbak a tünetekkel rendelkező embereknél, mint a tünetmenteseknél.

A gyorstesztek kimutathatják az omikron variánst?

Igen, bár az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal (FDA) vizsgálatai szerint a gyors antigéntesztek kevésbé érzékenyek az omikronra, mint a korábbi delta változatra.

Értelemszerűen egy variáns megváltoztathatja a vírus kimutatására használt tesztek megbízhatóságát, ezért az FDA már tavaly arra kérte a gyártókat, hogy vizsgálják meg a termékeiket, hogy azok biztosan működjenek az omikron és az esetleges jövőbeli variánsok ellen.

Megvédhet egy gyorsteszt a megbetegedéstől?

Nem igazán. A gyorstesztek inkább mások védelmét szolgálják, nem pedig azt, hogy valaki kapja el a vírust.

A gyorsteszt különösen arra jó, hogy segítsen megállítani a vírus szuperterjesztőit.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tavaszi Portanyitogató a Zala-völgyében – nyitott porták, nyitott szívek

26 porta, egy nap, ezer élmény – május 3-án kinyílnak a vidéki kapuk.

Forgalmazásra javasolja a Richter két termékét az Európai Gyógyszerügynökség bizottsága

Az Európai  Gyógyszerügynökség (European Medicines Agency, EMA) Emberi felhasználásra szánt gyógyszerkészítmények bizottsága (Committee for Medicinal Products for Human Use, CHMP) a Richter két termékének európai forgalomba hozatali engedélyezését javasolja

A bogácsi gyógyfürdőt uniós forrásból több mint 420 millió forintból fejlesztik

Összesen 423 millió forintos vissza nem térítendő európai uniós forrásból bővítik a Bogácsi Gyógy- és Strandfürdő szolgáltatásait, valamint túraútvonalakat alakítanak ki

A városi közlekedés jövője a WEMOVE Mobilitási Parkban

Megnyitott Budapest első integrált közlekedési kiállítási és képzési tere, a WEMOVE a városi mobilitás jövőjét mutatja be a Jövő Mobilitása Szövetség, a Magyar Autóklub és a Westend együttműködésében
Hirdetés

Hírek

A városi közlekedés jövője a WEMOVE Mobilitási Parkban

Megnyitott Budapest első integrált közlekedési kiállítási és képzési tere, a WEMOVE a városi mobilitás jövőjét mutatja be a Jövő Mobilitása Szövetség, a Magyar Autóklub és a Westend együttműködésében

Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója

Az OTP történelmének legsikeresebb évét zárta 2024-ben, a bank kiemelkedő jövedelmezőséget ért el, tőkehelyzete rendkívül stabil, a régióban piacvezető

Tanulsz? Lakást kapsz! Bécsben

Bécs városa 2025. május 1-jétől új lakhatási akciót indít a felsőoktatásban tanuló diákok számára, aminek keretében akár 1.000 önkormányzati lakás válik elérhetővé számukra.

Új ökoturisztikai központ lesz a Nagyszéksós-tónál

Kiemelkedő ökoturisztikai beruházás kezdődik a Nagyszéksós-tónál 1,4 milliárd forintos uniós támogatással.

Zebrák a falvakban

Kihirdeti kedden a kormány az utcák és járdák felújítására szóló pályázatát a falusi önkormányzatok számára.

450 ittas sofőr ellen intézkedtek húsvétkor

A húsvéti ünnepek négy napja alatt 450 ittas járművezetőt szűrtek ki a forgalomból a rendőrök.

Újfajta visszaváltó automata jelent meg Magyarországon

Mostantól fesztiválokon és tömegrendezvényeken is könnyen visszaválthatjuk a palackokat, dobozokat, üvegeket.

Deviza – Erősödött a forint jegyzése

Erősödött a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.