A koronavírus-járvány immár két éve a mindennapjaink szerves részét képezi, ezért betegség esetén sokan azonnal gyorstesztet vásárolnak, hogy kiderüljön, koronavírus-fertőzés áll-e a rosszullét hátterében. Ám mivel a gyorstesztek nem képesek száz százalékos pontossággal kimutatni a vírus jelenlétét, megbízhatóságukkal kapcsolatban számos kétely felmerült. Íme néhány fontos tudnivaló az otthoni gyorstesztekről.
Mikor érdemes gyorstesztet használni?
A gyorstesztek előnye, hogy azonnal – körülbelül 15 perc alatt – eredményt adnak, így pozitív eredmény esetén gyorsan önkéntes karanténba vonulhat.
A hátrányuk, hogy a fertőzés nagyon korai szakaszában nem biztos, hogy olyan pontosak, mint más tesztek – például a PCR -, amelyek eredményeire egy vagy több napot is várni kell.
A gyorstesztelés bármilyen okból elvégezhető, de a következő esetekben ajánlott:
- Ha koronavírusos tünetei vannak, beleértve a köhögést, légszomjat, lázat és egyéb légúti tüneteket
- Ha legalább 15 percig 2 méteres távolságon belül tartózkodott valakitől, akinél később a diagnosztizálták a koronavírus-fertőzést
- Ha olyan tevékenységet végzett, amely során nem tudott távolságot tartani, például utazott, zsúfolt beltéri helyen tartózkodott, esetleg nagy összejöveteleken vagy tömegrendezvényeken vett részt
Sokan, akik tünetmentesek, a munkahelyükön, az iskolában, illetve utazás vagy családi rendezvények előtt, után is gyorstesztelést végeznek.
Hányféle otthoni teszt létezik?
Jelenleg – legalább – tíz vény nélkül kapható antigénteszt van forgalomban, ezek általában 3000-3500 forintba kerülnek.
Az antigénteszt a SARS-CoV-2 vírus által termelt fehérjéket mutatja ki, amelyeket orrtamponnal lehet felvenni.
Léteznek vény nélkül kapható molekuláris tesztek is, amelyek hasonlóak a PCR-hez, és hamarabb kimutatják a vírust, mint az antigénteszt, de ezek többe kerülnek.
Pontosak és megbízhatóak a gyorstesztek?
Általában igen. Tudni kell azonban, hogy a gyorsteszteknél nagyobb valószínűséggel fordulnak elő téves negatív eredmények a korai szakaszban, mint a laboratóriumi teszteknél, például a PCR-nél.
Itt fontos megjegyezni, hogy a vírust a korai napokban is terjesztheti, ha a gyors antigénteszt hamis negatív eredményt ad.
A téves pozitív eredmények sokkal ritkábbak. A hamis pozitív eredmény esélye azonban márkánként változhat.
Ennek ellenére, ha a gyorsteszt pozitív eredményt ad, feltételezhető a koronavírus-fertőzöttség. Ilyenkor azonnal karanténba kell vonulni, majd PCR-rel is elvégezni a tesztet.
Összességében a gyorstesztek körülbelül 30-40 százalékkal pontatlanabbak, mint a PCR-tesztek, és pontosabbak a tünetekkel rendelkező embereknél, mint a tünetmenteseknél.
A gyorstesztek kimutathatják az omikron variánst?
Igen, bár az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal (FDA) vizsgálatai szerint a gyors antigéntesztek kevésbé érzékenyek az omikronra, mint a korábbi delta változatra.
Értelemszerűen egy variáns megváltoztathatja a vírus kimutatására használt tesztek megbízhatóságát, ezért az FDA már tavaly arra kérte a gyártókat, hogy vizsgálják meg a termékeiket, hogy azok biztosan működjenek az omikron és az esetleges jövőbeli variánsok ellen.
Megvédhet egy gyorsteszt a megbetegedéstől?
Nem igazán. A gyorstesztek inkább mások védelmét szolgálják, nem pedig azt, hogy valaki kapja el a vírust.
A gyorsteszt különösen arra jó, hogy segítsen megállítani a vírus szuperterjesztőit.