Októberben az euróövezetben sorban a harmadik hónapban csökkentek a fogyasztói árak éves bázison, az Európai Unióban viszont enyhén emelkedtek. A legnagyobb éves áremelkedést Lengyelországban regisztrálták, a második legmagasabbat Magyarországon – közölte az Eurostat.
Októberben 0,3 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak az euróövezetben az egy évvel korábbihoz képest, a szeptemberi szintén 0,3 százalékos éves csökkenés után. A szeptemberi és az októberi éves árcsökkenés 2016 áprilisa óta a legnagyobb mértékűnek számít.
Októberben egymás után a harmadik hónapban csökkentek a fogyasztói árak éves bázison az euróövezetben. Augusztusban 0,2 százalékos volt az éves árcsökkenés. Egy évvel ezelőtt, 2019 októberében 0,7 százalékos volt az éves áremelkedés az euróövezetben.
A legnagyobb mértékben, 8,2 százalékkal az energiaipari termékek ára csökkent az idén októberben, szeptemberi szintén 8,2 százalékos éves csökkenés után. A nem energiaipari termékek ára 0,1 százalékkal csökkent októberben a szeptemberi 0,3 százalékos csökkenés után. A szolgáltatóiparban 0,4 százalékra mérséklődött az áremelkedés mértéke a szeptemberi 0,5 százalékról. Az élelmiszerek, alkoholos italok és élvezeti cikkek árának az emelkedése 2,0 százalékra emelkedett a szeptemberi 1,8 százalékról.
Az éves maginfláció, az energia, élelmiszer és élvezeti cikkek nélkül a fogyasztói árak emelkedése a szeptemberivel megegyező 0,2 százalék lett októberben is. Az előző havihoz képest a maginfláció 0,1 százalék lett októberben a szeptemberi szintén 0,1 százalékos havi emelkedés után.
Az Európai Unióban a fogyasztói árak 0,3 százalékkal emelkedtek októberben, a szeptemberi éves áremelkedéssel megegyező mértékben.
Tavaly októberben 1,1 százalékos volt az infláció az Európai Unióban.
A legnagyobb mértékben Görögországban csökkentek a fogyasztói árak októberben, 2,0 százalékkal az egy évvel korábbihoz képest. Észtországban 1,7 százalékos, Írországban 1,5 százalékos volt az éves árcsökkenés.
A legnagyobb éves áremelkedést Lengyelországban regisztrálták októberben, 3,8 százalékosat, Magyarországon pedig 3,0 százalékosat, Csehországban 2,9 százalékosat.