A 90’-es évek óta először árul bakelit zenelemezeket a WH Smith. A retrolemezek 80 nagyáruházban lesznek kaphatók az Egyesült Királyságban, hogy a régi új élményforrás a rajongók és az új közönség számára egyaránt vonzó legyen.
Amikor a 80-as évek végén a CD-eladások szárnyaltak, sokan úgy vélték, hogy ez a régimódi bakelitlemez halálhírét jelenti. A Guardian szerint 40 évvel később a hagyományos lemezek ismét divatba jöttek, olyannyira, hogy a főként az angliai főutcákon, vonatállomásokon, kikötőkben és reptereken jelen lévő (és a Budapest Airporton is megtalálható) elsősorban könyveket, újságokat, szórakoztatóelektronikai kiegészítőket, valamint nassolni valókat kínáló VH Smith kiskereskedelmi vállalat három évtizedes szünet után újra visszahozza őket.
A lemezek a 90-es évek óta először lesznek kaphatók Angliaszerte 80 utcai üzletben, mivel a kiskereskedő igyekszik „a tapasztalt rajongókat és az új hallgatókat egyaránt” megnyerni. A BPI, a brit lemezkiadók szövetségének adatai szerint a bakelitlemez-vásárlások száma 2023-ban elérte az 5,9 millió darabot, ami 1990 óta a legmagasabb éves szint.
Az Egyesült Királyságban az eladásoknak extra lökést adott Taylor Swift 1989 (Taylor’s Version) című albuma, amely a tavaly októberi megjelenése óta eladott több mint 84 700 példányával a 2023-as év legnagyobb példányszámú bakelitlemeze lett. Az év legnagyobb példányszámban eladott bakelit LP-je brit előadótól a Rolling Stones Hackney Diamonds című lemeze volt, amely a második helyen végzett.
A WH Smith először az 1950-es években kezdett el vinyl albumokat árulni, a lemezek a kiskereskedő egyik legfontosabb termékkategóriájává váltak. Az 1990-es években azonban a CD-k térhódításával megszűntek.
A lemezreneszánsz az indie lemezboltok számának növekedését is magával hozta az Egyesült Királyságban. Az ERA, a digitális szórakoztató és kiskereskedelmi szövetség tanulmánya szerint jelenleg 461 indie lemezbolt van az Egyesült Királyságban, 122-vel több, mint 2014-ben. 2014-ben az indie (független) üzletek az Egyesült Királyságban az összes zeneárusítóhelynek mindössze 3%-át tették ki, de ez az arány most már 23%. Ami tükrözi a szupermarketek és más nagy zeneáruházak jelentőségének csökkenését.
A HMV zenei gigakiskereskedő négy év kihagyás után 2019-ben újra megnyitotta zászlóshajó lemezboltját, amelynek egy egész emeletét a bakelitlemezeknek és CD-knek szentelték. Idén a hanglemezek is felkerültek az éves infláció kiszámításához használt termékek listájára, először az 1992-es kiesésük óta.