Kezdőlap Pénzvilág Javította a Moody's a Budapest Bank és az MKB minősítéseit
No menu items!

Javította a Moody’s a Budapest Bank és az MKB minősítéseit

Javította a Budapest Bank és az MKB Bank egyes minősítéseit, illetve betétosztályzati kilátásukat a Moody’s Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő a második legnagyobb magyarországi pénzügyi szolgáltatási csoport létrejöttét eredményező bankrészvény-tranzakció potenciális előnyeivel indokolta a lépést.

A Moody’s Londonban közölte, hogy az eddigi stabilról felminősítés lehetőségére utaló pozitívra módosította a két bank hosszú futamú betéti besorolásainak kilátását.

A cég az MKB hosszú lekötésű betétállományának osztályzatát ezzel egy időben “Ba3”-ról egy fokozattal “Ba2”-re, a bank alapszintű adósminőség-értékelésének (baseline credit assessment, BCA) mutatóját “b2”-ről “b1”-re, hosszú távú partnerkockázati megítélését (Counterparty Risk Assessment, CRA) “Ba2(cr)”-ről “Ba1(cr)”-re, a hosszú távú partnerkockázati minősítéseket (Counterparty Risk Ratings, CRR) “Ba2”-ről “Ba1”-re javította.

A Moody’s a Budapest Bank “Ba2” hosszú lekötésű betétállományának besorolását, “b1” BCA-értékelését, “Ba1(cr)”-értékelését és “Ba1” hosszú távú CRR-minősítését megerősítette, ugyancsak a hosszú futamú betéti besorolás kilátásának pozitívra javítása mellett.

A Moody’s  bejelentett lépéseinek közvetlen előzményeként, a tavalyi év végén megkezdte működését a Magyar Bankholding Zrt., miután a Magyar Nemzeti Bank engedélyének birtokában a Budapest Bank Zrt., az MKB Bank Nyrt. és az MTB Zrt. meghatározó tulajdonosai apportálták banki részvényeiket a Magyar Bankholdingba.

Elemzésében a Moody’s közölte: jóllehet a felügyeleti engedélyezési döntések még folyamatban vannak, azért javította pozitívra a Budapest Bank és az MKB betétosztályzati kilátását, mert várakozása szerint a háromoldalú tranzakcióval kialakult, kombinált banki entitás számára előnyös lesz az ügylet révén megerősödött együttműködési forma és a javuló pénzügyi teljesítmény.

A hitelminősítő szerint az egyesülés, amely 5700 milliárd forintos együttes eszközállományával Magyarország második legnagyobb bankcsoportját hozta létre, jelentős szinergiahozadékokat ígér.

Mindemellett az egyesített pénzügyi szolgáltatási vállalat számára előnyös lesz az is, hogy a kinnlevőség-portfolió sokszínűbbé válik, a finanszírozási bázison belül pedig magasabb lesz a lakossági betétek aránya annál, amelyre a Budapest Bank és az MKB jelenleg támaszkodhat.

Az MKB BCA-osztályzatának felminősítése azt tükrözi, hogy a bank fizetőképességi mutatói tavaly fokozatosan javultak, elsősorban a problémás követelésállomány csökkenése miatt, és így a bank erősebb pozícióban állhat helyt a jelenlegi nehéz működési környezetben – áll a Moody’s értékelésében.

A hitelminősítő közölte: saját számítási módszertana alapján az MKB nem teljesítő kinnlevőség-állománya a bruttó kihelyezett hitelértékhez mérve tavaly szeptemberig 3,84 százalékra csökkent a 2019 decemberében mért 4,69 százalékról, illetve a 2018. decemberi 8,79 százalékról.

Mindeközben a problémás követelések fedezeti rátája szeptemberig 118 százalékra emelkedett a 2019 végi 101 százalékról – hangsúlyozza londoni elemzésében a Moody’s.

A hitelminősítő hozzáteszi: az MKB előretekintő jellegű tartalékolást is végrehajtott a koronavírus-járvány által a hitelportfolió minőségére gyakorolt hatás kivédésére.

A Budapest Bank BCA-értékelésének megerősítéséhez fűzött indoklásában a Moody’s kiemelte, hogy tavaly ennek a pénzintézetnek a fizetőképességi mutatói is javultak, szintén a problémás követelésállomány csökkenése miatt, de a megerősítési döntés tényezőinek egyenlegében szerepelnek a tranzakció kivitelezési kockázatai is. A Moody’s szerint ezt tükrözi, hogy a Budapest Bank BCA-besorolása egy fokozattal elmarad a bank pénzügyi profiljától.

Az eszközminőség ugyanakkor a Budapest Bank esetében is javult, a nem teljesítő kinnlevőség-állomány 2019 végére 5,5 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 8,4 százalékról, a fedezeti ráta ugyanezen idő alatt 83 százalékról 92 százalékra emelkedett, és a Moody’s abból a feltételezésből indul ki, hogy ezek a mutatók – a magyar bankszektor egészével együtt – tavaly még tovább javultak – áll az elemzésben.

 

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Rossz állapotú BKV-buszokon utazunk? Százból hatvan BKV-busz állapota kritikus

Latorcai Csaba arra kérte a fővárosiakat, hogy a [email protected] címre küldjenek fényképeket - rendszámmal együtt - , ha úgy ítélik meg, hogy nem alkalmas biztonságos utazásra az a busz, amellyel közlekednek.

A Shell Hungary új igazgatósági elnöke Marik Gyula

Marik Gyula Istenesné Solti Andreát váltja, aki több mint 32 év után távozik az energiavállalattól.

NAV: újabb adategyeztetési kampányt indul

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn újabb adategyeztetési kampányt indít az online számlaadatok és az áfabevallások eltéréseinek tisztázására. Ezúttal azokat szólítja meg a hivatal, akik nullás bevallást adtak be annak ellenére, hogy online számlaadataik szerint 2025 júliusában volt forgalmuk.

Budapesten és a nyugat-magyarországi vármegyékben pörögtek rá legjobban az Otthon Start lakáshitelre

Budapesten és a nyugat-magyarországi vármegyékben pörögtek rá legjobban az igénylők az Otthon Start lakáshitelre az internetes keresések alapján, a keleti és az északi vármegyékben kisebb az érdeklődés. A nyári hónapokban is sok volt az érdeklődő, de a többség a program indulásakor keresett rá a programra. A Bank360 az Otthon Start lakáshitellel kapcsolatos internetes kereséseket vette górcső alá.
Hirdetés

Hírek

Rossz állapotú BKV-buszokon utazunk? Százból hatvan BKV-busz állapota kritikus

Latorcai Csaba arra kérte a fővárosiakat, hogy a [email protected] címre küldjenek fényképeket - rendszámmal együtt - , ha úgy ítélik meg, hogy nem alkalmas biztonságos utazásra az a busz, amellyel közlekednek.

A Shell Hungary új igazgatósági elnöke Marik Gyula

Marik Gyula Istenesné Solti Andreát váltja, aki több mint 32 év után távozik az energiavállalattól.

Csoportos adóelkerülési kísérletet leplezett le a NAV

Csoportos adóelkerülési kísérletet leplezett le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), amikor Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei revizorai kiutalások felülvizsgálatakor felfigyeltek egy gyanúsan gyakran előforduló számlaszámra, amelyre több, egymástól független személy is kérte az általa visszaigényelt összegek átutalását.

A MÁV-csoport készül az M1-esen hétfőn életbe lépő jelentős korlátozásokra

A MÁV-csoport készül arra, hogy az M1-es autópálya bővítése miatt hétfőtől jelentősen korlátozzák a sztráda forgalmát, dugókra és hosszabb menetidőre lehet számítani.

Szünetelhetnek a Magyar Telekom szolgáltatásai a napokban több helyen

Hálózati korszerűsítés miatt a héten időszakosan több településen és fővárosi kerületben is szünetelhetnek a Magyar Telekom Nyrt. szolgáltatásai. A társaság a honlapján közölt felsorolásban jelezte: a munkák miatt az otthoni internet, tv- és telefonszolgáltatásban is lehet kiesés, akár több órán át is.

Európai Mobilitási Hét – Keddtől egy héten át díjmentes kerékpárszállítással is várják az utasokat

A MÁV-csoport idén is csatlakozik az Európai Mobilitási Hét programjához: keddtől egy héten át díjmentes kerékpárszállítással, kedvezményes autómentes napijeggyel, a hétvégén pedig színes fővárosi programokkal várják az utasokat.

Indul a Vadászkürt Expressz!

Az ÉSZAKERDŐ Zrt. 2025. szeptember 27-én, szombaton ismét megrendezi...

Ismét megmozgatta a közösségeket a hungarikum pályázat

Továbbra is töretlen a hungarikum pályázat népszerűsége, a felhívás idei 650 millió forintos keretéből 257 kérelem részesül támogatásba
Hirdetés

Gazdaság

A kockázatkezelés nem játék, de tanulhat a sakkból – öt párhuzam a tábla és a tőkepiacok között

A 2008-as pénzügyi válság óta a kockázatkezelés a banki működés egyik legfontosabb területévé vált. Ma már nemcsak arról szól, hogy egy intézmény megfeleljen a szabályozói elvárásoknak, hanem arról is, hogy előre felkészüljön szélsőséges forgatókönyvekre és biztosítsa a pénzügyi szektor hosszú távú stabilitását.

Devizapiac – Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Nézzük a jó oldalát – Van, amiben Mészáros Lőrinc rávert Elon Muskra

Elon Musk vagyona ma már kontinensek leggazdagabbjainak elitjét utasítja maga mögé – mutat rá Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezető igazgatója. Musk 342 milliárd dollárja több, mint Afrika és Óceánia 10 országának leggazdagabb vállalkozójának együttes vagyona. Ám egy dologban meg kell hajolnia Mészáros Lőrinc előtt: a magyar top-milliárdos vagyona 10 év alatt 150-szeresére ugrott, miközben Musk, csak 38-szorosára növelte pénzét. Igaz, Mészáros vagyona európai viszonylatban még így is a középmezőnyben marad.

Az Otthon Start indulása miatt is új MNB szabályok az ingatlan- és jelzáloghitelpiacon

A Magyar Nemzeti Bank a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan átfogóan áttekintette a hazai ingatlan- és jelzáloghitelezést érintő makroprudenciális eszközeit (vagyis azokat a szabályokat, amelyek...