Bár az áram- és gázpiaci válságon a jelek szerint sikerült úrrá lenni, a német gazdasági miniszter az előttünk álló tél végéig meg akarja szabni az energiaköltségek felső határát Németországban.
Robert Habeck szövetségi gazdasági miniszter 2024 húsvétjáig szeretné fenntartani az úgynevezett áram- és gázárféket. Ezek “biztosításként működnek az emelkedő árak ellen” – mondta a zöld politikus az Augsburger Allgemeine című lapnak.
Az áramár- és gázárfékkel a lakossági fogyasztás nagy részének árát – a villamosenergia esetében 40 centben, a gáz esetében 12 centben – korlátozzák.
A plafonokat a 2021-es és 2022-es energiaválság miatt vezették be, amely az ukrajnai orosz inváziót követően tombolt Európa-szerte, és visszafogta az orosz gázexportot.
Az árak akkoriban riasztóan az egekbe szöktek. A német állam 200 milliárd eurót biztosított az árplafonokhoz.
Időközben számos szolgáltató ismét a plafonok alatti tarifákkal kínál szerződéseket. A jelenlegi állás szerint az árfékek az év végén lejárnak. A miniszter ezt most meg akarja változtatni.
“Azért kampányolok, hogy ismét meghosszabbítsuk őket, a tél végéig” – mondta Habeck, aki szerint a tervezett hosszabbítás mindenekelőtt elővigyázatossági intézkedés. A Spiegel összefoglalója szerint erről már tárgyalnak is az EU Bizottságával.
“Ha az árak a felső határ alatt vannak, akkor nincs szükség a fékre” – mondta. “De ha mégis történik valami, a fedezeti védelem jövő télen is megmarad” jelentette ki.
Az intézkedések költségeit eddig korlátok között tartották. Habeck szerint eddig csak mintegy 18 milliárd eurót költöttek az árfékekre.