Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Káoszt hoz a módosított csődtörvény? Tömeges nemfizetést?
No menu items!

Káoszt hoz a módosított csődtörvény? Tömeges nemfizetést?

Módosult a csődtörvény. Mostantól az adós kérelmére is megszüntethető a tényleges felszámolást a megelőző eljárási szakaszban. Akadnak, akik következményként a nemfizetések elharapódzásával riogatnak, káoszt vizionálnak. De mi az igazság? Erről kérdeztük Dr. Juhász László bírót, a Pécsi Ítélőtábla polgári kollégiumának volt vezetőjét, címzetes egyetemi docenst.

Dr. Juhász László bíró,címzetes egyetemi docens

Először is, tény: valójában a csődtörvény módosítása egyetlen állami cég, a Malév Ground Handling Zrt. megmentéséért született, mégis kihat a teljes gazdaságra azzal, hogy befolyásolhatja az adósok fizetési kedvét. Korábban a felszámolási eljárást megelőző bírósági szakaszban, ha az adós az elsőfokú ítélet után nem fizette ki a tartozását, de a másodfokú ítélet után kiegyenlítette a teljes összeget, a hitelező, kizárólag a hitelező kérhette a felszámolás közzétételének visszavonását.

Közismert, hogy a felszámolási eljárásokban a bíróság nem vizsgálja érdemben az adós közgazdasági értelemben vett fizetésképtelenségét, csak azt nézheti, hogy a Cstv.-ben szabályozott formális feltételek fennállnak vagy sem. A törvényi szabályozás pénzforgalmi szemléletű. Emiatt a felszámolási eljárás a követelések behajtásának egyik módja lett, amit jeleznek a statisztikai adatok: a benyújtott kérelmek közel felében történik meg a felszámolás elrendelése – fejtette ki Juhász László Az Üzlet kérdésére válaszolva.

A jogalkotó koncepciója az, hogy elkerülhető legyen a gazdálkodó szervezetek felszámolása. Ezért tette lehetővé a Cstv. a 2009. évi módosítást követően, hogy a bírósági határozatok kötőerejét feloldva, akár két, első- és másodfokon hozott fizetésképtelenséget megállapító és felszámolást elrendelő végzés után is kifizethesse az adós a tartozását – egészen a végzés közzétételéig. A közzétételtől többalanyúvá válik az eljárás, ezért szűnik meg a lehetőség az eljárás megszüntetésére – fejtette ki.

A fizetésképtelenségi eljárásokban rendszeresen és nagy számban fordult elő, hogy az adósok a bírósági határozat után fizették csak ki a tartozásukat. Amennyiben ezt az elsőfokú határozat után megtették, fellebbezés esetén a másodfokú bíróság meghozhatta a megszüntető végzést. A másodfokú határozat után azonban – a 2009. évi módosítás alapján – csak a hitelező vonhatta vissza a felszámolási kérelmét, az adós hiába igazolta a teljes követelés (tőke, kamatok, eljárási költségek) kifizetését, a bíróság a hitelezői nyilatkozat nélkül ezt nem vehette figyelembe. Hangsúlyozni kell: a másodfokú jogerős felszámolást elrendelő végzést követően.

Ezen a helyzeten változtatott a napokban elfogadott szabálymódosítás, amely az adósnak kedvez azzal, hogy amennyiben a másodfokú ítélet után kifizeti a teljes adósságot és ezt igazolni tudja, akkor maga is kérheti a felszámolás visszavonását, annak ellenére, hogy a hitelező esetleg ezt nem tette meg.

Azzal a félelemmel kapcsolatban, hogy ez a könnyítés majd a nemfizetésre, vagy minél későbbi fizetésre bátorítja az adósokat Juhász László azt mondja, tapasztalatai alapján nem osztja ezt a félelmet. Szavai szerint az a cég amelyiknek nem volt pénze, eddig sem fizetett, míg eddig is akadt olyan, akinek ugyan megvolt a szükséges forrása, de taktikai okokból, vagy időhúzásból nem fizetett. Ez pedig a jövőben sem fog változni. Ugyanakkor az utolsó pillanatban fizetés kockázatos dolog. Annak, aki nem akar a cége végét jelentő felszámolásba kerülni, azért kockázatos a végsőkig várni a fizetéssel, mert a másodfokú felszámolást elrendelő határozat után mindössze pár nap áll rendelkezésére arra, hogy a teljes tartozást kifizesse és a felszámolás visszavonásának közzétételét kérvényezze. Ha ebből a határidőből kicsúszik, már nem tudja elkerülni a felszámolást.

A felszámolás pedig már visszafordíthatatlan folyamat, amikor a már a kérelmet benyújtó hitelező mellett minden más követeléssel rendelkező személy és szervezet benyújthatja követelését. Ebből az eljárásból pedig már csak az a cég tud élve kikerülni, aki minden adóssal meg tud állapodni a tartozás rendezéséről egy felszámolási egyezségben. Ezért, ha az adós anyagi helyzete ugyan megrendült, de némi türelmi idő után reális esély nyílik a talpra állására, a csődvédelem jelenti a megoldást. Ebben az eljárásban az adós átmeneti védelmet élvez, ami alatt lehetősége nyílik arra, hogy egy megfelelő reorganizációs tervet felmutatva megállapodjon a hitelezőkkel a tartozás – általában diszkontált kiegyenlítéséről. A csődvédelemre azonban csak a felszámolást elrendelő végzés meghozataláig  van lehetőség, ha pedig az adós a csődeljárás lefolytatása iránti kérelmet a hitelező által kezdeményezett felszámolási kérelemmel egyidőben nyújtja be, akkor a bajba jutott cég reorganizációját segítő csődvédelemnek van elsőbbsége.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Közös akció az élelmiszerbiztonság erősítése és az élelmiszerhamisítás elleni küzdelemben

 A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV) együttműködve részt vett a nemzetközi OPSON műveletben, amelyet az INTERPOL és az EUROPOL szervezett az élelmiszerhamisítás elleni küzdelem jegyében.

Nem emel árat a Magyar Telekom

Nem érvényesíti az inflációkövető díjkorrekciót a Magyar Telekom.

Nacsa Lőrinc: elindult a Szülőföldön Magyarul program

Elindult kedden a Szülőföldön Magyarul program; az oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra május 8-ig lehet jelentkezni a mipont.hu felületen.

Ismeretterjesztő program a Magyar Termék védjegy témaköréről

A hazai áruk könnyű és egyértelmű azonosíthatóságát biztosító Magyar Termék védjegy témaköre 2024 őszétől szerepel az általános iskolai tantervben – a most induló ismeretterjesztő program még magasabb szintre emeli a védjegyekkel kapcsolatos tudásanyag elsajátítását.  
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Gyengült hétfő reggelre a forint

Gyengült hétfő reggelre a forint a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.