Kezdőlap Világgazdaság Kína a megmentő - a világ eladósodik?
No menu items!

Kína a megmentő – a világ eladósodik?

A gazdasági szereplők ágazattól függetlenül a korona-vírus epicentrumából, Kínától és a gyakran kárhoztatott globalizációtól reméli a világgazdaság megmentését. Tudósítónk a német nyelvű vezető lapok írásait foglalta össze.

Összeomlás fenyeget

Karanténok, határzárak, gyárak bezárása, államai konjunktúraprogramok – egymást érik Európában és az USA-ban is a bejelentések, melyek életmentő céljuk mellett egyfelől a gazdaság összeomlásához vezethetnek, másfelől éppen azt igyekeznek megakadályozni.

A német DAX és az amerikai Dow Jones szabadesésben van. A wallstreeti tőzsdeindex 1987 óta nem esett akkorát, mint múlt csütörtökön. A mostani krízis a korábbi válságoktól eltérően nem az iparban kezdte tombolását. Elsőként a szolgáltató szektor kényszerítette néhány nap leforgása alatt térdre. Az üzletek, hotelek, éttermek az első áldozatok. Egyik pillanatról a másikra bevétel nélkül maradtak. Rossz kilátások ezek az ipar számára is.

Kína lehet a megmentő

A gazdaság egyetlen reménysugár éppen a vírus kiindulóhelyéről, Kínából érkezik. Az 1,4 milliárd lakosú országában 3-4 hete még tombolt a járvány, de néhány napja biztató jelek jönnek. Az új megbetegedések száma lényegesen csökkent, a termelés beindult, a kínaiak ismét fogyasztanak.

Kína részesedése a globális GDP-ből 17 százalék. Az ország részesedése az éves GDP növekedésből még jelentősebb, 30 százalék körüli. Az USA-é 11, az EU-é mindössze 4 százalék. Ázsiában a növekedés a 60 százalékáról a kínaiak gondoskodnak! Így, ha van egy ország, amely meg tudja menteni a világot a gazdasági összeomlástól, akkor az Kína.

A világgazdasági globalizáció magas fokának köszönhetően Kína talpara állása hamar eléri a legtávolabbi országokat is. Hasonló hatással volt az ország a világgazdaságra a 2003-as SARS-járvány és a 2009-es világgazdasági válság után. Pedig akkor a kínai részesedés a globális GDP-ben a mainál jóval alacsonyabb volt.

Biztató jelek

Számos jó hír érkezik Kínából. Alig néhány új megbetegedést jelentenek. Még, ha kételkedünk is a számok megbízhatóságában, a trend egyértelmű. Ráadásul Dél-Koreában és Japánban is számottevően javul a helyzet, a többi ázsiai országot pedig jóval kevésbé sújtotta a korona vírus. A szükségkórházakat bezárták, kínai virulógusok utaztak Itáliába, hogy ott segítsenek, mert odahaza már jóval kevesebb szükség van rájuk. A karanténszabályokat nagyrészt feloldották.

A járvány leküzdésével megnyílt az esélyünk, hogy tovább növeljük országunk világgazdasági súlyát. Megalapozott a reményünk, hogy a korona-vírus a hosszútávú, kiegyensúlyozott és szolid növekedésünkre ne lesz kihatással” – mondta Hszi Csin-ping, a Kínai Kommunista Párt főtitkára, miután felkereste Hubei tartományt, ahonnan a vírus világhódító útjára indult.

Európai füleknek üres lózungnak tűnhet, a kínaiaknak azonban ígéret, amelynek betartását számon fogják kérni az ország vezetőjén. Nem véletlen, hogy a főtitkár csak akkor kereste fel a tartomány és akkor tette meg a nyilatkozatot, amikor a járvány lecsengése már nyilvánvaló volt és a gazdaság újraindult.

A gazdaság talpra állásának több jele is van. Nő az energiaigény; a hat legnagyobb szénerőmű termelése elérte a kapacitás háromnegyedét. Növekszik a kínai kikötőket elhagyó konténerhajók száma. Emelkednek a szállítási díjak a Hong-Kong-i légiszállítmányozási tőzsdén.

Szintén pozitív jel, hogy az ország legfontosabb kiállítását, a ’Kantonvásárt’ áprilisban, a tervezett időpontban megtartják. Tavaly 200 ország kiállítói és 200 ezer ember volt jelen a rendezvényen. Jelenleg az európaiak csak 14 napos karatén után utazhatnak be, de várhatóan a vásár időpontjáig lazítanak majd a korlátozáson.

Az állam beavatkozik

Peking a központi gazdaságirányítás minden eszközét beveteti a gazdaság újraindításához. Az állami bankok extrém előnyös kondíciók mellett helyeznek ki hiteleket. A vasút és más állami fuvarozók csökkentették az áraikat. Csökkentek fogyasztási cikkeket terhelő importvámok.

Feloldották az autóvásárlási limitet. Infrastrukturális beruházásokba indultak. Az 5G-halózat a tervezettnél is gyorsabban lesz kiépítve.

Mindennek ára van: a növekvő államadósság. Ugyanakkor biztos, hogy ezt az árat Európa és az USA is hajlandó lesz megfizetni a saját gazdasága újraélesztése érdekében. Kínai tehát nem kerül rosszabb helyzetbe a versenytársaknál. A világ együtt eladósodik el.

Az eredmény azonban máris látszik. A japán befektetési bank, a Nomura elemzése szerint a kínai gazdaság már elérte normál teljesítménye 70 százalékát.

Munka lenne, a munkaerő viszont nincs

A legnagyobb gond a hiányzó munkaerő. Sok kínai még fél, otthon marad. Ennek legszembetűnőbb példája a szokottnál kevésbé zsúfolt metrószerelvények a nagyvásárosokban. De ez is változni fog néhány héten belül. Az emberek keresni akarnak, hogy ismét fogyaszthassanak. Sok elemző valóságos vásárlási lázra számít.

Sokakat az tart vissza a munkától, hogy napközben vigyázni kell a gyerekre. Az iskolák ugyan már nyitva vannak, de csak az mehet, aki igazoltan 28 napja, tehát a lappangási idő kétszerese óta tünetmentes. Ezért a legtöbb gyerek csak május elején térhetnek vissza az iskolapadba.

Trump rátehet egy lapáttal

A kínai növekedés globálissá válásában várhatóan az amerikai elnök is segíti. Aligha akarja a kereskedelmi háború újraindításával akadályozni az amerikai gazdaság talpra állását az elnökválasztás előtt néhány hónappal. Ezt mutatja, hogy hetek óta nem hallani tőle Kína elleni kirohanásokat.

Mindezek miatt egyre többen látják már a fényt az alagút végén.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Fordulóponthoz érkezett az oktatás az MI hatására

Olyan átalakulás zajlik napjainkban az oktatás területén, amelyre a történelemben számos példát találunk. Ugyanakkor vannak olyan generációk, akik korábban nem élhettek át hasonlót a saját életükben, így elsőre ez a gyors változás akár ijesztőnek is tűnhetett.

A Stellantis 2,3 milliárd euró veszteséggel zárt az első fél évet

A Fiat Chrysler és a PSA Group egyesüléséből létrejött Stellantis NV autógyártó a nem végleges adatok szerint 2,3 milliárd euró veszteséggel zárta az első fél évet.

5+1 rejtekhely az Adrián – ahol garantáltan elkerülöd a tömeget

Horvátország régóta Európa egyik legkedveltebb tengerparti úti célja – nem véletlenül.

Megugrott a Ryanair negyedéves nyeresége

A Ryanair Holdings hétfőn arról jelentett, hogy a nyeresége több mint kétszeresére nőtt a június végén lezárult pénzügyi első negyedévében.
Hirdetés

Hírek

Fordulóponthoz érkezett az oktatás az MI hatására

Olyan átalakulás zajlik napjainkban az oktatás területén, amelyre a történelemben számos példát találunk. Ugyanakkor vannak olyan generációk, akik korábban nem élhettek át hasonlót a saját életükben, így elsőre ez a gyors változás akár ijesztőnek is tűnhetett.

Megugrott a Ryanair negyedéves nyeresége

A Ryanair Holdings hétfőn arról jelentett, hogy a nyeresége több mint kétszeresére nőtt a június végén lezárult pénzügyi első negyedévében.

A tervezettnél korábban visszatér a Wizz Air izraeli járata

Szeptember 15. helyett már augusztus 8-tól újra repül a Wizz Air Budapest és Tel-Aviv között, hétfőn, szerdán, csütörtökön, szombaton és vasárnap közlekedik majd.

Erősítene az elektromos modellek eladásában a KIA

Az új elektromos személyautók (ev) magyarországi piaca az idén nem várható a tavalyihoz hasonló dinamikus bővülés, miközben a szegmens 7 százalék körüli részaránya a teljes értékesítésben továbbra is elmarad az európai átlagtól; a KIA eladásaiban viszont elérheti a 12-13 százalékot az ev-k aránya -

Kamatdöntő ülést tart a monetáris tanács, foglalkoztatási adatokat közöl a KSH a héten

Kamatdöntő ülést tart kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa, pénteken pedig a foglalkoztatás és munkanélküliség júniusi adatait közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az EgészségAblakban pár kattintással előrébb hozható a szakorvosi időpont

Az EgészségAblak alkalmazás új funkciója segít minél korábbi szakrendelési időpontot foglalni. Ráadásul 1 millió 800 ezer szabad időpontból lehet választani.

EM: beérkeztek az első igénylések a közvilágítási pályázatra

Beérkeztek az első igénylések a közvilágítási pályázatra, a hétfőn megnyitott programban a kormány 18 milliárd forinttal támogatja a vidéki kistelepülések fejlesztéseit

Változó hitelcélok: ezért keresik legtöbben a személyi kölcsönöket

Komoly átrendeződés történt a személyi kölcsönöknél, júniusban autóvásárláshoz kerestek legtöbben szabad felhasználású kölcsönt
Hirdetés

Gazdaság

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Rekordszinten a bitcoin jegyzése

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése a dollárral szemben péntek reggel az intézményi befektetők keresletének a hatására.

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.