Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Kína a megmentő - a világ eladósodik?
No menu items!

Kína a megmentő – a világ eladósodik?

A gazdasági szereplők ágazattól függetlenül a korona-vírus epicentrumából, Kínától és a gyakran kárhoztatott globalizációtól reméli a világgazdaság megmentését. Tudósítónk a német nyelvű vezető lapok írásait foglalta össze.

Összeomlás fenyeget

Karanténok, határzárak, gyárak bezárása, államai konjunktúraprogramok – egymást érik Európában és az USA-ban is a bejelentések, melyek életmentő céljuk mellett egyfelől a gazdaság összeomlásához vezethetnek, másfelől éppen azt igyekeznek megakadályozni.

A német DAX és az amerikai Dow Jones szabadesésben van. A wallstreeti tőzsdeindex 1987 óta nem esett akkorát, mint múlt csütörtökön. A mostani krízis a korábbi válságoktól eltérően nem az iparban kezdte tombolását. Elsőként a szolgáltató szektor kényszerítette néhány nap leforgása alatt térdre. Az üzletek, hotelek, éttermek az első áldozatok. Egyik pillanatról a másikra bevétel nélkül maradtak. Rossz kilátások ezek az ipar számára is.

Kína lehet a megmentő

A gazdaság egyetlen reménysugár éppen a vírus kiindulóhelyéről, Kínából érkezik. Az 1,4 milliárd lakosú országában 3-4 hete még tombolt a járvány, de néhány napja biztató jelek jönnek. Az új megbetegedések száma lényegesen csökkent, a termelés beindult, a kínaiak ismét fogyasztanak.

Kína részesedése a globális GDP-ből 17 százalék. Az ország részesedése az éves GDP növekedésből még jelentősebb, 30 százalék körüli. Az USA-é 11, az EU-é mindössze 4 százalék. Ázsiában a növekedés a 60 százalékáról a kínaiak gondoskodnak! Így, ha van egy ország, amely meg tudja menteni a világot a gazdasági összeomlástól, akkor az Kína.

A világgazdasági globalizáció magas fokának köszönhetően Kína talpara állása hamar eléri a legtávolabbi országokat is. Hasonló hatással volt az ország a világgazdaságra a 2003-as SARS-járvány és a 2009-es világgazdasági válság után. Pedig akkor a kínai részesedés a globális GDP-ben a mainál jóval alacsonyabb volt.

Biztató jelek

Számos jó hír érkezik Kínából. Alig néhány új megbetegedést jelentenek. Még, ha kételkedünk is a számok megbízhatóságában, a trend egyértelmű. Ráadásul Dél-Koreában és Japánban is számottevően javul a helyzet, a többi ázsiai országot pedig jóval kevésbé sújtotta a korona vírus. A szükségkórházakat bezárták, kínai virulógusok utaztak Itáliába, hogy ott segítsenek, mert odahaza már jóval kevesebb szükség van rájuk. A karanténszabályokat nagyrészt feloldották.

A járvány leküzdésével megnyílt az esélyünk, hogy tovább növeljük országunk világgazdasági súlyát. Megalapozott a reményünk, hogy a korona-vírus a hosszútávú, kiegyensúlyozott és szolid növekedésünkre ne lesz kihatással” – mondta Hszi Csin-ping, a Kínai Kommunista Párt főtitkára, miután felkereste Hubei tartományt, ahonnan a vírus világhódító útjára indult.

Európai füleknek üres lózungnak tűnhet, a kínaiaknak azonban ígéret, amelynek betartását számon fogják kérni az ország vezetőjén. Nem véletlen, hogy a főtitkár csak akkor kereste fel a tartomány és akkor tette meg a nyilatkozatot, amikor a járvány lecsengése már nyilvánvaló volt és a gazdaság újraindult.

A gazdaság talpra állásának több jele is van. Nő az energiaigény; a hat legnagyobb szénerőmű termelése elérte a kapacitás háromnegyedét. Növekszik a kínai kikötőket elhagyó konténerhajók száma. Emelkednek a szállítási díjak a Hong-Kong-i légiszállítmányozási tőzsdén.

Szintén pozitív jel, hogy az ország legfontosabb kiállítását, a ’Kantonvásárt’ áprilisban, a tervezett időpontban megtartják. Tavaly 200 ország kiállítói és 200 ezer ember volt jelen a rendezvényen. Jelenleg az európaiak csak 14 napos karatén után utazhatnak be, de várhatóan a vásár időpontjáig lazítanak majd a korlátozáson.

Az állam beavatkozik

Peking a központi gazdaságirányítás minden eszközét beveteti a gazdaság újraindításához. Az állami bankok extrém előnyös kondíciók mellett helyeznek ki hiteleket. A vasút és más állami fuvarozók csökkentették az áraikat. Csökkentek fogyasztási cikkeket terhelő importvámok.

Feloldották az autóvásárlási limitet. Infrastrukturális beruházásokba indultak. Az 5G-halózat a tervezettnél is gyorsabban lesz kiépítve.

Mindennek ára van: a növekvő államadósság. Ugyanakkor biztos, hogy ezt az árat Európa és az USA is hajlandó lesz megfizetni a saját gazdasága újraélesztése érdekében. Kínai tehát nem kerül rosszabb helyzetbe a versenytársaknál. A világ együtt eladósodik el.

Az eredmény azonban máris látszik. A japán befektetési bank, a Nomura elemzése szerint a kínai gazdaság már elérte normál teljesítménye 70 százalékát.

Munka lenne, a munkaerő viszont nincs

A legnagyobb gond a hiányzó munkaerő. Sok kínai még fél, otthon marad. Ennek legszembetűnőbb példája a szokottnál kevésbé zsúfolt metrószerelvények a nagyvásárosokban. De ez is változni fog néhány héten belül. Az emberek keresni akarnak, hogy ismét fogyaszthassanak. Sok elemző valóságos vásárlási lázra számít.

Sokakat az tart vissza a munkától, hogy napközben vigyázni kell a gyerekre. Az iskolák ugyan már nyitva vannak, de csak az mehet, aki igazoltan 28 napja, tehát a lappangási idő kétszerese óta tünetmentes. Ezért a legtöbb gyerek csak május elején térhetnek vissza az iskolapadba.

Trump rátehet egy lapáttal

A kínai növekedés globálissá válásában várhatóan az amerikai elnök is segíti. Aligha akarja a kereskedelmi háború újraindításával akadályozni az amerikai gazdaság talpra állását az elnökválasztás előtt néhány hónappal. Ezt mutatja, hogy hetek óta nem hallani tőle Kína elleni kirohanásokat.

Mindezek miatt egyre többen látják már a fényt az alagút végén.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Bánhegyi Zsófia: a női karrier alapja az önazonosság és egymás támogatása

Ahhoz, hogy egy női munkavállaló sikeres legyen a karrierépítésben...

30 százalékos béremelés a vízügyi terület dolgozóinak januártól

A 2022-es rendkívüli aszály megmutatta, hogy milyen fontos lételeme Magyarországnak a víz -.
Hirdetés

Hírek

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.