Kína igencsak meglepte a piacokat azzal, hogy jelentős rövid és hosszú lejáratú kamatcsökkentést hajtott végre hétfőn, ami tavaly augusztus óta az első ilyen széles körű lépés. Jelezve azt, hogy a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.
A jegybank irányadó rövid lejáratú irányadó kamatának, piaci műveleti kamatainak és az irányadó banki hitelkamatainak csökkentésére azután került sor, hogy Kína a múlt héten a vártnál gyengébb második negyedéves gazdasági adatokat közölt. A Reuters tudósítása szerint az ország a defláció küszöbén áll, amellett, hogy elhúzódó ingatlanválsággal, növekvő adósságokkal, valamint gyenge fogyasztói és üzleti hangulattal néz szembe. A kereskedelmi feszültségek is fellángolnak, miközben a globális vezetők egyre inkább tartanak Kína exportdominanciájától.
Ahétfőn közölte, hogy 1,8%-ról 1,7%-ra csökkenti a hét napos fordított repo kamatlábat, és javítja a nyíltpiaci műveletek mechanizmusát is. Ami az első kamatcsökkentés 2023 augusztusa óta. Percekkel később Kína a havi fixáláskor ugyanekkora mértékben csökkentette az irányadó hitelkamatokat. Az egyéves hitel alapkamatát (LPR) 3,35%-ra csökkentették a korábbi 3,45%-ról, míg az ötéves lejáratú hitelkamat 3,95%-ról 3,85%-ra.
A PBOC ezt követően ugyanekkora összeggel csökkentette állandó hitelkeretének (SLF) kamatait, egy olyan típusú kölcsönt, amelyet a kereskedelmi bankoknak nyújt átmeneti készpénzigényeik teljesítésére.
Ju Wang, a BNP Paribas Greater China deviza- és árfolyamstratégiájának vezetője elmondta, hogy az amerikai Központi Bank, a Federal Reserve-vel szembeni növekvő várakozások a kamatcsökkentés megkezdésére a PBOC-nak is teret adnak politikájának enyhítésére, tekintettel a jüanra nehezedő nyomásra a széles körű kamatláb miatt. hozamkülönbség a dollárhoz képest.
A hivatalos Xinhua hírügynökség a PBOC-hoz közel álló, meg nem nevezett forrásokra hivatkozott, akik szerint a “döntő” kamatcsökkentés a fellendülés elősegítésére irányuló eltökéltséget mutatta, és válasz volt a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottsága plenáris üléséhez kapcsolódó célokra, hogy elérjék az idei növekedési célt. A PBOC kiigazította hitelezési programját is, mondván, júliustól mérséklik a középlejáratú hitelkonstrukciós hitelek fedezeti követelményeit.
Elemzők szerint ez azt jelenti, hogy a bankoknak kevesebb hosszabb lejáratú kötvényt kellene tartaniuk fedezetre, és többet eladhatnának vagy kereskedhetnének, ezzel is segítve a jegybankot abban a küldetésében, hogy a hosszabb lejáratú hozamok alsó határát küszöbölje ki, megfékezze a kötvénybuborékot és kapjon meredekebb hozamgörbe.
A kamatcsökkentést követően a kínai jüan közel kéthetes mélypontra, 7,2750 dollár/dollárra esett, mielőtt némi veszteséget csökkentett volna. A kínai szuverén kötvényhozamok estek, a 10 éves és a 30 éves lejáratúak 3 bázisponttal csökkentek, majd 2,24%-on, illetve 2,45%-on stabilizálódtak. Kína 30 éves határidős kincstári határidős ügylete 2024 szeptemberében 0,33%-kal emelkedett hétfőn a délutáni kereskedésben.
“Az a tény, hogy a PBOC nem várta meg a Fed csökkentését, azt jelzi, hogy a kormány felismeri a kínai gazdaságra nehezedő nyomást” – mondta Csang Zhivej, a Pinpoint Asset Management elnöke és vezető közgazdásza. Aki további kamatcsökkentésekre számít Kínában, miután a Fed kamatcsökkentési ciklusba kezd. A kínai kamatcsökkentések célja “az anticiklikus kiigazítások erősítése a reálgazdaság jobb támogatása érdekében” – áll a PBOC közleményében.
Érsek M. Z
Fotó:Freepik