Kína kitiltja a Micron chipgyártót a kulcsfontosságú infrastrukturális projektekből, ugyanis Peking szerint az amerikai vállalat által gyártott termékek nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek.
A kínai kibertér-szabályozó hatóság vasárnap bejelentette, hogy a memóriachipek legnagyobb amerikai gyártója “komoly hálózatbiztonsági kockázatot” jelent.
Ez azt jelenti, hogy a cég termékeit kitiltják a világ második legnagyobb gazdaságának kulcsfontosságú infrastrukturális projektjeiből.
Ez Kína első jelentős lépése egy amerikai chipgyártó ellen, miközben Peking és Washington között egyre nő a feszültség.
A bejelentés a legújabb fejlemény a Washington és Peking között a világ gazdaságai számára létfontosságú technológiáról kialakult, egyre mélyülő vitában.
A régóta tartó vita során az USA egy sor intézkedést vezetett be a kínai chipgyártó ipar ellen, és dollármilliárdokat fektetett be az amerikai félvezetőipar fellendítésére.
A kínai kibertér-felügyelet (CAC) közleményében azt írta: “A felülvizsgálat megállapította, hogy a Micron termékei komoly hálózatbiztonsági kockázatokat hordoznak, amelyek jelentős biztonsági kockázatot jelentenek Kína kritikus információs infrastruktúra ellátási láncára, és hatással vannak Kína nemzetbiztonságára“.
A CAC nem közölt részleteket az általa megállapított kockázatokról, illetve arról, hogy mely Micron-termékekben találta azokat.
A Micron szóvivője megerősítette a BBC-nek, hogy a vállalat “megkapta a CAC értesítését a Kínában értékesített Micron-termékek felülvizsgálatát követően“.
“Kiértékeljük a döntést és felmérjük a következő lépéseinket. Várjuk a kínai hatóságokkal folytatott további megbeszéléseket” – tették hozzá.
Válaszul az amerikai kormány közölte, hogy szövetségeseivel együtt fog dolgozni azon, amit “a memóriachipek piacának a kínai intézkedések által okozott torzulásai“-nak nevezett.
“Határozottan ellenezzük az olyan korlátozásokat, amelyeknek nincs valóságalapjuk” – mondta az amerikai kereskedelmi minisztérium szóvivője.
“Ez az intézkedés, valamint a közelmúltbeli razziák és más amerikai cégek célba vétele nem áll összhangban Kína azon kijelentéseivel, hogy megnyitja piacait és elkötelezett egy átlátható szabályozási keret mellett” – hangoztatta.
A CAC bejelentése egy nappal azután történt, hogy a G7-ek Japánban ülésező vezetői közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben bírálták Kínát, többek között a “gazdasági kényszer” alkalmazását.
Vasárnap Joe Biden amerikai elnök azt mondta, hogy a G7-országok “a Kínával való kapcsolatunk kockázatmentesítésére és diverzifikálására” törekednek.
“Ez azt jelenti, hogy lépéseket teszünk az ellátási láncaink diverzifikálására” – tette hozzá.
A Micron vezérigazgatója, Sanjay Mehrotra egy üzleti vezetőkből álló csoport tagjaként vett részt a hirosimai csúcstalálkozón.
A múlt héten a vállalat közölte, hogy mintegy 500 milliárd jent (3,6 milliárd dollár) fektet be a japán technológiafejlesztésbe.