Hirdetés
Kezdőlap Informatika Kód nélkül nincs biznisz: Miért lett kötelező a LEI?
No menu items!

Kód nélkül nincs biznisz: Miért lett kötelező a LEI?

Fotók (forrás: GS1 Magyarország

A LEI-kód éppen olyan szerepet tölt be a cégek életében, mint egy ember életében a személyi igazolvány vagy az útlevél. Az Európai Unió által 2018-ban egyes pénzügyi tranzakciókhoz kötelezővé tett LEI-kód (jogalany-azonosító) szerepe, hogy biztosítja az átláthatóságot és a biztonságot a pénzügyi folyamatokban.

Ez az azonosító tulajdonképpen olyan, mint egy útlevél, amely lehetővé teszi a pénzügyi piacokon való hiteles részvételt. A LEIkód egy vállalat életében kulcsfontosságú lehet, hiszen nélküle a cég nem végezhet olyan pénzügyi tranzakciókat, mint például az értékpapír-kereskedelem” – magyarázta Kétszeri Dávid, a piacvezető hazai LEI szolgáltató szervezet, a GS1 Magyarország Nonprofit Zrt. vezérigazgatója.

Az egyedi azonosító révén a hatóságok könnyebben nyomon követhetik a pénzügyi tranzakciókat és szereplőket, így csökkenthetik a piaci kockázatokat.

jogalany-azonosító (angolul: Legal Entity Identifier) egy 20 karakterből álló, egyedi azonosító, amelyet a vállalatok, szervezetek igényelhetnek. Általános érvényessége 1 év  tehát évente meg kell újítani az azonosítót , de biztosítunk olyan szolgáltatást is, amelynek keretében 3 vagy 5 évre lehet LEIkódot igényelni az adott vállalat pénzügyi terveinek megfelelően” – meséli Kétszeri Dávid vezérigazgató.

Miért fontos a LEI-kód?

Az egyedi azonosító célja, hogy elősegítse az átláthatóságot a globális pénzügyi rendszerben. A kódok ugyanis lehetővé teszik a hatóságok számára, hogy azonosítsák, mely vállalatok vesznek részt egy-egy pénzügyi tranzakcióban.

A LEIkódok rendszere globális szinten biztosítja az átláthatóságot és a követhetőséget, amely a piaci bizalom alapját képezi. Ennek köszönhetően a befektetők és más piaci szereplők számára is biztonságosabb környezetet teremt”  fejtette ki a GS1 Magyarország vezetője.

Kinek kötelező a LEIkód?

Az EU 2014/65. számú MIFID II. irányelve értelmében 2018. január 3-tól minden olyan jogi személynek, aki értékpapírokkal szeretne kereskedni, rendelkeznie kell LEIkóddal.

Hol lehet ellenőrizni a LEIkód érvényességét?

A LEIkód érvényességét a GS1 által működtetett LEI Direct weboldalon keresztül könnyedén ellenőrizheti. Az adatbázis folyamatosan frissül. Emellett a GLEIF – a LEI-ügynökségek központi szerve  hivatalos oldalán is elérhetőek az érvényes, aktív kódok.

Mindazonáltal nemcsak a pénzügyi szektor, de a globális ellátási láncok (például az élelmiszer-kereskedelem) szempontjából is hasznos lehet a LEIkód rendszere. A Covid19világjárvány rámutatott az ellátási láncok törékenységére, és arra, hogy az átláthatóság és a gyors azonosítás elengedhetetlen a fennakadások elkerüléséhez. A Nemzetközi Kereskedelmi Kamara például kifejezetten javasolja a LEIkód használatát az ellátási láncokban részt vevő vállalkozások egyértelmű azonosítására.

A GS1 Magyarország vezérigazgatója, Kétszeri Dávid is egyetért azzal, hogy a nemzetközileg elfogadott azonosítók, amilyen a LEIkód is, hozzájárulhatnak a globális ellátási láncok átláthatóságához és a zökkenőmentes működésükhöz. Ez pedig különösen hasznos lehet abban az esetben, amikor egy természeti katasztrófa vagy más külső tényező miatt az ellátási lánc sérülékennyé válik.

Hazánkban, ha LEIkódregisztrációról van szó, a legtöbben minket választanak, elsősorban a szakértő, magyar nyelvű ügyfélszolgálat könnyű elérhetősége miatt, illetve azért is, mert a többéves LEIszolgáltatásunk jelentős előnyt jelent az évenkénti megújítást igénylő verzióhoz képest. A pénzügyi azonosító nyilvántartásával kapcsolatos adminisztráció terhe így lekerül a vállalatokról, biztosítva a folyamatos érvényességet és a frissített adatokat. Ez pedig jelentős idő- és költségmegtakarítást eredményezhet a cégek számára” – emelte ki a vezérigazgató, hozzátéve, hogy a LEIkód bevezetése és alkalmazása jelentős lépés a digitális gazdaság felé, ahol az átláthatóság, a biztonság és az egyszerűsített ügyintézés minden vállalkozás számára előnyt jelent.

Hogyan lehet LEI-kódot igényelni?

A LEI-kódot csak hivatalos LEI-szolgáltatók adhatják ki a cégeknek. Ilyen a GS1 Magyarország is, ahol nagyon gyorsan és egyszerűen, 1-2 perc alatt elvégezheti a LEI-kód igénylésének folyamatát egy magyar nyelvű űrlap kitöltésével.
Így mind az új LEI-kód igénylése, mind a megújítás gyorsan és egyszerűen elvégezhető. Ha a folyamatban elakadna, a magyar nyelvű profi ügyfélszolgálat szívesen áll rendelkezésére.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Mennyit kerestünk? – novemberben a bruttó átlagkereset 756 400 forint volt, ami 8,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit

A bruttó kereset mediánértéke 600 000, a nettó kereset mediánértéke 417 900 forintot ért el, 10,1, illetve 10,5 százalékkal magasabb értéket mutatott az előző év azonos időszakánál.

KSH: decemberben 4 millió 624 ezer volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék

A 2025. október-decemberi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma a 15-74 évesek körében 4 millió 642 ezer fő volt, 46 ezerrel elmaradt az előző év azonos időszakában mért értéktől.

Adventi ellenőrzések: tízből egy vállalkozás hibázott – több mint 40 millió forint mulasztási bírság

A szabálytalanságok alapján több mint 40 millió forint mulasztási bírságot szabott ki a hivatal. A súlyosan mulasztók - a bírság megfizetésén túl - utólagos adóellenőrzésre is számíthatnak.

Erős influenzaszezon tarol Európában: új vírusvariáns áll a háttérben

Fotó:freepik Az idei influenzaszezon a korábbi éveknél korábban és intenzívebben...
Hirdetés

Hírek

Mennyit kerestünk? – novemberben a bruttó átlagkereset 756 400 forint volt, ami 8,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit

A bruttó kereset mediánértéke 600 000, a nettó kereset mediánértéke 417 900 forintot ért el, 10,1, illetve 10,5 százalékkal magasabb értéket mutatott az előző év azonos időszakánál.

KSH: decemberben 4 millió 624 ezer volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék

A 2025. október-decemberi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma a 15-74 évesek körében 4 millió 642 ezer fő volt, 46 ezerrel elmaradt az előző év azonos időszakában mért értéktől.

Adventi ellenőrzések: tízből egy vállalkozás hibázott – több mint 40 millió forint mulasztási bírság

A szabálytalanságok alapján több mint 40 millió forint mulasztási bírságot szabott ki a hivatal. A súlyosan mulasztók - a bírság megfizetésén túl - utólagos adóellenőrzésre is számíthatnak.

Turizmus: fenntarthatóság és diplomáciai tőke – a turisztikai vezetők davosi panelbeszélgetésének tanulságai

Fotó:Linkedin/WEF A turizmus került a középpontba ezen a héten Davosban,...

Mintegy 200 millió forintos fejlesztéssel javul a Natura 2000 területek állapota az Őrségben

A fejlesztések révén visszaterelődik a legérzékenyebb területeken a gépjárműforgalom az azt szolgáló úthálózatra, valamint helyreáll a Pannon gyertyános-tölgyesek, a puhafás ligeterdők, éger- és kőrisligetek, kékperjés láprétek, valamint a sík- és dombvidéki kaszálórétek minősége is.

Terv nélkül milliókat bukhat az építtető a szakértő szerint

A komplex mérnöki mentorálás jelenti a kiutat az építőipari káoszból Hogyan spóroljuk meg a több milliós tanulópénzt?

Megmentettük és újra látogatható a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár

Nyolc hónapnyi megfeszített munkával sikerült megmenteni a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárat, amelyet kenyérbogár-fertőzés sújtott.

Jön a 100 milliárd forintos akcióterv az éttermek számára

Kedvezményes hitelt kapnak az ágazati szereplők a Kisfaludy Turisztikai Hitelközponton keresztül, Vendéglátó Kisokos készül, illetve csökkennek az adminisztratív terhek, "2027-től papírmentessé tesszük a szektort" -.
Hirdetés

Gazdaság

Önálló márka, stratégiai szövetségesekkel: Magyarország két meghatározó Pénztára szintet lépett

Balról Kiss Imre Ervin, a Gondoskodás Egészségpénztár és a Gondoskodás Nyugdíjpénztár Igazgatótanácsának elnöke, Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója, Dr. Fedák István, a CIG...

EBRD: a részvényesek csaknem teljesen lejegyezték a tőkeemelést

Ez az EBRD harmadik részvényesi tőkeemelése a pénzintézet három és fél évtizedes történetében. Az EBRD 77 ország, valamint az Európai Unió és a EIB tulajdona.

Készpénzmentes üzletek: lehetőség vagy vállalati kockázat?

A kereskedelemben egyre erősebben jelenik meg a készpénzmentes működés felé való elmozdulás, amelyet egyszerre mozgatnak technológiai újítások, vásárlói igények és vezetői döntések. A CMO...

NGM: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil

Októberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 339,0 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 427,0 milliárd forintos hiánnyal.