Kezdőlap Hírek Koronavírus. Zuhannak az európai tőzsdeindexek
No menu items!

Koronavírus. Zuhannak az európai tőzsdeindexek

Meredeken csökkentek a vezető európai tőzsdeindexek hétfő délelőtt, és jó úton haladnak afelé, hogy az utóbbi közel két hónap legrosszabb napját hagyják maguk mögött. A befektetőket megrémítették a koronavírus terjedésének lehetséges gazdasági következményei.

Nagy volt a kereslet a válságok idején biztos eszközök, például az arany és az államkötvények iránt, miközben a járvány kirobbanása előtt sorra rekordokat döntő tőzsdéken eladási hullám indult el.

Egyes egészségügyi szakértők megkérdőjelezik, hogy Kína képes lesz-e megfékezni a gyorsan terjedő járványt, miután Kínában 81 ember halt meg, több mint 2700 pedig megfertőződött az új koronavírus által okozott betegségben. Szórványos eseteket jelentettek több mint tíz országból, köztük Franciaországból, Japánból és az Egyesült Államokból. Az idegenforgalomra és a fogyasztásra egyaránt súlyos csapást mérhet a járvány további terjedése.

Hétfő délelőtt fél 12-kor a londoni tőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 2,31 százalékos, a frankfurti DAX-30 index 2,08 százalékos, a párizsi CAC-40 pedig 2,17 százalékos mínuszban állt. Milánóban 1,47 százalékot, Madridban pedig 1,59 százalékot veszített az irányadó index.

A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 1,95 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 1,93 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 2,04 százalékkal csökkent.

Minden nagyobb ágazatban csökkentek az árfolyamok, a nap vesztesei a légiközlekedési vállalatok, a szállodák és a luxuscikkgyártók.

A kínai kereslet változására érzékenyen reagáló francia luxusipari vállalatok közül az LVMH 3,6 százalékos, a Christian Dior 4,18 százalékos, a Kering pedig 3,79 százalékos mínuszban forgott. Mások, így a brit Burberry, az olasz Moncler, valamint a svájci Swatch és a Richemont árfolyama 2,7 és 4,6 százalék közötti mértékben csökkent.

A légitársaságok közül az Air France 6,51 százalékos, a Lufthansa 4,23 százalékos, a British Airways tulajdonosa, az IAG 6,82 százalékos mínuszban állt, míg a luxushajókat üzemeltető Carnival hajózási társaság 4,01 százalékos, az Accor szállodacsoport 4,03 százalékos, az InterContinental pedig 6,08 százalékos mínuszban állt délhez közeledve.

Gyorsabb ütemre váltott a világpiaci olajárak csökkenése is. Az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára több mint háromhavi mélypontra süllyedt, mivel a járvány terjedése miatt a gazdasági teljesítmény és vele együtt az olajiránti kereslet csökkenésétől tartanak a befektetők.

Kína a világ második legnagyobb olajfelhasználója. Az áprilisi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 3,36 százalékos mínuszban, 57,88 dolláron, a márciusi szállítású WTI pedig 3,40 százalékos veszteségben, 52,35 dolláron forgott.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Tajvan szerint indokolatlanok az amerikai vámok

A tajvani kormány csütörtökön kiadott közleményében észszerűtlennek nevezte az Egyesült Államok által Tajvan termékeire kivetett 32 százalékos vámot

Kína és az EU újrakezdi az ármegállapodási tárgyalásokat az elektromos járművek ügyében

Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat

Brit miniszterelnök: Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború

Trump bejelentése után a Brit Iparszövetség (CBI) állásfoglalásban szólította fel a brit kormányt a vámjellegű ellenlépések elkerülésére.

Az olasz kormányfő szerint el kell kerülni a kereskedelmi háborút

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború egyik félnek sem érdeke, megállapodásra kell jutni a kereskedelmi háború elkerülésével
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet