Kezdőlap Gazdaság Kötelező gyűjtés - ellehetetlenített újrahasznosítás

Kötelező gyűjtés – ellehetetlenített újrahasznosítás

A kormányok a lakosságot ösztönzik, a gazdasági szereplőket pedig kötelezik a szelektív gyűjtésre. A kötelezettség és az ösztönzők ellenére a műanyag újrahasznosítását jogi előírásokkal akadályozzák Európa szerte.

Lehetne, de nem szabad

Napjainkban a szelektíven gyűjtött műanyagnak csak kis része hasznosul. A legtöbb gyártó új plasztikba csomagolja termékeit. Amíg az üveg, a papír, a fémhulladék és az építkezési sitt esetében egyre magasabb az újrahasznosítási arány, a műanyagnál alacsony bázisról tovább csökken.

Németországban évi 6 millió tonna műanyagot gyűjt szelektíven a lakosság és az ipar. Ebből 2 millió tonna csomagolóanyag. A szelektíven gyűjtött mennyiség 48 százaléka ugyan hasznosul újra, de az összes plasztikszemetet figyelembe véve csak 15 százalék az arány.

Illúzió a jogszabályban 2020 végéig előír 63 százalék.

A műanyagok közül csak a PET-palackokból készíthető újra élelmiszer-csomagolóanyag Kép: pixabay

Pedig a hasznosításhoz szükséges hulladékipari tudás és kapacitás rendelkezésre áll. Kereslet híján azonban nem dolgozzák fel a plasztik szemetet.

A politikai felelőssége, hogy a legjelentősebb potenciális felhasználónak, az élelmiszeriparnak nem kell, nem kellhet a megújított műanyag. Jogszabály tiltja a csomagolóanyagkénti felhasználását, csak a régi PET-palackokból készülhet csomagolás. Az EU ezeknél 25 százalékos újrahasznosításra kötelez. Itt viszont probléma a rossz minőség. Az eldobott palackból legfeljebb tisztítószeres flakon készülhet.

A tiltás ára – exportszemét

A jogszabályi tiltás ismeretében nem meglepő, hogy Európában a műanyaghulladék 39 százaléka égetőben végzi. Ezzel évente 400 millió tonna CO2 szabadul fel. A plasztiknak csak a harmadát hasznosítjuk újra. Legalábbis ebben reménykedünk. A feldolgozásra szánt mennyiség nagy részét ugyanis Ázsiába exportálják.

Magyarországon különösen rossz a helyzet. 31 százalék az újrahasznosítási arány. Csak hat ország van mögöttünk – derült ki az Eurostat adataiból. 74 százalékkal Litvániában a legpéldamutatóbb.

A németek 48-el a kilencedik helyen állnak. Viszont náluk áll elő a legtöbb plasztik csomagolóanyag, 221 kg/fő/év. Az EU-átlag 170 kg. Horvátországban a legjobb a helyzet 55 kilóval. A németek zacskótilalommal akarnak javítani a helyzeten.

Szerencsére a papír és a kartonpapír a legelterjedtebb csomagolóanyag EU-ban évi 35,4 millió tonnával. Ennek 88 százaléka újrahasznosul. A műanyag és üveg csomagolásból évi 16-16 millió tonna képződik. Az üveg esetében is jó, 87 százalékos az újrahasznosítási arány.

Kevés a lehetőség – sok a ráfizetés

A túlzóan szigorú szabályok miatt csak csövek, kábelek, kerti bútorok készülnek újrahasznosított plasztikból. Ezekből viszont messze nem kell olyan mennyiség, mint amennyi régi műanyag rendelkezésre áll.

A kicsi piaci kereslet miatt nyomott a megújult plasztik ára. Minden tonna begyűjtése és ártalmatlanítása 150 euró veszteséget okoz a hulladékfeldolgozóknak. Pedig az újrahasznosítás jó üzlet lenne, ha élelmiszer-csomagolásra használnák. Tonnánként 20 euró nyereséget hozhatna.

A hulladékipar régóta képes lenne az élelmiszeripar számára megfelelő minőségű és minden higiéniai elvárást kielégítő műanyagot előállítani. Sok élelmiszer-ipari cégnél, így a világ egyik legnagyobb konszernjénél, a Nestlénél is kutatják a csomagolóanyag újrahasznosításánák módját. Kevésbé a környezetvédelem, mint az ebben rejlő megtakarítás motiválja őket.

A svájci cég biztos menne, hogy a jelenlegi 2 százalék helyett 2025-re a csomagolóanyagok 25%-át képes lenne régi műanyagból előállítani. Jogszabályi változás nélkül viszont meg lesz kötve a keze.

Pedig a 30 százalékos újrahasznosítási arány csak a németeknél évi 60 millió tonnával csökkentené a CO2 kibocsátást. A teljes mennyiség 7 százaléka! Hulladékipari szakértők nem tartják illúziónak a 70%-os újrahasznosítási arányt sem.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

103 millió forint bírságot szabott ki az MNB kilenc biztosítóra

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a csoportos hitelfedezeti biztosítások termékfelügyeleti és -irányítási problémái miatt

Újabb légiforgalmi csúcsdöntésre készül a HungaroControl

A HungaroControl szerint 2025-ben az átrepülő forgalomban 8-12 százalékos, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér esetében pedig 10-15 százalékos növekedés várható az előző évhez képest

A várakozásoknak megfelelő bevételnövekedést ért el a Richter

A Richter Gedeon Nyrt. konszolidált árbevétele az első negyedévben 224 milliárd forint lett, 10 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál - közölte a gyógyszeripari vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden.

Beindulnak az adóellenőrzések: a NAV megcélozza a multikat 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén kiemelten ellenőrzi a legnagyobb cégeket, köztük a bankokat, biztosítókat és a többmilliárdos adóteljesítményű vállalatokat
Hirdetés

Hírek

103 millió forint bírságot szabott ki az MNB kilenc biztosítóra

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a csoportos hitelfedezeti biztosítások termékfelügyeleti és -irányítási problémái miatt

Újabb légiforgalmi csúcsdöntésre készül a HungaroControl

A HungaroControl szerint 2025-ben az átrepülő forgalomban 8-12 százalékos, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér esetében pedig 10-15 százalékos növekedés várható az előző évhez képest

Beindulnak az adóellenőrzések: a NAV megcélozza a multikat 

Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén kiemelten ellenőrzi a legnagyobb cégeket, köztük a bankokat, biztosítókat és a többmilliárdos adóteljesítményű vállalatokat

Az USA és Kína letette a fegyvert a vámháborúban, de a bizonytalanság megmaradt

A globális tőzsdék hétfőn emelkedtek, miután az Egyesült Államok és Kína megállapodott a magas vámtarifák legalább 90 napra történő csökkentéséről, ezzel fékezve a világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelmi háborút, amely globális recessziótól való félelmeket táplált. 

Ankara a világörökség várományosi listára került

Ankara, Törökország szívében fekvő főváros, most hivatalosan is helyet kapott a világörökségi várományosi listán – méghozzá nem ókori romjaival, hanem 20. századi modernista városfejlesztésével.

Bírság mellett osztalékfizetési, kezességvállalási tilalom a River Factoring Zrt.-nek

A jegybank az előírásoknak megfelelő működés helyreállításáig megtiltotta a River Factoring Zrt.-nek az osztalékfizetést, illetve új kezesség- és garanciavállalási ügyletek megkötését.

MÁV: ezer új autóbusz lesz a Volán-flottánál

Ezer új autóbusszal válik még korszerűbbé és versenyképesebbé a MÁV-csoport Volán flottája, miután újabb 869 darab autóbusz beszerzésére jelent meg közbeszerzési ajánlati felhívás

Az árstabilitáshoz fegyelmezett monetáris politika kell

A világban tapasztalható bizonytalan geopolitikai és kereskedelmi helyzet olyan inflációs kockázatokat hordoz magában, amelyek miatt a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) újra és újra meg kell erősítenie elkötelezettségét a fegyelmezett monetáris politika fenntartása mellett
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.