A gazdaságra rögös és akadozó fellendülés vár mindaddig, amíg széles körben elérhetővé nem válnak a koronavírus elleni hatásos védőoltások – figyelmeztetett az Európai Központi Bank elnöke.
Christine Lagarde az EKB monetáris politikáról szóló videós konferenciáján rámutatott, hogy a járvány miatt rettegő fogyasztók visszafoghatják kiadásaikat, és ezáltal lassíthatják a gazdaság növekedését, így a kormányoknak és a központi bankoknak kell olyan politikát folytatniuk, amellyel át tudják hidalni ezt a szakadékot a lakosság teljes átoltottságáig.
A koronavírus-járvány által sújtott euróövezeti gazdaság támogatására az Európai Központi Bank még több kötvényt vásárol pandémiás vészhelyzeti programja keretében, és olcsó hiteleket biztosít a bankoknak – jelezte Lagarde a tanácskozást megnyitó beszédében.
Hozzátette, hogy a kormányzótanács decemberi ülésén jóváhagyandó újabb gazdaságösztönző csomag fő eszközei valószínűleg az 1350 milliárd euró értékű pandémiás vészhelyzeti vásárlási program (PEPP), illetve a hosszú távú refinanszírozási programok (TLTRO-k) maradnak.
Az euróövezeti jegybanknak az a feladata, hogy a háztartások, a vállalatok és a kormányok számára elég alacsonyan tartsa a kamatokat, valamint támogassa a bankszektort egy hitelválság elkerülésében. “Bár minden lehetőség nyitva áll“, az átmenetinek szánt járványügyi kötvényvásárlások és a bankoknak nyújtott olcsó, olykor negatív kamatozású hitelek hatékonynak bizonyultak, és hozzá lehet ezeket igazítani a járvány alakulásához – mondta.
Az EKB-elnök emlékeztetett, hogy a járvány ismét erőteljesen fellángolt, “ami új dinamikát hozott”. Hangsúlyozta, hogy bár a vakcinával kapcsolatos legfrissebb hírek biztatónak tűnnek,
a lakosság széles körű immunitásának megteremtéséig a járvány terjedésének gyorsulásával és az azt akadályozó intézkedések szigorításával járó ciklusok ismétlődésével szembesülhet a világ.
A Pfizer amerikai gyógyszergyártó hétfőn jelentette be, hogy a BioNTech német biotechnológiai vállalattal közösen fejlesztett vakcinája több mint 90 százalékos hatékonysággal előzte meg a súlyosan fertőző Covid-19 betegség kialakulását. Az Európai Bizottság közölte, hogy 300 millió vakcinát tervez beszerezni ebből a védőoltásból.
Az euróövezet gazdasága 12,7 százalékkal nőtt július-szeptemberben az előző negyedévhez képest az EKB és a kormányok erőteljes intézkedéseinek köszönhetően, miközben a betegek száma jelentősen visszaesett. A megfertőződöttek száma azonban drámai mértékben emelkedik egész Európában, ami az előrejelzések szerint azt eredményezheti, hogy a fellendülés visszaesésbe fordul át az utolsó negyedévben.