Rákbetegek gyógyításában ért el áttörést az a kutatócsoport, amelynek munkájában részt vesz a Semmelweis Egyetem. Markó-Varga György klinikai kutató professzor vezeti a klinikai kísérleti programot. Elmondta: 50 százalékban hatásosnak bizonyult módszerük az eredetileg végstádiumban szenvedő rákbetegeknél.
A Növekedés.hu-nak nyilatkozó professzor, a svéd Lund Egyetem világszerte elismert szenior klinikai kutatója elmondta: már fél évtizede foglalkoznak a nagy kihívást jelentő malignus melanoma (rosszindulatú melanóma) tumorbiológiai folyamatainak megértésével, újabb gyógyszeres támadáspontok lehetséges azonosításával.
Gyakori az előrehaladott betegség, amelyre a végső stádiumban alig van kezelési lehetőség – magyarázta.
Kifejtette: a rák kiegészítő kezeléseként alkalmazzák az úgynevezett hipertermiát a konvencionális kezelés mellett vagy után. Az eljárás sokat fejlődött az utóbbi évtizedekben, új gépeket, berendezéseket fejlesztettek ki, és különösen a Távol-Keleten, Dél-Európában, németajkú országokban, valamint Kanadában terjedt el a terápia alkalmazása.
A kutató közölte: a budapesti Semmelweis Egyetem három éve vezeti a klinikai kísérleti programot, amelynek keretében eddig 140 beteg kapott kezelést. Csaknem 50 százalékban hatásos kezelésről van szó olyan esetekben, ahol a remény eddig csekély volt – mondta.
Hozzátette: a betegek csaknem fele reagált jól a kezelésekre, elkezdett zsugorodni a tumor a kezelés hatására, számos esetben tünetmentesség alakult ki, és vannak olyanok, akik újra teljes életet tudnak élni.
Markó-Varga György megjegyezte: a kezeltek valamennyien olyan végstádiumban lévő rákbetegek, akikről az orvosok már lemondtak, legfeljebb 6 hónapot adtak nekik. A világban több országban bevezették már ezt a kezelést, és az egészségbiztosítások is fedezik.
Az eljárás elsősorban az úgynevezett szolid (körülírt) tumorok esetében, de hematológiai betegségekben is működik, ezen belül is leginkább a hasnyálmirigy-, tüdő- vagy mellrák kezelésére alkalmazzák. Jelenleg az agytumor gyógyításán dolgoznak – fűzte hozzá.
A Magyarországon is működő kísérleti programban a daganatok kezelését rádiófrekvenciás sugárzással végzik. Olyan rákbetegek jelentkezhetnek a kezelésre, akik palliatív ellátásra szorulnak, vagyis gyakorlatilag már végstádiumban vannak. Ez azt jelenti, hogy a daganat elterjedt a testben, nem használt semmilyen terápia, és az orvosok legfeljebb három-hat hónapot jósolnak a betegnek – közölte.
A kutató arról is beszélt, hogy a kezelés hat-nyolc hétig tart, és hetente általában háromszor kell befeküdni egy-egy órára. Egyáltalán nem fájdalmas, és a kezelést a rákbetegek ingyenesen kapták.
Markó-Varga György azt is közölte, hogy sikerült tíz új proteint felfedezniük, amelyeket emberi szervezetben még soha nem azonosítottak. A kutatócsoport több mint száz magyar, illetve svéd tumoros betegnél diagnosztizálta ezeket a proteineket, amelyek kulcsfontosságú szerepet játszanak a rosszindulatú melanóma esetében, ami a daganat növekedésének korlátozását jelenti – mondta.