Hirdetés
Kezdőlap Hírek Máris van vevő az akciós orosz olajra
No menu items!

Máris van vevő az akciós orosz olajra

Illusztráció: Bigstock

A nyugati szankciók szigorodása miatt Oroszország új piacokat keres olajexportjának, India pedig a kedvezményes árakat kihasználva máris növelte az Ukrajnával háborúban álló országból származó importot. Ez több kérdést is felvet.

Honnan szerzi be India az olajat?

Az USA és Kína után India a világ harmadik legnagyobb olajfogyasztója, a felhasznált kőolajuk több mint 80 százaléka importból származik. Ugyanakkor 2021-ben India mindössze 12 millió hordó olajat vásárolt Oroszországtól, ami a teljes importjának csupán 2 százaléka. Tavaly messze a legnagyobb mennyiséget a Közel-Keletről szállították, de jelentős mennyiség érkezett az USA-ból és Nigériából is.

Idén januárban és februárban India egyáltalán nem importált kőolajat Oroszországból. A Kpler árutermék-kutató csoport által összeállított adatok szerint azonban a márciusi és áprilisi szerződések már elérték a hatmillió hordót.

Az indiai kormány szerint még ha több olajat is vásárolna Oroszországtól, az “akkor is csak egy csepp lenne egy nagyobb vödörben“.

Milyen üzletet köt India?

Az ukrajnai inváziót követően kevesebb vevő van az orosz Urals nyersolajra, és az ára csökkent.

Matt Smith

Bár nem ismerjük a pontos árat, amelyet India fizet, az Urals az elmúlt héten hordónként körülbelül 30 dollárral volt olcsóbb, mint a Brent típusú nyersolaj” – mondta Matt Smith, a Kpler elemzője a BBC-nek.

Ez a kétféle nyersolaj általában hasonló áron kel el. De márciusban egy ponton, amikor az Urals ára tovább csökkent, a köztük lévő különbség minden idők rekordját érte el. Így “India és Kína valószínűleg jelentős kedvezménnyel vásárolja majd meg legalább részben az orosz nyersolajat” – tette hozzá Smith.

Milyen hatása van a pénzügyi szankcióknak?

Az indiai nagy finomító vállalatoknak az orosz bankokkal szembeni szankciók miatt kihívást jelent a kedvezményes beszerzések finanszírozása. Ez mindkét irányban problémát jelent a kereskedelem számára.

A Bloomberg pénzügyi elemzők becslése szerint az indiai exportőrök jelenleg mintegy 500 millió dollár (381,5 millió font) értékű kifizetésre várnak.

Az egyik lehetőség, amelyet India vizsgál, egy helyi valutákon alapuló tranzakciós rendszer, amelyben az indiai exportőrök dollár vagy euró helyett rubelben kapják meg a kifizetéseket.

Kitől akar még India olajat vásárolni?

A Refinitiv elemzői szerint India olajimportja az Egyesült Államokból február óta jelentősen megnőtt. Piaci elemzők szerint azonban ez a jövőben nem biztos, hogy fenntartható lesz, mivel az Egyesült Államok a hazai olajtermelését igyekszik felhasználni a letiltott orosz szállítások pótlására.

Vannak olyan javaslatok is, hogy az Iránnal folytatott kereskedelem egy barter-mechanizmus keretében újraindulhatna, amelyet az indiai olajfinomítók használhatnának az iráni olaj megvásárlására. Ez a megállapodás három évvel ezelőtt szűnt meg, amikor az USA újra szankciókat vezetett be Iránnal szemben.

De nem valószínű, hogy az ez irányú kereskedelem újraindulhat, legalábbis addig nem, amíg nem születik szélesebb körű megállapodás az Iránnal folytatott nemzetközi tárgyalásokon az ország nukleáris programjáról.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Bánhegyi Zsófia: a női karrier alapja az önazonosság és egymás támogatása

Ahhoz, hogy egy női munkavállaló sikeres legyen a karrierépítésben...

30 százalékos béremelés a vízügyi terület dolgozóinak januártól

A 2022-es rendkívüli aszály megmutatta, hogy milyen fontos lételeme Magyarországnak a víz -.
Hirdetés

Hírek

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.