Kezdőlap Hírek Máris van vevő az akciós orosz olajra
No menu items!

Máris van vevő az akciós orosz olajra

Illusztráció: Bigstock

A nyugati szankciók szigorodása miatt Oroszország új piacokat keres olajexportjának, India pedig a kedvezményes árakat kihasználva máris növelte az Ukrajnával háborúban álló országból származó importot. Ez több kérdést is felvet.

Honnan szerzi be India az olajat?

Az USA és Kína után India a világ harmadik legnagyobb olajfogyasztója, a felhasznált kőolajuk több mint 80 százaléka importból származik. Ugyanakkor 2021-ben India mindössze 12 millió hordó olajat vásárolt Oroszországtól, ami a teljes importjának csupán 2 százaléka. Tavaly messze a legnagyobb mennyiséget a Közel-Keletről szállították, de jelentős mennyiség érkezett az USA-ból és Nigériából is.

Idén januárban és februárban India egyáltalán nem importált kőolajat Oroszországból. A Kpler árutermék-kutató csoport által összeállított adatok szerint azonban a márciusi és áprilisi szerződések már elérték a hatmillió hordót.

Az indiai kormány szerint még ha több olajat is vásárolna Oroszországtól, az “akkor is csak egy csepp lenne egy nagyobb vödörben“.

Milyen üzletet köt India?

Az ukrajnai inváziót követően kevesebb vevő van az orosz Urals nyersolajra, és az ára csökkent.

Matt Smith

Bár nem ismerjük a pontos árat, amelyet India fizet, az Urals az elmúlt héten hordónként körülbelül 30 dollárral volt olcsóbb, mint a Brent típusú nyersolaj” – mondta Matt Smith, a Kpler elemzője a BBC-nek.

Ez a kétféle nyersolaj általában hasonló áron kel el. De márciusban egy ponton, amikor az Urals ára tovább csökkent, a köztük lévő különbség minden idők rekordját érte el. Így “India és Kína valószínűleg jelentős kedvezménnyel vásárolja majd meg legalább részben az orosz nyersolajat” – tette hozzá Smith.

Milyen hatása van a pénzügyi szankcióknak?

Az indiai nagy finomító vállalatoknak az orosz bankokkal szembeni szankciók miatt kihívást jelent a kedvezményes beszerzések finanszírozása. Ez mindkét irányban problémát jelent a kereskedelem számára.

A Bloomberg pénzügyi elemzők becslése szerint az indiai exportőrök jelenleg mintegy 500 millió dollár (381,5 millió font) értékű kifizetésre várnak.

Az egyik lehetőség, amelyet India vizsgál, egy helyi valutákon alapuló tranzakciós rendszer, amelyben az indiai exportőrök dollár vagy euró helyett rubelben kapják meg a kifizetéseket.

Kitől akar még India olajat vásárolni?

A Refinitiv elemzői szerint India olajimportja az Egyesült Államokból február óta jelentősen megnőtt. Piaci elemzők szerint azonban ez a jövőben nem biztos, hogy fenntartható lesz, mivel az Egyesült Államok a hazai olajtermelését igyekszik felhasználni a letiltott orosz szállítások pótlására.

Vannak olyan javaslatok is, hogy az Iránnal folytatott kereskedelem egy barter-mechanizmus keretében újraindulhatna, amelyet az indiai olajfinomítók használhatnának az iráni olaj megvásárlására. Ez a megállapodás három évvel ezelőtt szűnt meg, amikor az USA újra szankciókat vezetett be Iránnal szemben.

De nem valószínű, hogy az ez irányú kereskedelem újraindulhat, legalábbis addig nem, amíg nem születik szélesebb körű megállapodás az Iránnal folytatott nemzetközi tárgyalásokon az ország nukleáris programjáról.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.