Hirdetés
Kezdőlap Női vonal Még mindig törött a női karrier lépcsőfoka - Hiába az ESG, lassan...
No menu items!

Még mindig törött a női karrier lépcsőfoka – Hiába az ESG, lassan halad a munkahelyi női egyenjogúság

Habár a pandémia hatására elterjedt home office a szellemi munkát vállaló nők régi vágya volt, a családi összezártsággal rájuk szakadt otthoni együttlét inkább nehezítette, mint könnyítette a munkavégzést és a szakmai előbbre lépés lehetőségét. Az amerikai kutatók ráadásul nemcsak a kiégést, hanem az ebből fakadó munkaerőpiaci kilépést is nagy veszélynek tartják.

A nők munkahelyi helyzete sajnos még ma is összetett problémakör, amelyet a koronavírus sok esetben tovább bonyolított. A legnagyobb probléma továbbra is az egyenlő fizetés hiánya, az anyáknál a házimunka egyenlőtlen elosztása, valamint a gyereknevelésben elsődleges szerep, nem beszélve a sok esetben még ma is létező munkahelyi szexizmusról és a továbbra is akut problémának számító üvegplafonról.

2019-ben az EU-ban a nők 67,3 és a férfiak 79 százaléka dolgozott, és a nők átlagosan óránként 14 százalékkal kevesebbet kerestek. Ez a szám Európa-szerte különbözik, a skála egyik végén Luxemburg áll mindössze egyszázalékos különbséggel, a másikon pedig Észtország 22 százalékkal. Magyarország az EU-s átlagnál rosszabbul szerepel, 18 százalékos különbséggel. A fizetési különbség részben abból is fakad, hogy a nők felülreprezentáltak az olyan alacsonyabb fizetésű szakmákban, mint amilyen az oktatás és az egészségügy.

A pandémia alatt az otthoni munkavégzés és az iskolák bezárása alapvetően megváltoztatta a munkahelyi viszonyokat, aminek markáns példája a flexibilis munkaidő széles körű bevezetése. Ez az opció sokaknál olyan, már évtizedek óta igényelt változtatás volt, amely hozzájárulhat a családos nők munkapiaci részvételéhez, mivel így kevésbé van szükség az alternatív gyermekfelügyeletre. Ugyanakkor a pandémia nem egy újfajta egyenlőséget hozott, hanem tovább mélyítette a már meglévő problémákat. A nőknek a pandémia alatt otthon sok esetben a munka mellett az anyai és tanári szerepeket is el kellett látniuk, miközben szintén ők gondoskodtak elsősorban az idős családtagok szükségleteiről is. Igaz, ezek a pluszfeladatok már a járvány előtt is jellemzően a nők gondjai volt, de a családi bezártság mellett a korábbinál is nagyobb feladatot jelentett. Jellemző, hogy az ENSZ adatai szerint a nők két és félszer annyi fizetetlen otthoni munkát végeznek, mint a férfiak.

Az egyenlőtlen otthoni munkamegosztás következményeképp a nők kevesebb energiát tudnak fordítani a karrierjükre, a pandémia alatt pedig még a korábbinál is gyorsabb volt a kiégési rátájuk.

De még a legideálisabb otthoni háttérkörülmények sem jelentenek biztos előrelépést a munka világában, mivel egy ponton – pozíción – túl nehéz egy nőnek feljebb jutni a munkahelyi létrán. A legjobb példa erre a vezető menedzseri állás, amit a legnehezebb egy nőnek megszereznie. Ezt a jelenséget nevezik az amerikai statisztikusok a „törött létrafok”-nak. A menedzseri pozícióban a nők kisebb száma mellett a legszembetűnőbb a fizetésbeli különbség: átlagosan 23 százalékkal jobban keresnek a férfiak a nőknél. Ez az olló annak ellenére létezik, hogy az Egyesült Államokban már 1963-ban, Európában pedig már korábban, 1957-ben meghatározták az egyenlő fizetés fontosságát.

Annak ellenére, hogy a Forbes Fortune 500 2020-ban rekorddöntést hozott a listán szereplő női cégvezetők számának tekintetében, még ez is csak az ötszáz legjobban teljesítő cég 7,4 százalékát jelentette. Némiképp árnyalja a képet, hogy ez a 7,4 százalék tizennyolcszoros növekedést jelent a húsz évvel ezelőtti adatokhoz képest, amikor mindössze két női vezető szerepelt a listán a mostani harminchéttel szemben.

Még jobb a helyzet, ha nem csak a legnagyobb vállalatokat vesszük alapul. 2020-ban az Egyesült Államokban a vezérigazgatók 21 százaléka volt nő, ami 4 százalékos növekedést mutat 2015-höz képest. De a korábbi biztató számok ellenére a pandémia hatására ismét elszomorító képet mutatnak a statisztikai adatok. E szerint az amerikai nők 25 százaléka fontolgatja, hogy vagy feladja a karrierjét, vagy kevesebb munkát vállal. A férfiaknál is megfigyelhető ez a trend: 20 százalékuk hasonló helyzetben van. Ez szintén magas szám, de fontos kiemelni, hogy ezelőtt a nők és a férfiak ugyanolyan arányban hagyták el a munka világát, sőt a neves tanácsadó cég, a McKinsey adatai szerint a férfiaknál ez az arány kicsivel még nagyobb mértékű is volt. Ezek a számok ráadásul a 10 évnél fiatalabb gyermekekkel rendelkezők esetében mutatnak szembetűnő különbséget, ahol a nők 23 százaléka és a férfiak 13 százaléka fontolja, hogy otthagyja a munkaerőpiacot.

A Covid negatív hatásait mutatja az is, hogy a munkavállalók a járvány alatt jobban kiégtek, mint ezelőtt. A McKinsey tanulmánya ráadásul azt mutatja, hogy ez a folyamat a nőknél sokkal gyorsabb, mint a férfiaknál.

Így összességében elmondható, hogy a pandémia tovább zilálta a korábbi trendeket, mert miközben a járvány időszakában, 2020-ban még javult is a nők aránya az üzleti életben az Egyesült Államokban, az idő előrehaladtával mégis egyre több nő eshet ki a munkavállalók köréből. Az viszont még a jövő zenéje, hogy a nők körében meddig terjednek és mennyire véglegesek a pandémia által okozott munkapiaci károk.

Stavri Zsófia

Hirdetés
Nemzetközi ESG konferencia közhelyek nélkül, csak a lényegről.
A legjobb magyar és nemzetközi előadókkal a bevezetés és a sikeres napi gyakorlat jó példái. Mert: a fenntarthatóság, az ESG, ma már mérettől függetlenül minden vállalkozás számára megkerülhetetlen! Mert az ESG messze több, mint a fenntarthatóság! Mert folyamatosan nő az érintettek köre! Mert a beszállítóktól is elvárják az ESG megfelelést! Mert a német beszállítói törvény új korszakot hoz a magyar KKV-knak is. Mert folyamatosan születtek, születnek az új jogszabályok. Ezért segíti a cégeket AzÜzlet november 26.-i ESG konferenciája, ahol Ön is mindent megtudhat az ESG keretrendszerről, kapcsolatokat építhet és személyesen is kérdezhet a téma legjobb előadóitól.
https://azuzletkonferenciakozpont.hu/esg-a-bevezetes-buktatoi-es-sikeres-napi-gyakorlat-konferencia/
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A vezetés iránytűje: japán filozófia mentheti meg a cégvezetőket?

Ha a résztvevők tisztában vannak saját céljaikkal, tudatosabban dönthetnek a továbbtanulásról.

Átadták az Aeroplex Berendezéskarbantartó Központot Maglódon

Az új központ évente akár 20 000 repülőgépkerék és 800 fékagy karbantartására képes, miközben a hajtóműalkatrész-javító részleg éves kapacitása megközelíti a 30 ezret.

Új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyára

Az üzemben jelenleg 500 munkavállalót foglalkoztatnak és évi 40 ezer tonna a gyártási kapacitásuk.

Kövér László: a haza kötőereje a nemzet lelki, erkölcsi, kulturális természetű állapotától függ

Miközben a nemzetpolitika alapjai változatlanok, a külső környezet változásaihoz...
Hirdetés

Hírek

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Gazdaság

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...