Moldova nem kap több orosz gázt, mivel nem viseli el a Gazprom “zsarolását” a szállítás kifizetésének nehézségei miatt – közölte az ország energiaügyi minisztere.
Viktor Parlicov a TV8 televíziónak nyilatkozva elmondta, hogy a Gazprom december óta csak az oroszok által támogatott Dnyeszteren túli szeparatista régiót látja el gázszal, a kisinyovi központi hatóságokhoz nem jut el.
Mint a Reuters beszámolója szerint mondta, az Ukrajna és Románia közé ékelődött Moldova az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD) kapott 300 millió eurós hitelnek köszönhetően tudta biztosítani az európai ellátást.
A Dnyeszteren túli terület azonban, mint mondta, soha nem fizetett a Gazpromnak a kapott gázért.
“A Dnyeszteren túli terület korábban sem fizetett a gázért, és most sem fizet” – mondta Parlicov. “A Gazprom elviseli az onnan származó adósságokat. De amikor Moldova többi része is kapott gázt, az orosz cég az ellátás csökkentéséhez, zsaroláshoz folyamodott” – tette hozzá.
Parlicov szerint a Gazprom ezt 30 éven át hagyta, hogy az oroszbarát terület ne omoljon össze.
"Megértették, hogy ha felhagynak ezzel a szerződéssel, akkor gyakorlatilag hagyják, hogy a régió összeomoljon" - mondta.
Moldovai tisztviselők több milliárd dollárra becsülik Dnyeszteren túli terület orosz gázszámláinak kifizetetlen összegét.
A Moldovagaz vállalat felhalmozott hátralékai Moldova többi részén 709 millió dollárra rúgnak, bár a kisinyovi tisztviselők tavaly elrendelték a tartozás nemzetközi ellenőrzését.
Moldovát, Európa egyik legszegényebb országát Oroszország ukrajnai inváziója és az oroszbarát szeparatisták jelenléte is sújtja.
Az Európa-barát Maia Sandu elnök vezette Moldova azzal vádolja Oroszországot, hogy destabilizálására törekszik. Közben a Dnyeszteren túli terület hatóságai a múlt héten közölték, hogy meghiúsítottak egy ukrán merényletet vezetőik ellen.
A Dnyszteren túli régióban jelenleg is egy 1500 fős orosz “békefenntartó” kontingens állomásozik, immár 30 éve, ugyanis a szeparatisták a Szovjetunió felbomlása után egy rövid háborút is vívtak az újonnan függetlenné vált Moldovával, amelynek jogilag a mai napig része a terület.