Kezdőlap Világgazdaság Moody's: a koronavírus-sokk sem kezdi ki az Egyesült Államokat
No menu items!

Moody’s: a koronavírus-sokk sem kezdi ki az Egyesült Államokat

Megerősítette az Egyesült Államok lehetséges legjobb, “Aaa” szintű államadós-besorolását a Moody’s Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő indoklásában kiemelte azt a véleményét, hogy az amerikai gazdaság és a dollár domináns világgazdasági szerepe továbbra is kikezdhetetlen, és az amerikai gazdaságban a koronavírus-járvány mély sokkja sem okoz szerkezeti károsodást.

A Moody’s az amerikai szuverén adósosztályzat stabil kilátását is érvényben tartotta.
Elemzésében hangsúlyozta: az elsőrendű “Aaa” besorolás megerősítésének fő tényezője az Egyesült Államok kivételes gazdasági ereje, gazdaságának puszta mérete – amelyet az amerikai hazai össztermék (GDP) 21 ezer milliárd dolláros tavalyi értéke is tükröz -, valamint a dollár és az amerikai kincstárjegypiac által a globális pénzügyi rendszerben betöltött egyedülálló és központi szerep, amely egyéb előnyök mellett rendkívüli finanszírozási kapacitást biztosít.

Az elmúlt évtized halmozódó államháztartási hiányai nyomán az amerikai szövetségi államadósság mára a legmagasabbak között van világon és az “Aaa” besorolású szuverén adósok körében is, és a koronavírus-járvány okozta mély gazdasági sokk ezt a folyamatot felgyorsította – áll a hitelminősítő helyzetértékelésében.

A Moody’s közölte: várakozása szerint a GDP-arányos szövetségi államháztartási hiány az idén meredek emelkedéssel eléri a 18 százalékot, és jövőre is még 11 százalék lesz, nagyrészt a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklését célzó költségvetési ösztönzők miatt.

Hosszabb távon a hitelminősítő a deficit csökkenésével számol, de még 2030-ra is 7 százalékos GDP-arányos hiányt valószínűsít az amerikai szövetségi költségvetésben.

Ebben a környezetben a Moody’s előrejelzése szerint a szövetségi szintű amerikai államadósság-ráta 2030-ra valamivel meghaladja a hazai össztermék 120 százalékát, ha addig nem lesz irányváltás az amerikai költségvetési politikában.

A Moody’s hangsúlyozza, hogy tavaly a GDP-érték 79 százalékának felelt meg az amerikai államadósság.

A dollár globális tartalékvalutaként betöltött domináns szerepe miatt azonban az Egyesült Államoknak sokkal nagyobb az adósságtűrő kapacitása, mint a világ bármely más szuverén adósának.

A szövetségi kormány kamatfizetési kötelezettségei tavaly a költségvetési bevételek 11 százalékát, a hazai össztermék 1,8 százalékát tették ki, és ez önmagában azt jelentené, hogy az amerikai államadósság a legkevésbé fenntarthatók között van az “Aaa” osztályzatú szuverén adósok és a hét legnagyobb ipari hatalom csoportján (G7) belül egyaránt.

Tekintettel azonban az amerikai kamatszintek hosszú távú csökkenésére, a deficit finanszírozásának költségei még ebben a környezetben is alacsonyabbak, mint korábban – áll a Moody’s elemzésében.

Mindemellett a dollár ma is a világ első számú tartalékvalutája: a globális devizatartalékok 60 százalékát dollárban denominált adósságeszközökben tartják.

Az amerikai közadósság-állomány értéke 20 ezer milliárd dollár, és ez azt jelenti, hogy az amerikai kincstárjegypiac messze a legmélyebb és a legbőségesebb likviditású állampapírpiac az egész világon.

Ráadásul az amerikai kincstárjegyállomány jelentős hányada nem rezidens befektetők kezében van, és ez is tükrözi az amerikai szuverén adósság elsődleges befektetői menedékstátusát – hangsúlyozza elemzésében a Moody’s.

A hitelminősítő szerint a dollár és az amerikai kincstárjegy mértékadó globális szerepe elszigeteli az amerikai gazdaságot, a kötvénypiacot és a pénzügyi rendszert számos lefelé ható szuverén kockázattól.

Mindezt egybevetve a Moody’s nagyon valószínűtlennek tartja az Egyesült Államok gazdasági erejének érdemi gyengülését a belátható jövőben.

Az Egyesült Államok viszonylag gyors kilábalása a 2008-2009-es globális pénzügyi válság után már megmutatta, hogy az amerikai gazdaság mennyire ellenálló a nagyon súlyos sokkhatásokkal szemben, és a Moody’s várakozása szerint az amerikai gazdaság a koronavírus-járvány által okozott nagyon mély sokk időszaka után is ugyanezt az ellenállóképességet fogja demonstrálni.

A cég valószínűtlennek tartja, hogy az amerikai gazdaságban a koronavírus-járvány sokkja érdemi szerkezeti károkat okozna.

Hasonló indokokkal nemrégiben egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings is megerősítette stabil kilátással a lehetséges legjobb – e cég módszertanában “AAA” jelölésű – amerikai államdós-osztályzatot.

A harmadik globális hitelminősítő, a Standard & Poor’s azonban – elsőként és eddig egyedüliként a piacvezető hitelminősítők közül – már 2011-ben megvonta az Egyesült Államoktól az “AAA” államadós-osztályzatot, először azóta, hogy a szuverén amerikai adósságra ezt a besorolását a cég 1941-ben megadta.

A Standard & Poor’s a kilenc évvel ezelőtti – a globális piacokon komoly megrázkódtatást okozó – leminősítés óta az “AAA”-nál egy fokozattal alacsonyabb, “AA plusz” besorolással tartja nyilván a hosszú futamidejű amerikai államadósságot.

Az S&P annak idején azzal a véleményével indokolta a leminősítést, hogy az akkori adósságlimit-emelési vita lezárásaként létrejött államháztartási konszolidációs terv elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához.

 

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Budakalászon nyitotta meg 59. magyarországi éttermét a Burger King

Éttermet nyitott Budakalászon a Burger King, a gyorsétteremlánc 59. magyarországi egysége mintegy 30 munkahelyet teremtett az észak-budai régió egyik meghatározó településén.

Több mint 8000 elektronikus cigarettát talált a NAV postai csomagokban

Több mint nyolcezer elektronikus cigarettát talált a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) postai csomagokban a karácsony előtti időszakban.

Devizapiac – Kevéssé változott a forint árfolyama szerda reggelre

Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi kereskedelemben.

Emeli dolgozói bérét a Tesco

Minimum bruttó 30 ezer forinttal emeli a Tesco az áruházi munkatársak alapbérét, ami bruttó 390 ezer forintra nő március 1-től, az új logisztikai központban dolgozó fizikai munkavállalók pedig januártól több lépcsőben összesen 21,3 százalékos béremelést kapnak.

Hírek

Erősödött csütörtökön a forint

Erősödött a forint csütörtökön a főbb devizákkal szemben a...

Erősödött a forint szerda reggel

Erősödött a forint árfolyama szerda reggelre.

Gyengült a forint szerda reggel

Az euró 1,0425 euróról 1,0416 euróra gyengült.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint erősebben áll az egy héttel korábbi kezdésnél, 0,2 százalékkal az euró, 0,8 százalékkal a dollár és 0,4 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült péntek reggelre a forint

Péntek reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a hétfői kezdésnél mindhárom devizával szemben, 0,5 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 0,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtökön reggel a szerda esti szintekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.

Erősödött a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0263 dollár után 1,0272 dolláron áll péntek reggel.

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggel

Az eurót 1,0364 dolláron jegyezték kedden reggel a hajnali 1,0354 dollár után.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.