Kezdőlap Világgazdaság Moszkva a Carlsberg és a Danone üzemeit is elkommunizálja
No menu items!

Moszkva a Carlsberg és a Danone üzemeit is elkommunizálja

Illusztráció: Bigstock

A nyugati vállalatokat ismételten arra biztatják, hogy vonuljanak ki Oroszországból, de ez buktatókkal jár, mint azt a Carlsberg és a Danone is tapasztalja: Moszkva állami igazgatás alá helyezi a holdingjaikat, köztük az ország legnagyobb sörgyárát.

Oroszország – még ha régen is – sok nyugati vállalat számára sok szempontból az ígéret földje volt. Befektettek a növekvő piacba, a mintegy 140 millió potenciális vásárló csábítóan hangzott. De legkésőbb az ukrajnai orosz invázió kezdetével ez teljesen megváltozott.

Azóta a nyugati vállalatok dilemmába kerültek: hazai piacukon, az Egyesült Államokban és Európában nyilvános nyomás alá kerültek, hogy megindokolják, miért folytatják az üzleti tevékenységüket Oroszországban, és miért fizetnek ott adót. Néhány vállalat be is jelentette, hogy emiatt kivonul – ez viszont a Kreml részéről ellenintézkedésekhez vezetett.

Most ezeket az ellenintézkedéseket a jelek szerint két nagyon ismert nyugati vállalatra alkalmazzák: a dán Carlsberg sörgyártó óriásra és a francia Danone élelmiszeripari vállalatra. A Kreml mindkét vállalat oroszországi üzletágát állami irányítás alá helyezte. Vlagyimir Putyin elnök vasárnap írt alá egy rendeletet, amely egy állami ügynökségnek adja át az ellenőrzést a Danone, valamint a Carlsberg részesedése felett Oroszország legnagyobb sörgyárában – számolt be a Spiegel.

A Baltika csoport, amelyben a Carlsberg legutóbb 27 százalékos részesedéssel rendelkezett, az utóbbi időben olyan külföldi márkákat főzött licenc alapján, mint a Warsteiner, a Holsten és a Tuborg. Sokáig a kontinens második legnagyobb sörgyárának számított. A Carlsberg júniusban jelentette be a részvénycsomag eladását egy nyilvánosan nem ismertetett vevőnek, amelyhez azonban még engedélyek szükségesek. A Danone októberben jelentette be, hogy kivonul Oroszországból, ami akár egymilliárd eurós leírást is eredményezhet.

A Putyin által most aláírt rendelethez hasonló lépéssel Oroszország áprilisban állami ellenőrzés alá helyezte a német Uniper és a finn Fortum energiaipari konszern nemzeti vállalatát is.

Oroszország tavalyi, Ukrajna elleni támadása óta számos nyugati vállalat kivonult Oroszországból. Az adott üzletág esetleges vagy teljes feladása kapcsán gyakran nagy összegű leírások is társultak.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.