Negyven év óta először mértek Nagy-Britanniában tíz százalék fölötti éves inflációt: a brit statisztikai hivatal (ONS) beszámolója szerint a lakhatási költségek nélkül számolt fogyasztói árak (CPI) júliusban 10,1 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban.
Az ONS kiemeli: a júliusi tizenkéthavi inflációs ütem a legmagasabb azóta, hogy az éves infláció havi rendszerességű mérése a jelenlegi módszertannal 1997 januárjában megkezdődött.
A modellezéssel még korábbra visszaszámolt adatok alapján legutóbb 1982 januárjában, vagyis több mint negyven éve volt a múlt havinál gyorsabb az éves brit infláció, 11 százalék körüli ütemmel – áll a statisztikai hivatal szerdai beszámolójában.
Az ONS szerint a júliusi infláció teljes kosarának átlagán belül az élelmiszerek és az üdítőitalok ára, valamint a közlekedési költségek emelkedtek a legnagyobb mértékben.
Az élelmiszer- és üdítőital-árak a múlt hónappal zárult egy évben 12,7 százalékkal nőttek a júniusban mért 9,8 százalékos emelkedés után. A közlekedési költségek 15,1 százalékkal, a kiskereskedelmi üzemanyagárak 43,7 százalékkal emelkedtek tizenkét hónap alatt.
A motorbenzin literje júliusban átlagosan 1,8950 fontba (910 forintba), a dízelüzemanyagé 1,9790 fontba (950 forintba) került Nagy-Britanniában. Egy évvel korábban literenként 1,3260, illetve 1,3550 fontért árulták a benzint és a gázolajat a brit töltőállomásokon – áll a statisztikai hivatal szerdai ismertetésében.
A brit infláció gyorsulása a hivatalos előrejelzések szerint korántsem ért véget.
A Bank of England minap ismertetett friss negyedéves pénzügypolitikai jelentésében közölte: új, felülvizsgált prognózisa szerint az idei negyedik negyedévben az éves összevetésű infláció valamivel 13 százalék fölé emelkedik.
A brit jegybank hangsúlyozta: ez 3 százalékponttal gyorsabb tizenkét havi infláció lenne az előző, májusban kiadott pénzügypolitikai jelentésben erre az időszakra valószínűsített ütemnél. Bank of England inflációs célja 2 százalék.
A monetáris tanács szerint a felfelé ható inflációs nyomás elsődleges hajtóerejét a vártnál is valószínűleg gyorsabban emelkedő háztartási energiahordozó-árak adják.
A Bank of England kiemelte: a 2022 végére szóló határidős fölgázszállítási tranzakciók fontban számolt ára május óta csaknem a kétszeresére emelkedett.
A brit jegybank új előrejelzése szerint ebben a környezetben a háztartások adózott reáljövedelme várhatóan meredek ívben zuhan, és a brit gazdaság 2022 negyedik negyedévétől recesszióba kerül.
Londoni pénzügyi elemzők várakozása szerint a Bank of England ennek ellenére folytatja kamatemelési ciklusát.
Az egyik legnagyobb londoni központú globális pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, a Capital Economics az új brit inflációs adatok szerdai ismertetése utáni gyorselemzésében közölte: várakozása szerint a ciklus végéig 3,00 százalékra emelkedik a Bank of England irányadó kamata a jelenlegi 1,75 százalékról.
A Bank of England – az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaság jegybankja – tavaly decemberben kezdte jelenlegi szigorítási ciklusát az addigi 0,10 százalékos mélységi rekordról.