Miután a hétvégén a JPMorgan Chase megmentette az amerikai First Republic Bankot, vezető közgazdászok szerint a tartósan magas kamatlábak további gyengeségeket fognak feltárni a bankszektorban. A kamatok csökkentése azonban veszélyeztetné a központi bankok infláció visszafogására irányuló képességét.
A központi bankok világszerte már több mint egy éve agresszíven emelik a kamatlábakat az egekbe szökő infláció megfékezése érdekében, de közgazdászok az elmúlt napokban arra figyelmeztettek, hogy az árnyomás valószínűleg még hosszabb ideig magasabb marad.
A Világgazdasági Fórum (World Economic Forum – WEF) vezető közgazdászainak hétfőn közzétett jelentése kiemelte, hogy az infláció továbbra is elsődleges aggodalomra ad okot. A megkérdezett vezető közgazdászok közel 80%-a szerint a központi bankoknak “kompromisszumot kell kötniük az infláció kezelése és a pénzügyi szektor stabilitásának fenntartása között“. Hasonló arányban várják azt is, hogy a központi bankok nehezen fogják elérni inflációs céljaikat.
“A legtöbb vezető közgazdász arra számít, hogy a központi bankoknak nagyon óvatos táncot kell járniuk az infláció további csökkentésének szándéka és az elmúlt hónapokban felmerült pénzügyi stabilitási aggályok között” – mondta Saadia Zahidi, a WEF ügyvezető igazgatója a CNBC-nek.
Kifejtette, hogy ezt a kompromisszumot egyre nehezebb lesz megúszni, mivel a megkérdezett közgazdászok mintegy háromnegyede arra számít, hogy az infláció magas marad, vagy a központi bankok nem tudnak elég gyorsan lépni, hogy a célértékre csökkentsék azt.
A hétvégén a First Republic Bank lett a legújabb áldozat a Silicon Valley Bank és a Signature Bank március eleji hirtelen összeomlása után. Ezúttal a JPMorgan Chase volt a megmentő, a Wall Street-i óriás megnyerte a hétvégi árverést a bajba jutott regionális hitelezőért, miután a kaliforniai pénzügyi védelmi és innovációs minisztérium lefoglalta azt.
A Világgazdasági Fórum keddi genfi csúcstalálkozóján több vezető közgazdász is úgy nyilatkozott, hogy a magasabb infláció és a nagyobb pénzügyi instabilitás tartósan köztünk marad.
“Az emberek még nem tértek át erre az új korszakra, amely strukturálisan inflációsabb lesz. A globalizáció utáni világra, ahol nem lesz ugyanolyan mértékű a kereskedelem, több lesz a kereskedelmi akadály és idősebb a társadalom, a nyugdíjasok pedig nem ugyanúgy takarékoskodnak majd, mint eddig” – mondta Karen Harris, a Bain & Company makrotrendekért felelős ügyvezető igazgatója.
“És csökkenő munkaerővel rendelkezünk, ami számos piacon automatizálási beruházásokat tesz szükségessé, tehát kevesebb tőkét termelünk, szűkül a tőke és az áruk szabad mozgástere, illetve nő a tőke iránti igény. Ez azt jelenti, hogy az infláció, az inflációs impulzus magasabb lesz” – tette hozzá.
Harris hozzátette, hogy ez nem azt jelenti, hogy a tényleges inflációs lenyomatok magasabbak lesznek, hanem azt, hogy a reálkamatlábaknak (amelyek az inflációval korrigáltak) hosszabb ideig magasabbaknak kell lenniük, ami szerinte “sok kockázatot” teremt, mivel “az alacsony kamatlábak korszakára való kalibrálás annyira beivódott, hogy a magasabb kamatlábakhoz való hozzászokás, ez a nyomaték olyan hibákat fog okozni, amelyeket még nem láttunk vagy nem vártunk“.
Hozzátette, hogy “ellentmond a logikának“, hogy ahogy az iparág megpróbál gyorsan átállni a magasabb kamatkörnyezetre, nem lesznek további áldozatok a Silicon Valley Bankon, a Signature Bankon, a Credit Suisse-en és a First Republic-on kívül.