Kezdőlap Mozaik Nem kérnek a kínaiakból, de nélkülük nem megy
No menu items!

Nem kérnek a kínaiakból, de nélkülük nem megy

A német kormánypárt, a CDU politikusai között egyre nagyobb az ellenállás a Huawei-el szemben. Meg akarják akadályozni, hogy részt vegyen a kínai óriás a németországi 5G hálózat kiépítésében. Ennek azonban úgy tűnik komoly ára lenne. Németországban – mint világszerte – érvek ütköznek ellenérvekkel.

Peter Altmaier

Ren Zhengfei

Amikor a német gazdasági miniszter legutóbb Kínában járt nem csak pekingi kollégájával találkozott. Egy olyan megbeszélés is szerepelt Peter Altmaier programjában, amelynek a CDU politikus eredeti szándéka szerint titokban kellett volna maradnia. Egy sanghaji luxushotelben Ren Zhengfei-el reggelizett.

Egy menedzser, akinek az életművét Donald Trump komoly nemzetbiztonsági kockázatnak tartja. Egy cég vezetője, amelytől már komolyan tart az amerikai konkurencia. A 74 éves üzletember a Huawei alapító-tulajdonosa. A 1987-ben alapított mobiltávközlési cég tavaly több mint 200 millió okostelefont adott el. Ezzel lemaradt ugyan a Samsungtól, de megelőzte az Appelt. Mindezt 109 milliárd dollár bevétel és fantasztikus, 60 milliárdos nyereség mellett.

Végül Altmaier kiállta a sajtó képviselői elé, és elmondta, hogy egy fajsúlyos üzletember kér tőle találkozót, nem szokása nemet mondani. Azt is megtudhattuk a politikustól, hogy a cégvezető nem tudott az ellenállás mértékéről, amely a Huawei németországi aktivitását kíséri az 5G hálózat kiépítésével összefüggésben.

A találkozó jelzés volt a Fehér Háznak is: A berlini gazdaság- és biztonságpolitikát nem Washingtonban határozzák meg. Hiába a fenyegetés a titkosszolgálati együttműködés korlátozásáról, a német kormányt nem lehet zsarolni.

Kormány vs. kormánypárti politikusok

Altmeier a hivatalos kormányzati álláspontot képviselte Sanghajban: A Huawei-t nem zárják ki az 5G tenderből. Ugyanakkor egy listát állítottak össze szigorú biztonsági követelményekkel, amelyeknek minden pályázónak, így a Hauwei-nek is meg kell felelnie.

Komoly üzletről van szó. A kormány 6,55 milliárd eurót kér a frekvenciáért. Az idő azonban szorít, az eredeti tervek szerint már el kellett volna indulni a hálózat kiépítésének.

Christoph Bernstiel

Ellenállás nem csak Washingtonból jön. Altmeier párttársai is tiltakoznak. Egyik szószólójuk Christoph Bernstiel. A CDU parlamenti képviselője nemrég tért vissza Japánból, ahol a szintén pályázni készülő NTT vezetőivel tárgyalt. A szigetország a Huawei-t az 5G hálózat építéséből kizáró államok közé tartozik.

Ha Japán képes a kínaiak nélkül kiépíteni a rendszert, akkor nekünk is tudnunk kell ugyan ezt” – nyilatkozta Berlinbe visszatérve.

Véleményével nincs egyedül. Kormánypárti képviselők egy csoport a nemzetbiztonságot és Németországdigitális szuverenitását” látja veszélyben a Huawei részvétele esetén. Nem csak kínai kémkedéstől tartanak. Szerintük Pekingből manipulálhatják a hálózatot, és ha érdekükben áll, akár blokkolhatják is azt. A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján megalapozottak tartják a félelmeket.

A kínaiakat ki kell zárni, még, ha ez drágábbá és lassúbbá is teszi a fejlesztést” – mondja Bernsteil.

A véleményét osztó konzervatív politikusok többek között arra hivatkoznak, hogy a rendszer kiépítője hozzáférést szerez valamennyi kapcsolati adathoz és lehallgathat minden beszélgetést, betekinthet minden továbbított üzenetbe.

Európai megoldás kellene

Patrick Sensburg

A CDU biztonságpolitikai kabinetjét vezető Patrick Sensburg az amerikaiaktól is tart. Véleménye szerint a telekommunikációs cégek Kínában és az USA-ban is szorosan együttműködnek a titkosszolgálatokkal. „Szigorú biztonsági követelményeket kell érvényesítnünk.”- vallja. Szerinte az Airbus mintájára a távközlés terén is egy páneurópai konszernt kellene felépíteni.

Norbert Röttgen

Hasonlóan vélekedik a törvényhozás külügyi bizottságának kormánypárti elnöke, Norbert Röttgen is: „A biztonságunkról van szó. Németországnak és az EU-nak sem szabadna spórolnia.”

A kínaiak nélkül nem megy?

A berlini kabinet pragmatikus álláspontot képvisel a Huawei-el kapcsolatban. Tisztában vannak azzal, hogy mindhárom németországi hálózatüzemeltető évek óta használja a kínai óriás technológiáját. Kevés alternatívája van a Huawei-nek. A svéd Ericsson, a finn Nokia és a dél-koreai Samsung rendelkezik még hasonló know-how-al. A Huawei azonban 31%-al piacvezető. A svédeknek 27%, a finneknek 22%, a szintén kínai ZTE-nek pedig 11% jut a tortából. A maradék 10%-on osztozik mindenki más. Az említett japán NTT tehát kishal a nagy német megbízáshoz.

Arne Schönbohm

A német Szövetségi Információtechnológiai Biztonság Hivatalának (BSI) vezetője nagy szerepet játszott a pragmatikus kormányzati álláspont kialakításban. A bonni hivatal elnöke szerint vállalhatók a kockázatok. „Szigorú biztonsági feltételeket szabtunk. Az ezeket nem teljesítő cég nem kaphatja meg a megbízást” – mondja Arne Schönbohm.

A vita nem csak az 5G hálózat kiépítését érinti. Felveti a kérdést, mennyi önállósággal és know-how-val rendelkezik a német ipar a XXI. század kulcságazataiban. Az internetes világot az amerikai cégek dominálják, a mobiltávközlésit a skandinávok mellett egyre inkább a kínaiak. És hol maradnak a németek? – teszik fel sokan a kérdést.

Amerika vádol, Kína tagad, Németország pragmatikus

Meddig tart Kína nélkül?

A Huawei következetesen tagadja, hogy együttműködne a pekingi kormánnyal ill., hogy a kínai titkosszolgálat megbízásából kémkedne. Gazdasági okokkal magyarázza a németországi tenger fontosságát: a legnagyobb európai távközlési piacról van szó. 2008 és 2018 között 26%-al 2,7 milliárd euróra emelkedett a Huawei 2550 embert foglalkoztató németországi leányvállalatának bevétele. Már most is a távközlési piac megkerülhetetlen szereplője.

Sok ország a kínai fenyegetések és válaszlépések ellenére is kizárta a Huawei-t az 5G tenderekből. Az ausztrálok annak ellenére kitartanak, hogy hirtelen a megszokottnál kétszer tovább tart, amíg a kínai hatóságok levámolják az Ausztráliából érkező importot. Az USA inkább tudomásul vette, hogy a Huawei k+f területén aktív amerikai leányvállalata masszív létszám csökkentésbe  kezdett.

James Lewis

Huawei egy országot képvisel, amelynek kormánya az elmúlt években egy totális online kontrollt épített ki, amelyben lábbal tiporják a szólásszabadságot és más alapjogokat, amelynek titkosszolgálata odahaza és szerte a világon ipari kémkedést folytat” – mondja James Lewis, a jó nevű amerikai agytröszt, a CSCI szakértője.

A berlini kormány nagyobb digitális szuverenitást és több hazai, vagy legalább európai know-how-t szeretne a területen.

„Ez nem megy egyik napról a másikra. Az 5G hálózatra inkább ma, mint holnap van szükség” – mondja a Duisburgi Egyetem telekommunikáció professzora. „Ez a hajó már elment” – teszi hozzá Torsten Gerpott.

A magyar kapcsolat

A magyar kormány évek óta jó kapcsolatot ápol nem csak a kínai vezetéssel, de a Huawei-el is. Varga Mihály pénzügyminiszter díszvendége volt a cég magyarországi piacnyitásának 10. évfordulóján. Később a kínai központba is ellátogatott. A magyar kormány nem szeretné veszélyeztetni a kínai-magyar kapcsolatokat. Ellenállni látszik a Huawei elleni nyomásnak: eddig nem zárta ki a Huawei-t az 5G tengerből.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Búzaszenteléssel vette kezdetét az idei Magyarok Kenyere program

A horvátországi Karancson tartott Kárpát-medencei Búzaszentelő Ünnepséggel vette kezdetét az idei Magyarok Kenyere program.

Tájegységi központ épül Tardoson a Gerecse jövőjéért 

A Gerecsei Tájvédelmi Körzet központjában, Tardoson egyedülálló fejlesztés veszi kezdetét. A 310 millió forintos uniós támogatással megvalósuló Jura Ház nemcsak a természetvédelmi őrszolgálat új bázisa lesz, hanem a fenntartható fejlődés, a közösségi összefogás és a környezeti nevelés szimbóluma is

A Turkish Airlines új korszakot ünnepel az európai légiközlekedésben

A Turkish Airlines büszkén ünnepli Törökország légi közlekedésének történelmi mérföldkövét, amelynek során az iGA Isztambuli Repülőtér 2025. április 17-től kezdődően elsőként vezeti be Európában a három független futópályás üzemet

Itt a korszakváltás: jönnek a kínai autók a használt kínálatba

Az idei év első negyedéve kimagasló eredményeket hozott a Das WeltAuto számára.
Hirdetés

Hírek

Zebrák a falvakban

Kihirdeti kedden a kormány az utcák és járdák felújítására szóló pályázatát a falusi önkormányzatok számára.

450 ittas sofőr ellen intézkedtek húsvétkor

A húsvéti ünnepek négy napja alatt 450 ittas járművezetőt szűrtek ki a forgalomból a rendőrök.

Újfajta visszaváltó automata jelent meg Magyarországon

Mostantól fesztiválokon és tömegrendezvényeken is könnyen visszaválthatjuk a palackokat, dobozokat, üvegeket.

Deviza – Erősödött a forint jegyzése

Erősödött a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

IMF: Világgazdasági recesszió nem lesz, de rugalmasabb világgazdaság jöhet a vámháborúk miatt

A világgazdaság továbbra is szilárd lábakon áll – legalábbis...

Kína ellen blokkot gründol az ázsiai családi egység meghírdetésével?

Miközben Donald Trump újabb kereskedelmi szövetségi nyomást helyez Ázsia...

Trump csapást jelzett és kamatot csökkentett az Európai Központi Bank

Christine Lagarde az Európai Központi Bank elnöke Fotó: europarl.europa.eu Az...

Szabadon bárhova! – Bécs új kerékpárja  mozgáskorlátozottaknak

Bécs városa továbbra is elkötelezetten dolgozik a fenntartható közlekedés fejlesztésén, ennek jegyében 2025 áprilisában bemutatták az első mozgáskorlátozottak igényeihez igazított "Grätzl-kerékpárt", amely a környezetbarát és akadálymentes közlekedést támogatja.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.