Kezdőlap Mozaik Nem kérnek a kínaiakból, de nélkülük nem megy
No menu items!

Nem kérnek a kínaiakból, de nélkülük nem megy

A német kormánypárt, a CDU politikusai között egyre nagyobb az ellenállás a Huawei-el szemben. Meg akarják akadályozni, hogy részt vegyen a kínai óriás a németországi 5G hálózat kiépítésében. Ennek azonban úgy tűnik komoly ára lenne. Németországban – mint világszerte – érvek ütköznek ellenérvekkel.

Peter Altmaier

Ren Zhengfei

Amikor a német gazdasági miniszter legutóbb Kínában járt nem csak pekingi kollégájával találkozott. Egy olyan megbeszélés is szerepelt Peter Altmaier programjában, amelynek a CDU politikus eredeti szándéka szerint titokban kellett volna maradnia. Egy sanghaji luxushotelben Ren Zhengfei-el reggelizett.

Egy menedzser, akinek az életművét Donald Trump komoly nemzetbiztonsági kockázatnak tartja. Egy cég vezetője, amelytől már komolyan tart az amerikai konkurencia. A 74 éves üzletember a Huawei alapító-tulajdonosa. A 1987-ben alapított mobiltávközlési cég tavaly több mint 200 millió okostelefont adott el. Ezzel lemaradt ugyan a Samsungtól, de megelőzte az Appelt. Mindezt 109 milliárd dollár bevétel és fantasztikus, 60 milliárdos nyereség mellett.

Végül Altmaier kiállta a sajtó képviselői elé, és elmondta, hogy egy fajsúlyos üzletember kér tőle találkozót, nem szokása nemet mondani. Azt is megtudhattuk a politikustól, hogy a cégvezető nem tudott az ellenállás mértékéről, amely a Huawei németországi aktivitását kíséri az 5G hálózat kiépítésével összefüggésben.

A találkozó jelzés volt a Fehér Háznak is: A berlini gazdaság- és biztonságpolitikát nem Washingtonban határozzák meg. Hiába a fenyegetés a titkosszolgálati együttműködés korlátozásáról, a német kormányt nem lehet zsarolni.

Kormány vs. kormánypárti politikusok

Altmeier a hivatalos kormányzati álláspontot képviselte Sanghajban: A Huawei-t nem zárják ki az 5G tenderből. Ugyanakkor egy listát állítottak össze szigorú biztonsági követelményekkel, amelyeknek minden pályázónak, így a Hauwei-nek is meg kell felelnie.

Komoly üzletről van szó. A kormány 6,55 milliárd eurót kér a frekvenciáért. Az idő azonban szorít, az eredeti tervek szerint már el kellett volna indulni a hálózat kiépítésének.

Christoph Bernstiel

Ellenállás nem csak Washingtonból jön. Altmeier párttársai is tiltakoznak. Egyik szószólójuk Christoph Bernstiel. A CDU parlamenti képviselője nemrég tért vissza Japánból, ahol a szintén pályázni készülő NTT vezetőivel tárgyalt. A szigetország a Huawei-t az 5G hálózat építéséből kizáró államok közé tartozik.

Ha Japán képes a kínaiak nélkül kiépíteni a rendszert, akkor nekünk is tudnunk kell ugyan ezt” – nyilatkozta Berlinbe visszatérve.

Véleményével nincs egyedül. Kormánypárti képviselők egy csoport a nemzetbiztonságot és Németországdigitális szuverenitását” látja veszélyben a Huawei részvétele esetén. Nem csak kínai kémkedéstől tartanak. Szerintük Pekingből manipulálhatják a hálózatot, és ha érdekükben áll, akár blokkolhatják is azt. A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján megalapozottak tartják a félelmeket.

A kínaiakat ki kell zárni, még, ha ez drágábbá és lassúbbá is teszi a fejlesztést” – mondja Bernsteil.

A véleményét osztó konzervatív politikusok többek között arra hivatkoznak, hogy a rendszer kiépítője hozzáférést szerez valamennyi kapcsolati adathoz és lehallgathat minden beszélgetést, betekinthet minden továbbított üzenetbe.

Európai megoldás kellene

Patrick Sensburg

A CDU biztonságpolitikai kabinetjét vezető Patrick Sensburg az amerikaiaktól is tart. Véleménye szerint a telekommunikációs cégek Kínában és az USA-ban is szorosan együttműködnek a titkosszolgálatokkal. „Szigorú biztonsági követelményeket kell érvényesítnünk.”- vallja. Szerinte az Airbus mintájára a távközlés terén is egy páneurópai konszernt kellene felépíteni.

Norbert Röttgen

Hasonlóan vélekedik a törvényhozás külügyi bizottságának kormánypárti elnöke, Norbert Röttgen is: „A biztonságunkról van szó. Németországnak és az EU-nak sem szabadna spórolnia.”

A kínaiak nélkül nem megy?

A berlini kabinet pragmatikus álláspontot képvisel a Huawei-el kapcsolatban. Tisztában vannak azzal, hogy mindhárom németországi hálózatüzemeltető évek óta használja a kínai óriás technológiáját. Kevés alternatívája van a Huawei-nek. A svéd Ericsson, a finn Nokia és a dél-koreai Samsung rendelkezik még hasonló know-how-al. A Huawei azonban 31%-al piacvezető. A svédeknek 27%, a finneknek 22%, a szintén kínai ZTE-nek pedig 11% jut a tortából. A maradék 10%-on osztozik mindenki más. Az említett japán NTT tehát kishal a nagy német megbízáshoz.

Arne Schönbohm

A német Szövetségi Információtechnológiai Biztonság Hivatalának (BSI) vezetője nagy szerepet játszott a pragmatikus kormányzati álláspont kialakításban. A bonni hivatal elnöke szerint vállalhatók a kockázatok. „Szigorú biztonsági feltételeket szabtunk. Az ezeket nem teljesítő cég nem kaphatja meg a megbízást” – mondja Arne Schönbohm.

A vita nem csak az 5G hálózat kiépítését érinti. Felveti a kérdést, mennyi önállósággal és know-how-val rendelkezik a német ipar a XXI. század kulcságazataiban. Az internetes világot az amerikai cégek dominálják, a mobiltávközlésit a skandinávok mellett egyre inkább a kínaiak. És hol maradnak a németek? – teszik fel sokan a kérdést.

Amerika vádol, Kína tagad, Németország pragmatikus

Meddig tart Kína nélkül?

A Huawei következetesen tagadja, hogy együttműködne a pekingi kormánnyal ill., hogy a kínai titkosszolgálat megbízásából kémkedne. Gazdasági okokkal magyarázza a németországi tenger fontosságát: a legnagyobb európai távközlési piacról van szó. 2008 és 2018 között 26%-al 2,7 milliárd euróra emelkedett a Huawei 2550 embert foglalkoztató németországi leányvállalatának bevétele. Már most is a távközlési piac megkerülhetetlen szereplője.

Sok ország a kínai fenyegetések és válaszlépések ellenére is kizárta a Huawei-t az 5G tenderekből. Az ausztrálok annak ellenére kitartanak, hogy hirtelen a megszokottnál kétszer tovább tart, amíg a kínai hatóságok levámolják az Ausztráliából érkező importot. Az USA inkább tudomásul vette, hogy a Huawei k+f területén aktív amerikai leányvállalata masszív létszám csökkentésbe  kezdett.

James Lewis

Huawei egy országot képvisel, amelynek kormánya az elmúlt években egy totális online kontrollt épített ki, amelyben lábbal tiporják a szólásszabadságot és más alapjogokat, amelynek titkosszolgálata odahaza és szerte a világon ipari kémkedést folytat” – mondja James Lewis, a jó nevű amerikai agytröszt, a CSCI szakértője.

A berlini kormány nagyobb digitális szuverenitást és több hazai, vagy legalább európai know-how-t szeretne a területen.

„Ez nem megy egyik napról a másikra. Az 5G hálózatra inkább ma, mint holnap van szükség” – mondja a Duisburgi Egyetem telekommunikáció professzora. „Ez a hajó már elment” – teszi hozzá Torsten Gerpott.

A magyar kapcsolat

A magyar kormány évek óta jó kapcsolatot ápol nem csak a kínai vezetéssel, de a Huawei-el is. Varga Mihály pénzügyminiszter díszvendége volt a cég magyarországi piacnyitásának 10. évfordulóján. Később a kínai központba is ellátogatott. A magyar kormány nem szeretné veszélyeztetni a kínai-magyar kapcsolatokat. Ellenállni látszik a Huawei elleni nyomásnak: eddig nem zárta ki a Huawei-t az 5G tengerből.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.