Az idén az albérletek átlagárai nem emelkedtek, ha változásról beszélünk, a zuhanás, a csökkenés volt a jellemző. A tavalyi már ereszkedő albérleti díjak a koronavírus hatására még inkább visszaestek. Sok városban olcsóbbak lettek az albérletek, de a statisztika azt mutatja, nem minden régióközpontban estek az árak.
Budapesten töretlenül ereszkednek a bérleti díjak
Az Ingatlannet.hu elemzése szerint hazánk hét régióközpontja közül csupán kettőben lettek olcsóbbak tartósan az albérletek átlagárai. Az egyik nagyváros, ahol folytonos volt az átlag bérleti díjak csökkenése, nem más, mint Budapest. A fővárosban kivehető lakások januári 3700 forintos átlagára novemberre 3200 forintra esett vissza, vagyis idén 17 százalékkal váltak olcsóbbá a fővárosi albérletek. Budapesten ilyen alacsony albérleti díjjal utoljára 2018 elején találkozott az ingatlanportál csapata.
Budapest mellett Székesfehérváron is alacsonyabb bérleti díjért cserébe kínálják kiadásra a tulajdonosok lakásaikat. Fejér megye székhelyén viszont a fővárossal ellentétben csak júliustól kezdődően indultak meg a bérleti díjak a lejtőn. Egészen pontosan a székesfehérvári albérletek júliusi átlag 2500 forintos díja novemberre 2000 forintra süllyedt. A változás mértéke így 25 százalékos.
A régióközpontok többségében visszatértek a januári árak
Budapestet és Székesfehérvárt leszámítva az összes régióközpontban a januári átlagár köszöntek vissza novemberben. Közöttük azért mégis tehetünk különbséget, ugyanis valahol egész évben stagnálás volt a jellemző és a csökkenésnek jele sem volt.
Győrben, Debrecenben, Pécsen és Szegeden 2020-ban végig egy árszínvonalon mozogtak az albérletek átlagos négyzetméter árai. Debrecenben 2300 forint, Győrben 2200 forint, Pécsen 2100 forint, Szegeden pedig 2000 forint körül alakult egyetlen négyzetméter átlagára.
Borsod-Abaúj-Zemplén megye székhelyén, Miskolcon pedig nagymértékű áresést tapasztalhattunk idén, azonban ez csak májusig tartott. A tavasz óta tartó drágulás eredményeképpen a miskolci lakásokat novemberben átlagosan 1900 forintos áron kínálták kiadásra a tulajok.
Összességében…
Azokban a régióközpontokban (Budapesten és Székesfehérváron), ahol tartósan olcsóbbak lettek a kiadó albérletek átlagárai, ott olyan látványos volt az áresés mértéke, hogy a bérlők nagy valószínűséggel meg is érezték a pénztárcájukon.
Az Ingatlannet.hu ügyvezetője, Csapó Gergely azt is megjegyezte, hogy az érmének két oldala van. Az albérletpiacon érvényesülő trendek – mint például a koronavírus-hatás miatt bővülő kínálat – egyértelműen a bérlőket hozzák kedvező pozícióba. Ezek az ‘erőviszonyok’ azonban a bizonytalan helyzet visszavonulásával változást irányába hatnak.