A sok száz milliárd eurós konjunktúra csomagok nélkül még nagyobb lenne a recesszió. A berlini kormány mellett működő Gazdasági Szakértők Tanácsa (GSzT) óva int az állami kiadások visszafogásától, unortodox eszközök bevetését javasolja.
Az államadósság nem számít, spórólni tilos
Az öt fős független szakértői testület elemzéseiben általában takarékosságra inti a kormányt. A grémium vezetője, Lars Feld a költségvetési adósságplafon 2009-es alaptörvényben rögzítésének ötletgazdái közé tartozik. Napjainkban azonban minden idők legnagyobb gazdasági válsága fenyeget. A GSzT friss konjunktúra prognózisa a háború utáni legnagyobb, 6,5 százalékos recessziót jósolja Németországban.
A helyzet olyan rendkívüli, hogy a máskor szigorú költségvetési politikát ajánló testület is unortodox eszközöket javasol. „Egy költségvetési kiigazításnak még 2021-ben is aránytalanul súlyos gazdasági következményei lennének” – áll a jelentésben.
„Adó- és járulékemelés fel sem merülhet. Már az ötlet tovább rontaná a vállaltok és lakosság hangulatát. Fokozná a recessziót” – mondta a testület egyik tagja, Veronik Grimm az 1963 óta minden évben közzétett konjunktúraelemzés 2020-as kiadásának bemutatásakor.
XXL-pénzosztás
A német kormány a korona-válság kezdete óta a gazdaságélénkítés szellemében cselekszik. Egymást érik a sok milliárdos hitel és garanciavállalási programok, valamint a segély és konjunktúra csomagok. A legutóbbi, átfogó élénkítő csomag összvolumene 130 milliárd euró, amivel a 2020-as költségvetés kiadási főösszege harmadával emelkedett.
Mindez a költségvetési hiány és az államadósság drasztikus megugrásához vezetett.
A törvényhozás már a válság kezdetén felfüggesztette az adósságplafon-szabály alkalmazását. Ez a konzervatív kormánypártok (CDU/CSU) soraiban ellenállásba ütközött. Mindenekelőtt a CDU frakció vezetője, Ralph Brinkhaus és a bajor miniszterelnök, Markus Söder (CSU) szállt síkra a mellett, hogy ha meg is emelik, hagyják érvényben az alkotmányos adósságféket.
„Rossz üzenet lenne. Nyugtalanságot keltene a gazdasági szereplők körében” – mondta a GSzT elnöke, Lars Feld az elemzés bemutatásakor. A testület egy másik tagja, Volker Wieland azonban hozzátette, hogy „a szabály eddig beváltotta a hozzá fűzött reményeken, ezért a gazdasági helyzet normalizálódásával újra hatályba kell helyezni”.
A ’V’ a vártnál is mélyebb lesz
A testület reménye szerint az élénkítő programok lerövidítik a recessziót. Várakozásuk szerint a GDP egy mély ’V’-t fog leírni: A nagy zuhanást rövid idő után gyors növekedés fogja követni. Az idei 6,5 százalékos zsugorodás után 2021-ben 4,9 százalékos bővülés jöhet.
A GSzT márciusban kiadott rendkívüli konjunktúra prognózisában még kisebb visszaesést prognosztizált. Az öt szakértő azonban nem számított arra, hogy a gazdaság mesterséges kómában tartása közel két hónapig fog tartani. „Sok országban a németnél is szigorúbbak voltak a korlátozások és még hosszabb ideig tartottak, ezért a válság a feltételezettnél erősebben hat ki az exportra” – áll a friss jelentésben.
A Németország számára legfontosabb kiviteli piacokon a hazainál is súlyosabb, az USA-ban 6 százalék feletti, a franciáknál, az olaszoknál és a spanyoloknál 11-12 százalékos GDP visszaesést vár az öt szakértő.
Jó ötletek, de nem csodaszerek
A testület a kormánynál pesszimistább a június elején bejelentett átfogó élénkítő csomag hatásait illetően. Szerintük a 130 milliárdos program legnagyobb tétele, a 3 százalékos áfa-csökkentést csak 50 százalékban fogják átadni a kereskedők a lakosságnak. Ennek ellenére jó intézkedésnek tartják: „Az árak a vártnál kisebb mértékben fognak csökkenteni, de javítani fogja a lakosság fogyasztási kedvét és növelni az adómérséklést részben maguknál tartó cégek likviditását.”
A jelentés jónak tartja a csomag többi elemét is. E mellett üdvözli, hogy az autógyártók nyomása ellenére a kormány nem minden jármű, csak az alternatív meghajtásúak vásárlását fogja támogatni. A GSzT tagjai az általános vásárlási prémium leghangosabb ellenzői közé tartoztak.
Kalapáccsal menni a porcelánnak
Volker Wieland a program bemutatásakor kifejezetten megszólította a kormányon lévő szociáldemokratákat (SPD) és az ellenzéket: „Bármilyen adóemelés ötlete, legyen szó akár csak a szűk réteget érintő luxusadóról, úgy törné darabokra az élénkítő programok törékeny hangulatjavító hatását, mint kalapácsütés a porcelánt.”