Kezdőlap Gazdaság Otthon Start programmal nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése
No menu items!

Otthon Start programmal nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése

Illusztráció: Bigstock

Az Otthon Start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa és általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése – mondta Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón csütörtökön.

A miniszter a kormány előző napi ülésén született döntést részletezve elmondta: nincs korhatár, mindenkire vonatkozik a lehetőség, akinek nincs és nem volt ingatlana, és lakóingatlanban 50 százaléknál nagyobb részesedéssel még nem rendelkezett. A szeptembertől induló programhoz nem kapcsolódik sem házasságkötési, sem gyermekvállalási kötelezettség, de legalább kétéves magyarországi TB-jogviszonnyal kell rendelkezni.

Államilag jelentős kamattámogatással segítik a kölcsönt: a maximálisan felvehető 50 millió forintos hitel a futamidő végéig fix háromszázalékos kamattal vehető fel maximum 25 évre. Az önrész a lehető legkevesebb, 10 százalékos – ismertette.

Gulyás Gergely elmondta: két árkorlát van, az egyik a száz millió forint, ugyanis nem a luxusingatlanok megvásárlását kívánják segíteni, illetve a négyzetméterár esetében – mind lakás, mind ház esetében – másfél millió forint a határ. Megjegyezte: nemcsak Budapesten, hanem számtalan megyei jogú városban az ingatlanárak jelentősen megemelkedtek és új építésű ingatlanok – még külvárosban és a lehető legolcsóbb esetben – sem kaphatóak 1 millió forintos négyzetméter ár alatt, másfél millió forint alatt viszont már igen. A kölcsön más hitelprogrammal együtt is felvehető, attól, hogy valaki csokot igényel, ha megfelel a feltételeknek, a háromszázalékos kedvezményes Otthon Start hitelt is felveheti.

Ismertette a havi törlesztőrészlet alakulását is: ha valaki 20 millió forintot vesz fel a leghosszabb, 25 éves futamidőre, akkor 94 ezer forinttal kell számolni. Ha ez 25 millió forint, akkor 118. 500 forinttal, 30 millió forintnál 142 ezer forinttal, 40 millió forintnál 190 ezer, és 50 millió forintnál 237 ezer forint a törlesztőrészlet a leghosszabb futamidő esetén.

Ha az átlagos banki törlesztőrészletet nézik, akkor az 20 millió forint felvétele esetén nem 94 ezer, hanem 157 ezer forint lenne, 25 millió forintnál 118 500 forint helyett 196 ezer forint, 30 milliónál 142 ezer forint helyett 236 ezer forint, 40 millió forintnál a 190 ezer forint helyett 315 ezres havi törlesztőrészlet lenne, és 50 millió forintnál, aminél a 3 százalékos támogatott fix kamattal 237 ezer forint a törlesztőrészlet, 393 ezer forint lenne a banki törlesztőrészlet – mutatott rá.

Kitért arra, hogy Magyarországon kifejezetten magas az ingatlantulajdon aránya: a 40 év felettiek nyolcvan százaléka saját tulajdonú ingatlanban él, de a 18-40 év közöttieknél ez az arány csupán 40 százalék.

Szólt arról is, hogy a bankszövetséggel a részleteket megtárgyalták, a bevezetésről az elfogadás után még külön fognak tárgyalni, de a bankszövetség ismeri a javaslatokat. Rámutatott: a magyar bankszektor készen áll arra, hogy a lehető leggyorsabban, és reményeik szerint a legegyszerűbben szerződjön. Az általános hitelfelvételi szabályok jelentenek korlátot, a hitelképességet a bankok vizsgálni fogják.

A miniszter felidézte, hogy már a miniszterelnöki évértékelőn szó volt a Demján Sándor Program részeként az otthonteremtés, otthonfelújítás, lakhatás kérdésköréről, azzal, hogy a kormány ezekre külön-külön programokat fog indítani. A 21 pontból ebbe a körbe tartozott a megfelelő számú és minőségű kollégiumi férőhely biztosítása.

Továbbra is az a terv, hogy 17 ezer kollégiumi férőhely jöjjön létre. A Vidéki Otthonfelújítási Program elindult, a Széchenyi Pihenőkártyára érkező juttatások 50 százalékát lakásfelújításra is fel lehet használni. Szintén ebbe a körbe tartozik a munkáltató által adókedvezménnyel, a munkavállalónak adható lakhatási támogatás, az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó kedvezményes 5 százalékos áfakulcs, illetve a bankok által vállalt önkéntes lakáshitel kamatplafon, ami 5 százalék – sorolta.

Megnézték a regionális összehasonlítást, a fővárosi lakáspiacokat, és az mondható, hogy Budapesten az árak növekedése, függetlenül ettől a támogatott hiteltől, amúgy is várható; Bukarest fölött vagyunk jelentősen, de Varsóban és Pozsonyban is magasabbak az egy négyzetméterre jutó árak, mint Budapesten, Prágában pedig több mint kétszeresek az árak – mondta Gulyás Gergely.

Gulyás Gergely elmondta: két árkorlát van, az egyik a száz millió forint, ugyanis nem a luxusingatlanok megvásárlását kívánják segíteni, illetve a négyzetméterár esetében – mind lakás, mind ház esetében – másfél millió forint a határ-közölte az MTI.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Újabb földgázvásárlási szerződést írunk alá

Ma egy újabb hosszú távú földgázgázvásárlási szerződést írunk alá. Ez lesz a leghosszabb távú nyugati irányú földgázbeszerzési szerződésünk - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedd reggel a Facebookon.

Augusztusban a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket átlagosan 4,3 százalékkal haladták meg

2025. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 4,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Júliushoz viszonyítva átlagosan nem változtak az árak - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Nő a drágább ingatlanok aránya a budapesti lakáspiacon

A budapesti lakáspiacot egyre nagyobb arányban uralják a drágább ingatlanok, a 25 millió forint alattiak szinte teljesen eltűntek a kínálatból.

Kelet-Európába érkeznek a biztonságpolitikai innovációk

Ősszel két jelentős biztonságipari csúcstalálkozónak ad otthont a térség: október 8–9-én Skopjében rendezik meg a 10. Adria Security Summitot, november 5–6-án pedig Bukarest látja vendégül először a Romanian Security Summitot. A rendezvények célja, hogy bemutassák a legújabb biztonságtechnológiai és kiberbiztonsági megoldásokat, valamint előmozdítsák a fenntartható városfejlesztést.
Hirdetés

Hírek

Újabb földgázvásárlási szerződést írunk alá

Ma egy újabb hosszú távú földgázgázvásárlási szerződést írunk alá. Ez lesz a leghosszabb távú nyugati irányú földgázbeszerzési szerződésünk - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedd reggel a Facebookon.

Augusztusban a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket átlagosan 4,3 százalékkal haladták meg

2025. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 4,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Júliushoz viszonyítva átlagosan nem változtak az árak - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Nő a drágább ingatlanok aránya a budapesti lakáspiacon

A budapesti lakáspiacot egyre nagyobb arányban uralják a drágább ingatlanok, a 25 millió forint alattiak szinte teljesen eltűntek a kínálatból.

Öt lövés, három gumiabroncs, nulla kifogás – jótékonysági kihívás ismert focistákkal

A sport összetartó erejét és a társadalmi felelősségvállalás fontosságát...

Magyarország több erősségére támaszkodhat a mesterséges intelligencia területén

Magyarország több erősségére is támaszkodhat a mesterséges intelligencia (AI) területén: a fejlett infrastruktúra egyedülállónak számít, a lakosság digitális képességei fejlődnek, a high-tech export pedig versenyképes.

MNB: a stabilitásorientált monetáris politika támogatja a növekedést

A jelenlegi, kereskedelmi és geopolitikai feszültségekkel terhelt bizonytalan világgazdasági környezetben továbbra is stabilitásorientált monetáris politikára van szükség - jelentette ki Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, aki részt vett a Nemzetközi Fizetések Bankjának (BIS) kétnapos ülésén Bázelben.

Az Otthon Start beindította a piacot, de a trükközőket is

Az Otthon Start lakáshitelprogram szeptemberi indulásával nemcsak a kereslet nőtt meg ugrásszerűen, hanem megjelentek az eladók trükközései is. A fix 3 százalékos kamattal kínált hitel miatt sok eladó mesterségesen emeli az árakat, vagy külön számolja el a konyhabútort, garázst, hogy papíron megfeleljen a feltételeknek. Zámbori Bíró Tamás, a Banknavigator.hu kommunikációs-pénzügyi szakértője szerint ezek a gyakorlatok bár nem feltétlenül törvénysértők, a program szellemiségét sérthetik.

A kormány elkötelezett a fiskális fegyelem fenntartása mellett

Figyelembe véve az év első felében a költségvetésen kívül érkezett 535,1 milliárd forint közvetlen agrártámogatások visszatérítéseit is, 2025 első nyolc hónapjában összesen már 971,9 milliárd forint uniós forrás érkezett Magyarországra,
Hirdetés

Gazdaság

Az Otthon Start indulása miatt is új MNB szabályok az ingatlan- és jelzáloghitelpiacon

A Magyar Nemzeti Bank a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan átfogóan áttekintette a hazai ingatlan- és jelzáloghitelezést érintő makroprudenciális eszközeit (vagyis azokat a szabályokat, amelyek...

Az egészségpénztár is segítheti az iskolakezdést

A szolgáltatás mostantól az éven belül bármikor igényelhető, megszűnt az a szabály, hogy a vásárlási számlát csak a tanév kezdete előtt, illetve a vége után legfeljebb 15 nappal állíttathatták ki.

Bővül a Magyar Államkincstár online állampapír-értékesítése

Új, azonnali és biztonságos fizetési lehetőséggel bővül a Magyar Államkincstár online értékesítési rendszere: a WebKincstárban és a MobilKincstárban mostantól QVIK fizetéssel is vásárolhatnak állampapírt az ügyfelek.

Kamatdöntés – Egyhangúlag szavazott az alapkamatról az MNB Monetáris Tanácsa júliusban

A július 22.-i döntés alapján a jegybanki alapkamat 6,50 százalék maradt.