A nyár végéig kitarthat a mérsékelt forintárfolyam, a világpiacnak jót tesz, hogy a nyár miatt Trump elnök kevésbé aktív, bár az Irán elleni szankciók hatására még emelkedhet az olaj és az üzemanyag ára – összegez Németh Dávid, a KH Bank vezető elemzője.
A forint szempontjából meghatározó, hogy a jegybank kamatdöntései azt mutatják, a jegybank nem érdekelt a forint erősödésében – ezért nem is történt kamatemelés. A forint némi magára találásában szerepet játszott a lengyelországi legfelsőbb bírósági események kapcsán kialakult helyzet rendeződése, amelyre a piac a zloty erősödésével reagált, kedvező hatást gyakorolva a régió többi valutájára.
Újabb tényező a nagy nyári uborkaszezon, ilyenkor a régiós valuták hajlamosak erősödni.
Ennek is eredménye, hogy a forint a korábbi, 330 feletti euro árfolyamról a 320 körüli szintre erősödött, ami azonban így is távol van a tavaszi 305-315-es szinttől.
A régiós valuták erősödését segítette az is, hogy egy ideig úgy tűnt, a Bank of England kamatemelésével folyamatos erősödés elé nézhet a font, ám ez a remény szertefoszlott. Miután a brit jegybank a Brexit népszavazás idején 0,25 századdal csökkentette a font kamatát, a brit valuta most először el az azóta legmagasabb, 0,75 százalékos szintet. Az erre fellelkesedett piacok bizakodását viszont hamar letörte a jegybank elnöke, aki a döntést követő sajtótájékoztatón laza hangnemben arról beszélt, hogy a kamatemelés folyamata lassú lesz és attól is függ, miként alakul a kilépéshez kötődő EU-s megállapodás – ami egyre inkább távolodni látszik. Ezt a megnyilvánulást pedig hamar a font árfolyamának gyengülésével büntették a piacok.
A korábbi eladási hullámból a nemzetközi tőzsdék magukhoz tértek és a bíztató vállalti jelentések is az optimizmust erősítették, az olajár pedig konszolidálódott. A korábban tesztelt 80 dolláros sávot nem tudta felfelé áttörni, a jelenlegi 70-75 dolláros sáv fenntartását segítheti az erős globális kereslet és a készletek alacsony szintje. A legnagyobb kérdés, milyen hatása lehet a Trump elnök által aláírt, kedden életbe lépett Irán elleni szankcióknak, és csatlakozik-e hozzá a többi nagyhatalom. Ha ezeknek nem lesz érdemi hatása, Magyarországon is azzal számolhatunk, hogy a jelenlegi szinten maradhat az üzemanyag ára.
Ami a forint közeljövőjét illeti, a vezető elemző szerint a külföldre utazók a nyár végéig még a jelenlegi 320 körüli árfolyammal számolhatnak, ami akár 319-ig is lecsökkenhet.
Kérdés, mi várhat a forintra, amikor ősszel úgymond visszatérnek a piacok. A lengyel, a cseh jegybank már döntött a kamatemelésről – igaz a román jegybank a várakozások ellenére hétfőn szinten hagyta a kamatot – a Magyar Nemzeti Bank rövid távon még semmiféle jelzést nem adott az esetleges monetáris szigorításra, kamatemelésre. A történelmi árfolyamgyengülés idején sem lépett. Az alacsony kamatkörnyezet fenntartása érdekében nem akarta az esetleges kamatemeléssel 310 forintra erősíteni az árfolyamot.
A várható árfolyam szempontjából az ősz fő kérdésének tekinthető, hogy miként alakul a három legfontosabb tényező: a gazdasági növekedés, az infláció, és erre miként reagál az MNB.
A gazdasági növekedés egyértelműen stabil, a fogyasztás növekszik, az építőipar lendületben van, az export növekszik. Az infláció ugyan emelkedik – erről a szerdai bejelentés adhat pontosabb képet – de ha a tarthatónak tűnő 4 százalékos gazdasági növekedés fennmarad, az infláció is kezelhetőnek tűnik. Ebben a környezetben valószínűleg a jegybank sem változtat az exportot és az alacsony hazai kamatkörnyezetet egyszerre támogató politikáján.