Kezdőlap Cégvilág PM: a gazdaság fehérítése fedezi az adócsökkentést
No menu items!

PM: a gazdaság fehérítése fedezi az adócsökkentést

Az adócsökkentés legbiztosabb fedezetét a gazdaság fehérítése jelenti. A gazdaság fehéredéséből fakadó pénzeket adócsökkentésre fordította a kormány, így a GDP 2 százalékának megfelelő összeggel csökkentette az adózás mértékét. Ezt  Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium (PM) adóügyekért felelős államtitkára jelentette ki.

Budapesten a Nézőpont Intézet “A gazdaságfehérítés sikerei Magyarországon” címmel rendezett konferenciáján az államtitkár kiemelte: 2017-ben Magyarország volt az Európai Unió legnagyobb adócsökkentője, az Eurostat adatai szerint ugyanis itt csökkent a legnagyobb mértékben a GDP-arányos adóterhelés.

Izer Norbert

Az államtitkár közölte: az adóeltitkolás visszaszorításában elért magyar eredmények világszerte példaértékűek, számos ország tanulmányozta már a kormány gazdaságfehérítő intézkedéseit, így az online számlázást, az online pénztárgépeket vagy a közúti áruszállítás ellenőrzésének online rendszerét, az ekáert (elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer).

Izer Norbert jelezte: az online pénztárgépek bevezetése óta Magyarországon öt év alatt 12 százalékponttal csökkent az úgynevezett áfa-adórés, azaz a beszedhető és a ténylegesen beszedett áfa közötti különbség.

Az államtitkár elmondta, hogy a gazdaságfehérítő intézkedések öt év alatt, 2014-től  2018 végéig, 1400 milliárd forint bevételt eredményeztek a magyar költségvetésnek.

Kiemelte: számos magyar online “találmány” biztosítja azt, hogy az adóhivatal most már olyan gazdasági szereplőktől is beszedi az adót, akik korábban a fekete- vagy a szürkezónában ténykedtek. Hozzátette: a digitalizáció egyre nagyobb segítséget jelent az adóelkerülőkkel szemben.

Izer Norbert kitért arra is, hogy az adóhivatalhoz naponta átlagosan 10 millió nyugta adatai futnak be, amelyek nemcsak az ellenőrzésre történő kiválasztást segítik, hanem a végrehajtást is sokkal hatékonyabbá teszik. Az online adatokból az is látszik, hogy mennyi pénz van a nagy tartozást már hosszú ideje nem rendező vállalkozók kasszájában.

Közölte: jelenleg 212 ezer online kassza üzemel, a bővítés szükségességét jól szemlélteti a forgalmi adatok megugrása. Míg 2016-ban a pénztárgépek rögzítette éves forgalom 9780 milliárd forint volt, 2017-re – az újabb szektorok bevonását követően – már mintegy 11 ezer milliárd forintra nőtt.

Amíg az online pénztárgépek a fekete értékesítést akadályozhatják meg, addig az ekáer annak szabhat gátat, hogy a kereskedők igazolatlan eredetű, és így szükségképpen adózatlan árut szerezzenek be, és adják tovább ügyfeleiknek, vagy éppen fiktív árukereskedelem után igényeljék vissza az áfát – hangsúlyozta az államtitkár.

Az államtitkár rámutatott: olyan adószerkezet-átalakítást valósított meg a kabinet, amellyel a GDP 2 százalékának megfelelő összeggel csökkent az adóterhelés. Hozzátette: a kormány az elmúlt években a gazdaság fehéredéséből fakadó pénzeket adócsökkentésre tudta fordítani.

Elmondta: az országban a GDP-arányos adócentralizáció 2017-ben 38,4 százalék volt, egy évvel korábban 39,3 százalékot ért el, míg az Európai Unióban 39,9 százalékról 40,2-re nőtt.

Izer Norbert kiemelte: a fekete- és szürkegazdaság méretének további csökkentésével meglesz a tér a további adócsökkentésre. Jelezte: a terv az, hogy 2021-ben már a NAV készítse el a vállalkozások járulékbevallását, mert minden adat az adóhivatal rendelkezésére állhat.

Mráz Ágoston

Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója elmondta: az intézet feketegazdasággal kapcsolatos felmérése szerint jelentősen javult a lakosság adózáshoz való viszonya az elmúlt tíz évben.  A javulás ellenére néhány ágazatban még mindig szükséges a szürkegazdaság elleni célzott, erőteljes fellépés.

A magyarok elsősorban az építőipar (50 százalék), az ingatlanügyek intézését (32 százalék), a vendéglátó szolgáltatások területét (29 százalék) és a használt gépjárműforgalmazást (27 százalék) tartják a fekete- és szürkegazdaság szempontjából a legfertőzöttebb ágazatnak.

Az igazgató jelezte: a kormány kedvező adópolitikája és gazdaságfehérítő intézkedései ellenére tíz év alatt megduplázódott a  készpénzállomány, amely a szürke- és feketegazdaság fő forrása és eszköze.

Kiemelte: a kitűzött “hófehér gazdaság” elérése csak a készpénzállomány drasztikus csökkentésével érhető el.

Jó jel, hogy a magyar lakosság 47 százaléka gyakrabban használja bankkártyáját, mint öt évvel ezelőtt.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Így készül Bécs a szilveszterre

A Városháza téren felállított nagyszínpadon bemutatott "Best of Eurovision" show, valamint az éjfélkor elindított "Eurovision Countdown Clock" visszaszámláló óra látványos gesztus, de egyben világos üzenet is: az Eurovíziós Dalfesztivál egy teljes évre kiterjedő városstratégiai projekt.

Vaddisznók a városban: ki fizet, ha kárt okoznak?

A Bank360 kérdésére a biztosító azt is elárulta, hogy az elmúlt 3-5 évben a vadállatok által okozott károk száma nagyjából stagnált, leszámítva két kiugró évet, 2022-őt és az idei évet, amikor is nagyjából másfélszer annyi káresemény történt, mint előtte általában.

Fényfüzéreket és karácsonyi dekorációs eszközöket vizsgáltak

Díszvilágítási füzéreket, valamint karácsonyi dekorációs villamossági termékeket vizsgált a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság akkreditált laboratóriuma: az 58 különböző féle termékből 56 bizonyult veszélyesnek.

NAV: jövőre megduplázódik a családi adókedvezmény

A kedvezmény igénybevételéhez január első napjaitól elérhető az adóelőleg-nyilatkozat, amit legegyszerűbben elektronikusan, az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) lehet beadni, de papíron is leadható a munkáltatónál, kifizetőnél.
Hirdetés

Hírek

Így készül Bécs a szilveszterre

A Városháza téren felállított nagyszínpadon bemutatott "Best of Eurovision" show, valamint az éjfélkor elindított "Eurovision Countdown Clock" visszaszámláló óra látványos gesztus, de egyben világos üzenet is: az Eurovíziós Dalfesztivál egy teljes évre kiterjedő városstratégiai projekt.

Vaddisznók a városban: ki fizet, ha kárt okoznak?

A Bank360 kérdésére a biztosító azt is elárulta, hogy az elmúlt 3-5 évben a vadállatok által okozott károk száma nagyjából stagnált, leszámítva két kiugró évet, 2022-őt és az idei évet, amikor is nagyjából másfélszer annyi káresemény történt, mint előtte általában.

Fényfüzéreket és karácsonyi dekorációs eszközöket vizsgáltak

Díszvilágítási füzéreket, valamint karácsonyi dekorációs villamossági termékeket vizsgált a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság akkreditált laboratóriuma: az 58 különböző féle termékből 56 bizonyult veszélyesnek.

NAV: jövőre megduplázódik a családi adókedvezmény

A kedvezmény igénybevételéhez január első napjaitól elérhető az adóelőleg-nyilatkozat, amit legegyszerűbben elektronikusan, az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) lehet beadni, de papíron is leadható a munkáltatónál, kifizetőnél.

Nagy év végi hajrá várható a bankfiókokban és a földhivatalokban!

Fontos, hogy az igazgatási szünet nem számít bele az ingatlanügyi és egyéb földhivatali eljárások ügyintézési határidejébe.

Ponthatármentes oktatás: 3000 magyar diák tanul Pozsonyban

Az intézmény 2021-ben indult 23 fővel, mára pedig a legtöbb magyarországi diákot képző külföldi egyetemmé vált. A hallgatók többsége munka mellett tanul, a képzés gyakorlatorientált, a diploma pedig kizárólag teljesítmény alapján szerezhető meg.

BÉT – a magyar tőzsde enyhén felülteljesített az európai piacokhoz képest, újabb csúcson a BUX

A részvénypiac forgalma 10,7 milliárd forint volt, a vezető részvények vegyesen teljesítettek az előző napi záráshoz képest.

A tudatos tervezés és a technológiai hatékonyság éve lesz 2026 az építőiparban

A társaság 2025-ben 146 sikeres szerződéskötéssel zárta az évet, ami 27 százalékos növekedés az előző évhez képest.
Hirdetés

Gazdaság

Készpénzmentes üzletek: lehetőség vagy vállalati kockázat?

A kereskedelemben egyre erősebben jelenik meg a készpénzmentes működés felé való elmozdulás, amelyet egyszerre mozgatnak technológiai újítások, vásárlói igények és vezetői döntések. A CMO...

NGM: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil

Októberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 339,0 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 427,0 milliárd forintos hiánnyal.

10 újdonság, amit a magyar revolutosok megkaphatnak a közeljövőben

Érkeznek a hírek a sajtóban arról, hogy a Revolut megnyitotta a magyarországi fióktelepét. De azt már kevesen tudják, hogy az jogilag már évek óta...

Nem a párna a pénz legjobb helye az inflációban

Akciós bankbetétekkel rövid távon is kivédhető a pénzromlás