Kezdőlap Gazdaság PM: kiegészítő nyugdíjemelés jöhet a nyáron
No menu items!

PM: kiegészítő nyugdíjemelés jöhet a nyáron

Illusztráció: MTI/Varga György

Pótlólagos nyugdíjemelést hajthat végre a kormány a vírushelyzet miatt – mondta a Pénzügyminisztérium parlamenti ügyekért felelős államtitkára.

Tállai András a Magyar Nemzetnek elmondta: az infláció a tervezett 3 százalék helyett jelenleg 3,6 százalék, ezért a költségvetési törvény módosítása nyomán 0,6 százalékos évközi kiegészítő nyugdíjemelés jöhet. Ezzel a 2,5 millió nyugdíjas összesen 26 milliárd forinthoz jutna.

Az infláció alakulásától függően novemberben újabb kiegészítés is járhat – tette hozzá az államtitkár.

A nyugdíjak minden januárban az infláció előző évben megbecsült mértékével nőnek, ha azonban a pénzromlás év közben végül nagyobb mértékű lesz a tervezettnél, nyugdíj-kiegészítés jár – emlékeztet a lap. A különbözet januárig visszamenőleg illeti meg a jogosultakat, akik ezt rendszerint novemberben, egy összegben kapják kézhez.

Az idei költségvetési törvény módosításáról szóló, a napokban benyújtott javaslat azonban új menetrendet vetít előre erre az évre.

Tállai András

Tállai András kifejtette: az év elején három százalékkal emelkedtek a nyugdíjak, mert a múlt évben még arra lehetett számítani, hogy ekkora lesz idén az infláció. Jelenleg azonban ennél nagyobb, 3,6 százalékos a pénzromlás.

Kiemelte: a járvány új viszonyokat teremtett, és ebben a helyzetben a kormány minden lehetséges eszközzel igyekszik segíteni a nyugdíjasokat. Ezért a költségvetési módosító javaslat már év közben jelzi, hogy 3,6 százalékra növelhető az év elejétől járó nyugdíjemelés mértéke.

Az előterjesztés értelmében már nyár elején egy összegben megkapnák az érintettek az első hónapokra járó, 0,6 százalékos kiegészítő emelést, azután pedig ennyivel több lenne a havi juttatás.

A kiegészítő nyugdíjnövelés átlagosan nagyjából évi tízezer forintot jelent – jelezte az államtitkár.

Nagyításért KLIKK a grafikonra

Ha az infláció 3,6 százaléknál is nagyobb lenne, Tállai András elmondása szerint a hagyományos, törvényben rögzített menetrend lépne életbe. Ez azt jelenti, hogy a nyár végén a kormány újra megvizsgálja az infláció alakulását, és ha a várható éves mérték meghaladná a 3,6 százalékot, a nyugdíjasok a különbözetet – ahogy eddig – novemberben, januárra visszamenőleg egy összegben kapnák meg.

Tállai András emlékeztetett arra, hogy megkezdődött a 13. havi nyugdíj visszaállítása: az idén negyedhavi nyugdíjat kaptak a jogosultak, jövőre pedig már félhavi juttatással számolhatnak. Az – évközi nyugdíjemeléssel felérő – előre hozott kiegészítés is azt a célt szolgálná, hogy a nyugdíjasok minél könnyebben túlléphessenek a járványidőszakon – mutatott rá.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Pancsoljon vagy gördeszkázzon az atombunkerben Helsinkiben

A föld alatti víziparadicsom az Itäkeskus Fotó: aquamagazine.com Helsinki első...

Linamar vezér: a közszféra a kanadai termelékenység legnagyobb fékje

Linda Hasenfratz, a Linamar Corporation elnök-vezérigazgatója Fotó: country93.ca Kanadában évek...

Sokba kerülnek az új ügyfelek: egyre több ajándékpénzt fizetnek a bankok

Egyre többször honorálják a termékeik igénybevételét ajándékpénz adásával a pénzintézetek, néhány napon belül a személyi kölcsönöknél is két újabb szereplő állt be az egyszeri jóváírást adó pénzügyi szolgáltatók sorába

Ne maradjon le, bárki elmondhatja a véleményét az e-számla koncepcióról

A ViDA-csomag fő célja az áfacsalások visszaszorítása és a gazdaság digitalizációjának előmozdítása. A hazai megvalósítás koncepciójának kidolgozása hónapok óta zajlik.
Hirdetés

Hírek

Sokba kerülnek az új ügyfelek: egyre több ajándékpénzt fizetnek a bankok

Egyre többször honorálják a termékeik igénybevételét ajándékpénz adásával a pénzintézetek, néhány napon belül a személyi kölcsönöknél is két újabb szereplő állt be az egyszeri jóváírást adó pénzügyi szolgáltatók sorába

Ne maradjon le, bárki elmondhatja a véleményét az e-számla koncepcióról

A ViDA-csomag fő célja az áfacsalások visszaszorítása és a gazdaság digitalizációjának előmozdítása. A hazai megvalósítás koncepciójának kidolgozása hónapok óta zajlik.

Visit Hungary: csaknem 80 elismerést adtak át a Virágos Magyarország díjátadóján

Az Év óvodakertje elismerést a Budapest XXII. Kerület Egyesített Óvoda nyerte el, a Virágos városi- és faluséták kategória idei díjazottja pedig Miskolc.

Hó, jég, dugó: így készülhetünk a reptéri ünnepi rohamra

A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér kapacitása évek óta nem tud lépést tartani a forgalom növekedésével. A téli szezonban naponta több tízezer utas érkezik vagy indul útnak, miközben a parkolóhelyek száma szinte változatlan.

Példátlan beruházási hullám indult: ezermilliárdokat tolnak a magyar agráriumba

Folyamatosan érkeznek a régóta várt támogatói okiratok a KAP ST pályázatokban érintett agrártermelők és élelmiszeripari szereplők felé.

Megalakult a Magánegészségügyi Szakmai Koordinációs Testület

Megalakult a Magánegészségügyi Szakmai Koordinációs Testület, amely intézményes keretet biztosít a szektor továbbfejlesztéséhez és a szereplők közötti összehangolt együttműködéshez.

KSH: a beruházások teljesítménye 2025 III. negyedévében 3,8 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál

A beruházások csökkenéséhez a legnagyobb mértékben a szállítás, raktározás, valamint a feldolgozóipar gazdasági ág járult hozzá.

MNB: új alelnöke lehet a Magyar Nemzeti Banknak

Banai Péter Benő AZ MNB: új alelnöke lehet .

Gazdaság

10 újdonság, amit a magyar revolutosok megkaphatnak a közeljövőben

Érkeznek a hírek a sajtóban arról, hogy a Revolut megnyitotta a magyarországi fióktelepét. De azt már kevesen tudják, hogy az jogilag már évek óta...

Nem a párna a pénz legjobb helye az inflációban

Akciós bankbetétekkel rövid távon is kivédhető a pénzromlás

Óvatosan fektetnek be a magyarok, a pénzügyi műveltség és a digitális bizalom erősítésre szorul

Az XTB egy nemzetközi befektetési applikáció, amelynek világszerte több mint 2 millió felhasználója van. A befektetési szolgáltató XTB csoport több mint 1300 munkavállalót foglalkoztat.

Kamatot csökkentett a Fed

Ezenkívül a központi bank úgy döntött, hogy december 1-jén befejezi az összes értékpapír-állományának csökkentését.