Kezdőlap Világgazdaság Repubblica: „A karantén megakadályozza a gazdasági összeomlást”
No menu items!

Repubblica: „A karantén megakadályozza a gazdasági összeomlást”

A korona-járványnak súlyosabb gazdasági következményei lesznek, mint egy háborúnak, mégis helyes a mindennapi élet és a gazdaság mesterséges kómában tartását – véli a baloldali olasz napilap, a Repubblica. A szerkesztőségi cikke több segítséget vár az államtól a cég és a bajba került háztartások számára.

A járványok pusztítóbbak, mint a háborúk

Védekezés a  spanyolnátha idején

Két hét alatt 12 millióan vesztették el az állásukat az USA-ban! – egy szám, amely a cikk szerint jól érzékelteti a válság dimenzióját. „Ilyen pusztító gazdasági földrengést még nem volt.

Az amerikai jegybank, a Fed tanulmánya szerint a múlt nagy járványainak, a XIV. századi pestisnek, a XIX. századi kolerának és az 1918/19-es spanyolnáthának súlyosabb és hosszabban tartó következményei voltak, mint a világháborúknak. A nagy járványokat meredek, hirtelen esés, majd hosszú pangás követte. A minimális kamatok és hozamok évtizedekig alacsonyan tartották a beruházási hajlandóságát. A Fed gazdaságtörténészei mégis optimisták. „Alacsony kamatok mellett az államoknak finanszírozni tudják a gazdasági mentőcsomagokat.” Ezt a múlt járványai után is megtehették volna, de akkoriban az állam, illetve az uralkodók alig vállaltak szerepet a gazdaságirányításban. Fel sem merült a költségvetési beavatkozás ötlete.

Prognózisok: rossz és még rosszabb

Hollandiában, ahol az életet és a gazdaságot az európai országok többségénél kevésbé korlátozták, a kormány legalább havi 2 százalékos zsugorodással számol. A francia statisztikai hivatal elemzése szerint a karantén minden hónapja 3 százalékkal csökkenti a 2020-as GDP-t.

A legnagyobb olasz munkaadó szövetség, a Cofindustria szerint bármilyen állami segítség is jön, Itáliában elkerülhetetlen a még ezeknél is nagyobb recesszió. Már 2019-ben is alig volt GDP-növekedés. A gazdaság a korona-járvány előtt is komoly problémákkal küzdött, ezért a kihatásai hosszabb távúak lesznek, mint a kontinens más országaiban. A legnagyobb német pénzintézet, a Deutsche Bank elemzői még 2021-ben is 3-4 százalékos olasz visszaeséssel számolnak.

Véget kell vetni a korlátozásoknak?

Nem” – fogalmaz tömören a baloldali Repubblica. A Fed tanulmányára hivatkozik. E szerint az 1918/19-es spanyolnátha idején azokban az amerikai városokban, ahol karantént vezettek be, nem csak a halottak száma volt alacsonyabb, de a gazdaság is hamarabb magához tért. Például St. Louisban. Philadelphia, ahol – a gazdasági hatásokra hivatkozva – alig vezettek be korlátozásokat a járvány elszabadult és hosszabb időre bénított meg a mindennapi életet és a gazdaságot, mint a St. Louis-i szigor.

Számos olasz közgazdász szerint „épp a karantén akadályozza meg a gazdasági összeomlását” – áll a publicisztikában. A társadalombiztosítási rendszernek azonban gondoskodnia kell a munkavállalók és az egyéni vállalkozok kiesett jövedelmének pótlásáról. A költségvetésnek pedig a bevétel nélkül maradt cégek likviditásának megőrzéséről. „Minden áron meg kell akadályozni egy csődhullámot és az azzal párosuló tömeges munkanélküliséget” – hív fel az újság.

Segíteni kell!

A Repubblica a franciákat és a németeket hozza fel követelendő példaként:
„Párhuzamosan segítenek a munkaadóknak és a munkavállalóknak.” Nagyvonalúan támogatják az elbocsátások alternatíváját jelentő csökkentett munkát és hitelgaranciát adnak a cégeknek. Párizs a GDP 12, Berlin pedig a 24 százalékának megfelelő volumenű mentőcsomagot fogadott el! A Repubblica elismeri, hogy Róma még nagyobb, a GDP 50 százalékára rúgó csomagot fogadott el. „De a részletszabályok hiányoznak, pedig sürgősen cselekedni kellene” – figyelmeztetnek a cikkírók.

A BIS bázeli székhelyű, a nemzetközi bankok közötti monetáris együttműködés szervezője, a központi bankok szövetsége.

Ráadásul az újságírók szerint a hitelgarancia nem lesz elegendő. Véleményükkel nincsenek egyedül. „Beszélni kell az állami hitelátvállalásról” – fogalmazott a Nemzetközi Fizetések Bankjának (BIS) elnöke. Agustín Carstens szerint a vállalati hitelállományának növekedése az elkövetkező 3 hónapban meg fogja haladni a teljes előző év alatt felhalmozott adósságok összegét.

Olivier Blanchard

Oliver Blanchard, aki 7 évig volt az IMF vezető közgazdásza, állami hitelátvállalási alapok létrehozását javasolja a kormányoknak.

„A munkahelyeket biztosító vállalatok megmentéséhez képest az államadósság növekedése sokadrangú kérdés” – zárul a Repubblica szerkesztőségi cikke a francia közgazdászt idézve.

 

Petrus Szabolcs

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Újra megnyíltak a turisták előtt a csehországi várak és kastélyok

Április első hétvégéjén újra megnyíltak a látogatók előtt a cseh Nemzeti Műemlékvédelmi Hivatal (NPÚ) kezelésében lévő várak és kastélyok.

Donald Trump “gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert

Donald Trump elnök "gazdasági forradalomnak" nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.

Ülésezett az Állategészségügyi Operatív Törzs

Ülésezett az Állategészségügyi Operatív Törzs a ragadós ragadós száj- és körömfájás miatt, Magyarországon nincs újabb kitörés, a védekezés eredményes

A lakóépületeket is rendbe teszi az ÉKM a rádiótömb bontásánál

Hőszigeteléssel látná el és megerősítené a bontás után szabadon maradó szomszédos épületek, társasházak és intézmények tűzfalait az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának építését megelőző bontási munkálatok során.
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.